EURO 2016 | O zi cu adevărat nebună: Germania şi Norvegia s-au calificat în semifinale, eliminând Danemarca şi Franţa. Croaţia a "măcelărit" Polonia şi a prins neaşteptat "careul de aşi"

27 ian 2016 15048 afişări Comentează şi tu Handbal

UPDATE După marile suprize produse de Germania şi Norvegia, EURO 2016 a continuat cu un "măcel, Croaţia - Polonia 37-23. Gazdele se calificau în semifinale şi cu o înfrângere la 3 goluri. În schimb, croaţii fără prea mari şanse de calificare la începutul zilei aveau nevoie de o victorie a Norvegiei cu Franţa, iar apoi de un succes la minimum 11 goluri cu Polonia. Totul le-a mers la superlativ! Croaţia a câştigat la 14 goluri şi s-a calificat în semifinale de pe locul 2 în grupa principală 1.

Spania este a patra semifinalistă, după 25-23 cu Rusia în Grupa 2. Astfel, semifinalele de vineri sunt total neaşteptate: Germania - Norvegia şi Spania - Croaţia.

Campionatul European de handbal masculin din 2016 va rămâne cu siguranţă pentru vreme îndelungată în memoria fanilor. În special a celor din Norvegia şi Germania. Cele două reprezentative care s-au calificat în semifinalele competiţiei, după victorii cu Franţa, respectiv Danemarca, două naţiuni obişnuite cu podiumurile turneelor finale în ultimul deceniu.

Norvegia a fost marea supriză a acestui Campionat European. A venit după două necalificări consecutive la Campionatul Mondial, dar a reuşit să învingă adversari precum Croaţia şi Polonia. La începutul acestei săptămâni, Macedonia reuşea să încurce Norvegia, scor 31-31, astfel că drumul nordicilor părea că se apropie de final, având un ultim meci decisiv cu Franţa (deţinătoarea celor 3 titluri importante) pentru calificarea în semifinale. Dar Norvegia a crezut până la capăt în şansa ei de a merge mai departe în acest turneu final, elevii lui Christian Berge vrând parcă să iasă şi ei la lumina reflectoarelor, după ce ani de zile au stat în umbra fetelor.

Nordicii şi-au jucat şansa cu ardoare, chiar dacă aceasta era mică la începutul partidei, iar după 60 de minute au furnizat una din cele mai mari suprize ale ultimului deceniu în handbalul masculin. Norvegia s-a impus cu 29-24, vedetele acestei partide fiind Tonnesen, Bjornsen şi Sagosen, ultimul un puşti de 20 de ani, ci nu Karabatic, Omeyer şi Abalo, aşa cum majoritatea s-a aşteptat! Franţa a părut o echipă mai obosită ca niciodată în ultimii ani. Karabatic a fost apatic şi a marcat primul gol abia în minutul 38, Omeyer a fost depăşit de situaţie în poartă, iar apărarea a arătat foarte fragilă, inexplicabil de pasivă. Echipa de aur a Franţei nu a mai fost de aur şi cu Norvegia, care în schimb s-a apărat agresiv şi nu i-a lăsat deloc pe adversari să respire.

Lucrurile au fost evidente că Franţa nu are cum să treacă de Norvegia în intervalul 45-50 când a beneficiat de două superiorităţi numerice, dar nu a reuşit să profite de niciuna. Din contră, tot Norvegia a lovit şi s-a desprins decisiv, 23-19 (min. 50). În urma succesului obţinut în faţa campioanei olimpice, europene şi mondiale en-titre, Norvegia a câştigat grupa de la Cracovia!

În paralel cu partida Norvegia - Franţa, am asistat la o altă mare bombă a Campionatului European. Germania, sufocată la prima vedere de accidentări, a jucat admirabil în faţa Danemarcei şi a produs la rândul ei o mare supriză. În minutul 53, Hansen & Co conduceau cu 23-21 şi ofereau parcă pentru prima dată senzaţia că vor scăpa în învingători. Până atunci meciul a fost foarte echilibrat, cele două echipe schimbându-se des la conducere.

Finalul partidei de la Wroclaw a fost însă terifiant pentru Danemarca, fabulos pentru o echipă a Germaniei renăscută sub bagheta lui Dagur Sigurdsson. Danemarca nu a mai marcat niciun gol până la final. În schimb, nemţii au zburdat în atac şi au ajuns la 25-23. Iar în poartă, Wolf a făcut minuni. Cu 25-23 după 60 de minute, Germania a răsturnat toate pronosticurile şi s-a calificat în semifinalele Campionatului European, pentru prima dată după o pauză de 8 ani. În 2008, Germania ocupa locul 4.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?