EUROBASKET | Clasamentele finale din grupe şi programul optimilor de finală

8 sep 2017 1881 afişări Comentează şi tu Baschet
EUROBASKET | Clasamentele finale din grupe şi programul optimilor de finală

România a participat la un Campionat European de baschet după o pauză de 30 de ani. Din păcate, tricolorii nu s-au putut ridica la aşteptările publicului clujean, cât şi ale fanilor baschetului, şi au terminat competiţia cu 10 zile înaintea finalei. Vlad Moldoveanu şi colegii lui au terminat Grupa C pe locul şase, după ce au pierdut toate meciurile pe care le-au avut de disputat pentru a ajunge în faza optimilor de finală.

La debutul Campionatului European de pe 1 septembrie, România a înfruntat Cehia, meci pierdut cu 68-83, iar în următoarea zi a pierdut şi cu Croaţia, scor 58-74. După o zi de pauză, tricolorii nu au putut să îşi găsească ritmul pentru a mai câştiga meciurile rămase de disputat şi au pierdut în două zile consecutiv - 4-5 septembrie -, cu Spania, scor 50-91 şi cu Ungaria, scor 71-80. Joi seară, tricolorii au jucat ultimul meci din turneu în faţa propriilor suporteri, cu reprezentativa Muntenegrului, scor 69-86.

Din Grupa A au făcut parte Grecia, Polonia, Islanda, Franţa, Slovenia, Finlanda, iar meciurile dintre cele şase reprezentative s-au disputat la Helsinki.

Rezultate Grupa A:

  • 31 august: Slovenia-Polonia (90-81); Islanda-Grecia (61-90); Franţa-Finlanda (84-86).
  • 2 septembrie: Polonia-Islanda (91-61); Grecia-Franţa (87-95); Finlanda-Slovenia (78-81)
  • 3 septembrie: Franţa-Islanda (115-79); Slovenia-Grecia (78-72); Finlanda-Polonia (90-87)
  • 5 septembrie: Islanda-Slovenia (75-102); Polonia-Franţa (75-78); Grecia-Finlanda (77-89)
  • 6 septembrie: Slovenia-Franţa (95-78); Grecia-Polonia (95-77); Finlanda-Islanda (83-79)

Clasament final:

1.    Slovenia 10p

2.    Finlanda 9p

3.    Franţa 8p

4.    Grecia 7p

5.    Polonia 6p

6.    Islanda 5p

Din Grupa B au făcut parte Georgia, Germania, Ucraina, Italia, Israel, Lituania, meciurile având loc în Tel Aviv.

Rezultate Grupa B:

  • 31 august: Germania-Ucraina (75-63); Lituania-Georgia (77-79); Italia-Israel (69-48)
  • 2 septembrie: Georgia-Germania (57-67); Ucraina-Italia (66-78); Israel-Lituania (73-88)
  • 3 septembrie: Georgia-Ucraina (81-88); Lituania-Italia (78-73); Germania-Israel (80-82)
  • 5 septembrie: Ucraina-Lituania (62-94); Italia-Germania (55-61); Israel-Georgia (91-104)
  • 6 septembrie: Germania-Lituania (72-89); Georgia-Italia (69-71); Israel-Ucraina (64-88)

Clasament final:

1.    Lituania 9p

2.    Germania 8p

3.    Italia 8p

4.    Ucraina 7p

5.    Georgia 7p

6.    Israel 6p

Grupa C, grupa României, unde meciurile s-au disputat în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, a mai fost formată din Ungaria, Croaţia, Cehia, Spania şi Muntenegru.

Rezultate Grupa C:

  • 1 septembrie: Ungaria-Croaţia (58-67); Spania-Muntenegru (99-60); România-Cehia (68-83)
  • 2 septembrie: Muntenegru-Ungaria (72-48); Cehia-Spania (56-93); Croaţia-România (74-58)
  • 4 septembrie: Ungaria-Cehia (85-73); Muntenegru-Croaţia (72-76); Spania-România (91-50)
  • 5 septembrie: Cehia-Muntenegru (75-88); Croaţia-Spania (73-79); România-Ungaria (71-80)
  • 7 septembrie: Cehia-Croaţia (69-107); Ungaria-Spana (64-87); Muntenegru-România (86-69)

Clasament final:

1.    Spania 10p

2.    Croaţia 9p

3.    Muntenegru 8p

4.    Ungaria 7p

5.    Cehia 6p

6.    România 5p

Grupa D a fost formată din Belgia, Marea Britanie, Letonia, Rusia, Serbia şi Turica, iar meciurile au avut loc în Istanbul.

Rezultate Grupa D:

  • 1 septembrie: Belgia-Marea Britanie (103-90); Serbia-Letonia (92-82); Turcia-Rusia (73-76)
  • 2 septembrie: Letonia-Belgia (92-64); Rusia-Serbia (75-72); Marea Britanie-Turcia (70-84)
  • 4 septembrie: Letonia-Marea Britanie (97-92); Belgia-Rusia (67-76); Serbia-Turcia (80-74)
  • 5 septembrie: Rusia-Letonia (69-84); Marea Britanie-Serbia (68-82); Turcia-Belgia (78-65)
  • 7 septembrie: Rusia-Marea Britanie (82-70); Belgia-Serbia (54-74); Letonia-Turcia (88-79)

Clasament final:

1.    Serbia 9p

2.    Letonia 9p

3.    Rusia 9p

4.    Turcia 7p

5.    Belgia 6p

6.    Marea Britanie 5p

2 echipe sunt neînvinse după faza grupelor şi au terminat cu un total de puncte – Spania şi Slovenia -.

3 echipe din cele 4 grupe nu au reuşit să câştige nici un meci în faza grupelor – România, Marea Britanie şi Islanda -.

Următoarele meciuri de la Eurobasket vor fi cele din optimile de finală, acolo unde s-au calificat doar 4 echipe din cele 6 din fiecare grupă. Toate partidele se vor disputa la Istanbul.

Program optimi de finală:

  • 9 septembrie: Slovenia-Ucraina (ora 12:30); Germania-Franţa (ora 15:15); Finlanda-Italia (ora 18:45); Lituania-Grecia (ora 21:30)
  • 10 septembrie: Letonia-Muntenegru (ora 12:30); Serbia-Ungaria (ora 15:15); Spania-Turcia (ora 18:45); Croaţia-Rusia (ora 21:30)

Articol scris de Alexandra SERAFIM

Versiune selectata: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.