LIVE BLOG | Dinamo - ACS Poli 1-2. Aşa dai cu piciorul locului doi! Elevii lui Contra au irosit şansa de a se apropia la trei puncte de liderul CFR: Vaşvari a fost omul meciului

11 sep 2017 11268 afişări Comentează şi tu Liga 1
LIVE BLOG | Dinamo - ACS Poli 1-2. Aşa dai cu piciorul locului doi! Elevii lui Contra au irosit şansa de a se apropia la trei puncte de liderul CFR: Vaşvari a fost omul meciului MEDIAFAX Foto/Alexandra Pandrea 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/16724369/3/dinacspoli.png

Dinamo -  ACS Poli 1-2 (Costache 30 / Vaşvari 37, Drăghici 63)

Echipele de start:

• Penedo    – Hanca, Nedelcearu   , Katsikas, St. Filip – P. Anton (Rivaldinho 62), Mahlangu, Nascimento (I. Şerban 85) – Costache, Nemec (Bokila 55), Salomao
  • Rezerve: Brănescu, Oliva, Dudea, Maric
  • ACS Poli: Curileac – Creţu   , Melinte, Cînu, Şeroni – Soljic    (Curjuric 56), Artean – Al. Munteanu (Ciucur 89)   , Vaşvari, Bîrnoi – Drăghici (Bianconi 76)
  • Rezerve: Smaranda, Bocşan, Ţigănaşu, L. Oprea

22:26 FINAL! Dinamo - ACS Poli 1-2

22:16 Dinamoviştii dau în "gol" de la începutul reprizei şi nu dau semne că au resursele necesare pentru a-şi reveni. Odată ajungi în jumătatea adversă, elevii lui Contra uită de orice aşezare tactică sau schemă lucrată cu Contra la antrenamente, iar mingile sunt aruncate la întâmplare.

22:08 Jeremy Bokila obţine o lovitură liberă în marginea careului de 16 metri al timişorenilor, fiind faultatd de Creţu. Filipe Nascimento şi-a legat bine şireturile înainte să execute, însă a trimis mult peste buturile porţii lui Vasile Curileac.

22:00 Două ocazii importante, câte una de ambele părţi. Creţu a fost foarte aproape de autogol. Reluarea sa cu capul a fost respinsă cu mare dificultate, de sub bară, de Curileac, în timp ce Curjuric şi-a trecut în cont a doua ratare mare: a reluat peste poartă, din poziţie ideală, după ce a fost lansat foarte bine de Drăghici.

21: 54 GOOOOOOL ACS Poli! Gabriel Vaşvari pasează decisiv. Fostul căpitan de la Botoşani a recuperat bine o minge în jumătatea dinamoviştilor, a aşteptat ca Drăghici să aibă un culoar bun spre poartă, i-a pasat, iar atacantul bănăţenilor l-a "executat" pe Jaime Penedo!

21:48 Timişorenii încep cu mai mult curaj partea a doua! Octavian Drăghici a trimis mult peste poarta lui Penedo, după ce a profitat de o neînţelegere a fundaşilor lui Dinamo. Aflat la 8 metri, atacantul bănăţean, liber, a trimis mingea în peluza din spatele porţii lui Penedo!

21:46 Debut la Dinamo! Jeremy Bokila îi ia locul lui Nemec, după 55 de minute. Congolezul se află la primele minute pentru Dinamo, cu numărul 10 pe spate!

21:40 Adam Nemec ratează prima ocazie în repriza secundă! Paul Anton trimite o centrare, cu efect, din partea dreaptă, iar atacantul slovac ajunge la minge, pune capul, însă nu reuşeşte să direcţioneze mingea spre poarta lui Curileac. Balonul se scurge în afara terenului.

21:36 A început partea secundă din Dinamo - ACS Poli.

21:20 Pauză în "Ştefan cel Mare"! Steliano Filip a fost la un pas să-şi facă rost de un cartonaş galben. În săritură, la un duel pentru balon, l-a lovit cu cotul pe Cînu. Arbitrul l-a atenţionat verbal, dar a nu i-a acordat şi avertisment.

21:10 GOOOOOOOL ACS Poli! Din penalty! Bîrnoi este lansat bine de un coechipier, intră în careul lui Penedo şi este faultat de către panamez. Penedo i-a agăţat piciorul în cadere, iar arbitrul Adrian Cojocaru indică punctul cu var. Vaşvari transformă lovitura de la 11 metri!

21:05 GOOOOOOOL DINAMO! Unul dintre fundaşii centrali verticalizează bine jocul la Nemec, slovacul preia şi îi pasează filtrant lui Costache, care scapă şi trage cu stângul pe lângă Curileac. E 1-0 şi "câinii" concretizează pentru prima dată ocaziile importante pe care le au.

21:01 Gabriel Vaşvari îi dă primele emoţii lui Penedo. Profitând de o deviere inspirată a lui Drăghici, Vaşvari scapă lansat spre poarta "câinilor" şi şutează violent, însă mingea trece pe lângă stâlpul din stânga porţii goalkeeperului dinamovist.

20:57 Jumătatea primei reprize îi găseşte pe timişoreni încercănd să iasă din propria jumătate, însă fără succes. Elevii lui Ionuţ Popa au corectat din mers neregulile din debut, când Dinamo a pus presiune şi a ratat ocazii importante. ACS Poli încearcă să iasă din apărare cu mingi lungi pe Octavian Drăghici.

20:49 Mare ocazie ratată de Valentin Costache! Katsikas l-a găsit bine, în bandă, pe Steliano Filip care i-a centrat perfect lui Costache, dar acesta a vrut să tragă din prima şi nu a nimerit mingea, din interiorul careului. Mingea s-a scurs pe lângă poarta lui Curileac.

20:44 La finalul primelor 10 minute meciul s-a calmat. Elevii lui Ionuţ Popa au făcut un pas în faţă şi şi-au recuparat respiraţia, după atacurile în valuri din debut.

20:37 Dinamo începe hotărât! Costache ajunge la o centrare din partea stângă, în marginea careului, dar nu poate retrimite mingea în careu, balonul fiind respins de portarul Curileac. Mahlangu a înşirat 3 adversari la mijlocul terenului, dar a fost blocat în marginea suprafeţei de pedeapsă. Hanca e ultimul care a pus în pericol poarta timişorenilor: a ajuns mai repede la o pasă în adâncime, a trimis mingea în careul de 16 metri, dar niciunul dintre coechipieri nu a ajuns la minge.

20:30 A început meciul! Suporterii dinamovişti nu s-au înghesuit să vină la stadion pentru a o vedea pe ACS Poli. Audienţa e departe de cea de la meciurile cu FCSB!

captură: DigiSport

19:25 Avem echipele de start! Cosmin Contra a schimbat în flancul drept al echipei, acolo unde puştiul Costache va fi folosit "aripă", în timp ce Hanca a fost coborât în linia fundaşilor. Bokila va începe pe bancă, dar poate debuta în această seară.

Dinamo - ACS Poli Timişoara, ora 20:30, este meciul care închide etapa a noua din Liga 1. Echipa lui Contra se află în acest moment pe locul şase în clasament, dar le poate egala pe Astra, Craiova şi FCSB în eventualitatea unui succes.

Cosmin Contra a anunţat că Bokila ar putea debuta pentru formaţia din "Ştefan cel Mare" în confruntarea cu bănăţenii. Dinamo vine după o perioadă bună, meciurile cu Sepsi şi FC Voluntari aducând primele victorii consecutive pentru alb-roşii în actuala ediţie de campionat.

ACS Poli Timişoara are un început bun de sezon în ciuda problemelor financiare cu care s-a confruntat în startul campionatului. Echipa lui Popa este pe poziţia a şaptea, cu 15 puncte, şi îi poate egala pe dinamovişti în cazul unui succes.

Bănăţenii nu au mai pierdut de trei etape în Liga 1, ultima victorie fiind una extrem de spectaculoasă: 4-3 cu CFR Cluj după ce, la un moment dat, Timişoara conducea cu un neverosimil 4-0.