Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Gigi Becali are undă verde pentru primul transfer de titlu. I-l poate cumpăra pe Matei Ilie lui Mirel Rădoi

MERCATO Gigi Becali are undă verde pentru primul transfer de titlu. I-l poate cumpăra pe Matei Ilie lui Mirel Rădoi

Gigi Becali are undă verde pentru primul transfer de titlu. I-l poate cumpăra pe Matei Ilie lui Mirel Rădoi
Sursa Foto: COLAJ PROSPORT

Gigi Becali (67 de ani) a primit undă verde pentru transferul lui Matei Ilie (23), după ce Iuliu Mureșan (72), în calitate de președinte al clubului de fotbal CFR Cluj, a confirmat că talentatul fundaș central este de vânzare.

Matei Ilie este o piesă cheie în angrenajul echipei ardelene, iar în sezonul 2025-2026 a adunat 34 de partide oficiale în toate competițiile.

Iuliu Mureșan, despre transferul lui Matei Ilie: „Dăm jucători”. Ce trebuie să facă Gigi Becali pentru a pune mâna pe fundaș

Mirel Rădoi a acceptat să devină antrenorul echipei FCSB până la vară, însă Gigi Becali visează cu ochii deschiși și speră să îl poată păstra pe tehnician și în vederea sezonului 2026-2027.

Iar pentru a-și spori șansele, patronul ros albaștrilor este gata să bage adânc mâna în buzunare pentru a realiza o fereastră de mercato impresionantă.

Mitică Dragomir i-a propus deja lui Gigi Becali să transfere doi fotbaliști de top din Superliga, ambii fundași central, iar miliardarul din Pipera s-a declarat încântat de variantele primite.

Este vorba despre Matei Ilie, de la CFR Cluj, și despre Mario Tudose, de la FC Argeș.

„Dacă îi iau pe aștia amândoi, om m-am făcut”, a declarat Gigi Becali, în dialogul purtat cu fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal.

Pentru Mario Tudose, Gigi Becali a purtat deja mai multe sesiuni de negocieri cu FC Argeș. Iar în ceea ce-l privește pe Matei Ilie, finanțatorul FCSB a primit o veste pozitivă din Gruia. Stoperul în vârstă de 23 de ani este de vânzare, după cum a confirmat președintele Iuliu Mureșan:

„Cum să facem, dacă e o ofertă bună, dar adevărată, o să mai dăm jucători. La vară va fi situația asta. Așa cum l-am dat și pe Louis, pe Emerllahu, dar și pe Hindrich, suntem bine acum. Vedem la vară ce va fi.”, a spus Iuliu Mureșan, la Digi Sport.

Afacerea ar putea depăși un milion de euro

De curând, Nelu Varga a dezvăluit că a primit o ofertă scrisă pentru transferul lui Matei Ilie. Patronul ardelenilor a mărturisit că suma înaintată a fost de 900.000 de euro, motiv pentru care nu a dat undă verde mutării.

„Suma este prea mică pentru pretențiile noastre”, a declarat Nelu Varga, fără a oferi detalii concrete cu privire la prețul pe care i l-a stabilit talentatului fundaș central.

În același timp, afaceristul care o conduce pe CFR Cluj a confirmat și el că Matei Ilie este de vânzare și a spus că la finalul sezonului se va așeza din nou la masa negocierilor.

Potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, cota de piață a lui Matei Ilie este de 1.7 milioane de euro. În cele 34 de partide pe care le-a jucat pentru CFR Cluj în acest sezon, el a contribuit, printre altele, cu trei goluri și trei pase decisive.

Conform aceleiași surse, actualul contract dintre Matei Ilie și CFR Cluj mai este valabil până la data de 30 iunie 2027.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]