Surprizele de la Pokljuka! Fak și Soukalova au câștigat probele de sprint din a treia etapă a Cupei Mondiale de biatlon

Jakov Fak și Gabriela Soukalova au câștigat cursele de sprint masculin, respectiv feminin, disputate la Pokljuka, în Slovenia, în cadrul celei de-a treia etape a Cupei Mondiale de biatlon.

Fak a făcut „dubla”

Jakov Fak se află într-una dintre cele mai bune perioade din carieră. După ce în urmă cu o săptămână a câștigat prima sa cursă de Cupă Mondială, urmărirea de la Hochfilzen, slovenul în vârstă de 25 de ani s-a impus și ieri în proba de sprint 10 kilometri disputată pe teren propriu, la Pokljuka. A fost a doua victorie din carieră în cea mai importantă competiție din biatlonul mondial pentru Fak (foto), obținută după o tragere perfectă și o deplasare pe schiuri excelentă. Pe doi s-a clasat norvegianul Emil Hegle Svendsen, la 8 zecimi de secundă de Fak, în ciuda unei ratări la cea de-a doua trecere în poligon. Locul trei a fost ocupat de francezul Martin Fourcade, fără nicio ratare, dar care a pierdut aproape șapte secunde în duelul cu Fak la deplasarea pe schiuri. Cursa de urmărire 12,5 kilometri are loc mâine, de la ora 13:45. Unicul român înscris în competiție, Roland Gerbacea, a terminat pe poziția a 101-a, antepenultima. Gerbacea a ratat trei focuri în poligon și a încheiat la aproape cinci minute și jumătate de Fak.

Soukalova, uriașa surpriză de la Pokljuka

Proba feminină a adus o surpriză uriașă. La doar 23 de ani, cehoaica Gabriela Soukalova și-a trecut în palmares prima victorie din carieră în Cupa Mondială, după ce a câștigat pe o ninsoare deasă, care le-a incomodat vizibil pe favoritele probei. Cu o tragere imaculată în poligon, Soukalova a încheiat proba în 22 de minute, nouă secunde și opt zecimi, cu 2,1 secunde mai rapid decât ocupanta locului secund, nemțoaica Miriam Gossner. Pe trei s-a clasat bielorusa Nadejda Skardino, și ea fără greșeală în poligon, la peste 30 de secunde în spatele Gabrielei Soukalova, care nu reușise decât un loc 10 până azi, în proba de invididual de la Ostersund, în prima etapă a Cupei Mondiale. Liderul competiției, norvegianca Tora Berger, a încheiat pe locul 27, cu două ratări, la un minut și 19 secunde de câștigătoare. Cea mai bună sportivă româncă prezentă la Pokljuka a fost Luminița Pișcoran, care a câștigat două puncte, terminând pe poziția a 39-a, la un minut și 45 de secunde de Soukalova. Eva Tofalvi (locul 67) și Reka Ferencz (locul 77) nu au punctat și nu vor lua startul în proba de urmărire 10 kilometri, care are loc mâine, de la 16:00.