Veste teribilă pentru fanii lui Dinamo, care-și vedeau echipa luptând pentru titlu în acest sezon, după ani și ani de așteptare.
Doi jucători de bază s-au accidentat grav și vor absenta o lună și jumătate de pe teren, astfel că 2025 este terminat pentru ei.
În cauză este vorba despre extremele Alex Musi, accidentat la naționala de tineret, și Danny Armstrong, „rupt” în remiza de la Botoșani.
Veste de coșmar pentru Zeljko Kopic și pentru toată suflarea dinamovistă. Doi titulari s-au accidentat grav și vor lipsi aproximativ 6 săptămâni de pe gazon, astfel că acest an este încheiat pentru ei.
Antrenorul croat trebuie să găsească soluții de înlocuire pentru Musi, accidentat la naționala U21, și pentru Danny Armstrong, ieșit și el cu probleme la coapsă în minutul 64 al meciului din Moldova cu FC Botoșani.
Dacă la primul se știe clar ce diagnostic are și cât la lipsi, scoțianul va face peste două zile un RMN care, cel mai probabil, va confirma ruptura musculară. una destul de gravă, având în vedere că fotbalistul abia putea să calce pe picior la plecarea spre București.
„Este îngrijorător. Armstrong nu poate să meargă normal. Are o zonă de inflamație. Nu putem să îi facem RMN azi sau mâine, vedem. După cum se manifestă, e mai grav decât o simplă întindere.
100 % nu joacă cu FCSB. O să vedem după RMN dacă mai joacă în 2025. Fiind muscular, mai așteptăm un pic. La Musi e o situație proastă. E out patru-șase săptămâni. Din păcate ne lipsește mult, dar asta e situația, nu avem ce să facem.
Nu aș vrea să vorbesc foarte mult pe tema asta. O să am o întâlnire oficială cu reprezentanții federației pentru că sunt lucruri de reglat acolo.
Din păcate și Cristian Mihai a venit accidentat. Trebuie să o reglăm intern, să facem niște proceduri și să încercăm să ne dăm informații în timp real. Cristi Mihai e în revenire, o să vedem. Vom face trei-patru transferuri în iarnă”, a spus Nicolescu, pentru fanatik.ro.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F11%2FDINAMO-BUCURESTI-FC-BOTOSANI-SUPERLIGA-SUPERBET-21.07.2025-2-1400x1050.jpg)
Foto: Sport Pictures
Alexandru Musi a bifat în acest sezon 17 meciuri, 5 goluri și a oferit 3 pase decisive, în timp ce Danny Armstrong a evoluat tot 17 partide și a adunat 4 goluri și 3 assist-uri. Dacă Musi poate fi înlocuit de Karamoko sau Caragea, scoțianul poate fi substituit de Soro, Bordușanu, Milanov sau Mazilu, ultimul fiind aproape pus la punct cu pregătirea fizică.