Acasa » Diverse » Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară

Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară

Cristian Hitruc
Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
SURSĂ: Instagram

Celebra prezentatoare TV Miroslava Montemayor a revenit pe micile ecrane, la TNT Sports, chiar înainte de finala UEFA Champions League, după o perioadă dificilă, în care a fost diagnosticată cu o boală extrem de rară, pentru care a fost supusă unei intervenții chirurgicale.

Vedeta TV, în vârstă de 36 de ani, a fost nevoită să își întrerupă activitatea pentru a se opera, în urma unui diagnostic greu de suportat, pentru care a trebuit să primească tratament de specialitate.

Ce diagnostic a primit Miroslava Montemayor

Miroslava Montemayor a fost diagnosticată cu osteomalacie indusă de o tumoră, o afecțiune extrem de rară, cu foarte puține cazuri raportate în Mexic.

Această boală provoacă pierderi de fosfor prin urină, ceea ce conduce în timp la slăbirea oaselor, dureri intense și microfracturi.

Prezentatoarea a povestit pe rețelele de socializare că a suferit o intervenție în urma căreia a fost îndepărtată o tumoră de aproximativ 2.5 centimetri.

Miroslava Montemayor a mai povestit că a avut parte de o perioadă lungă de tratament si de recuperare, întrucât diagnosticul i-a fost pus destul de târziu. Inițial, medicii credeau că este vorba despre o altă afecțiune.

„Nu a fost doar o fractură de șold drept, ci și 16 microfracturi la nivelul coloanei vertebrale și era pe cale să se fractureze șoldul stâng”, a transmis prezentatoare TV.

A revenit la TV pentru finala UEFA Champions League

După operație, Miroslava Montemayor a revenit în studioul TNT Sports, unde a participat la emisiunile dedicate semifinalei UEFA Champions League dintre PSG și Bayern München.

În mesajele transmise public, prezentatoarea a vorbit despre perioada dificilă prin care a trecut și despre procesul de recuperare, precizând că durerile s-au redus semnificativ și că starea ei se îmbunătățește treptat.

Ea a mai transmis că intenționează să participe și la finala UEFA Champions League de la Budapesta, alături de colega sa, Majo González. Montemayor a descris această revenire ca pe un proiect important pentru televiziunea la care lucrează, subliniind curajul de a reveni în direct după o perioadă medicală complicată.