13 aug 2017 13918 afişări Comentează şi tu Stranieri
VIDEO | S-a întors Alex Maxim! Românul a debutat într-un mare stil la Mainz: pasă de gol cu un lob peste toată apărarea adversă foto: Mainz 05

Transferul lui Alexandru Maxim de la VfB Stuttgart la Mainz a luat prin surprindere mulţi dintre fanii fotbalului din Bundesliga. Deşi se afla într-o perioadă proastă la echipa şvabilor, acolo unde prindea rareori lotul în ciuda rezultatelor bune obţinute pe final de sezon, Maxim a fost cumpărat de Mainz, direct în Bundesliga, pentru o sumă de circa 3 milioane de euro. Iar investiţia acestora începe să dea roade, după cum a arărat-o primul joc oficial din acest sezon.

Mainz a învins cu 3-1 în deplasare la Luneburger SK Hansa în primul tur al Cupei Germaniei, partidă în care Alexandru Maxim a jucat 82 de minute şi în care a făcut ceea ce ştie mai bine: a pasat decisiv pentru golul de 1-0 marcat de Muto. Maxim a preluat o minge la marginea careului mic, pe stânga în direcţia de atac a lui Mainz, şi a lobat balonul peste toată apărarea adversă, Muto fiind responsabil doar pentru împingerea mingii în poartă. ”Am dominat din primul şi până în ultimul minut, aşa trebuie să continuăm! Îmi plac meciurile în care avem posesia, ne-am folosit de ea pentru a avea multe ocazii, am înscris şi goluri frumoase, a fost foarte bine”, a spus Maxim la finalul partidei.

Yoshinori Muto Goal HD - Luneburger Hansa 0 - 1... de sportsplay