ŞTIRILE PROSPORT | Dat ca sigur la Nantes, Tătăruşanu se află în Firenze

26 iul 2017 224 afişări ProSport Live

Mihaela Măncilă vă aşteaptă în fiecare zi de luni până vineri, cu începere de la ora 11:00, la ŞtirileProSport.

Cele noi informaţii, cele mai arzătoare subiecte, precum şi toate reacţiile după cele mai importante evenimente în care sunt implicaţi sportivii români vor putea fi urmărite de luni până vineri, ora 11:00, la ŞtirileProSport.

• Meci nebun pe Naţional Arena. Prima manşă din turul 3 preliminar al Champions League dintre FCSB şi Viktoria Plezen s-a încheiat 2-2. Cehii au deschis scorul în minutul 23, cel mai periculos jucător al Viktoriei, Krmencik, a trecut fără probleme de Larie. Budescu a adus o speranţă în tabăra roş-albaştrilor. A înscris impecabil din lovitură liberă. Repriza a doua a venit şi cu o primă schimbare la FCSB. Tănase a fost înlocuit cu De Amorim. 8 minute mai târziu, Plzen s-a impus din nou. Kopic a dus scorul la 2-1. Alibec a fost şi el înlocuit cu Gnohere, iar în minutul 61 un alt fost jucător al Astrei a marcat pentru FCSB. Teixeira a stabilit scorul final 2-2. Meciul nu s-a încheiat bine pentru echipa lui Dică. Cel mai bun jucător de pe teren, Budescu s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Achim. Pe finalul partiei a fost o avalanşă de ocazii ratate din partea roş-albaştrilor. Teixeira şi Gnohere au încercat golurile victoriei, dar fără noroc, iar calificarea în playoff-ul Champions League se va decide în Cehia.
  • Finanţatorul roş-albaştrilor a punctat scurt şi la obiect după remiza cu Viktoria Plezen. “Calificarea nu este pierdută, Dică nu va pleca, iar singurul vinovat sunt eu pentru că nu am luat un fundaş central ca lumea, l-am luat pe Larie”. Tehnicianul FCSB-ului Nicolae Dică şi-a apărat echipa. “Am început jocul cu teamă, n-am înţeles de ce, dar după ne-am revenit. Pentru meciul retur trebuie să avem altă atitudine, să muncim mai mult şi să avem încredere că ne putem califica”, a spus Dică la conferinţa de presă de după meci. Printre cei 33 de mii de fani veniţi pe Naţional Arena a fost şi fostul stelist, Vlad Chiricheş, care a precizat că Steaua a controlat jocul şi că ar fi trebuit să câştige. Fundaşul lui Napoli i-a felicitat pe Pintilii şi Budescu. Fostul atacant al Astrei a ieşit accidentat de pe teren şi ar putea rata meciul retur. 2-3 săptămâni ar putea lipsi Budescu.
  • “Steaua armatei? În doi ani se va stinge proiectul!”, a spus Helmuth Duckdam în direct la ProSport Live. Preşedintele de imagine al celor de la FCSB a lansat o ipoteză incredibilă. Scopul formării acestei echipe nu este de a se bate cot la cot cu formaţiile din Liga I, ci pentru modernizarea stadionului Ghencea. Mai mult, a precizat că nu există nici o cale de împăcare între CSA Steaua şi FCSB.
  • FCSB este liderul Ligii I. Este singura echipă care a reuşit să câştige în cele două etape din noul sezon. S-a impus cu 1-0 pe terenul lui ACS Poli Timişoara prin golul marcat de Gnohere. Pe locurile 2, 3 şi 4 cu 4 puncte în dreptul fiecărei formaţii se află CS U Craiova, care a reuşit doar o remiză, 1-1, cu Concordia Chiajna, CFR Cluj care a câştigat partida cu campioana României Viitorul cu 2-0 şi FC Botoşani care nu s-a speriat de Dinamo şi a învins cu 1-0. Echipa lui Contra ocupă locul 5, în timp ce Voluntari, a ajuns pe locul 6, după victoria categorică cu Astra Giurgiu, 3-1. Viitorul, Sepsi, ACS Poli şi Astra au câte 3 puncte, în timp ce Concordia, CSM Poli Iaşi şi Gaz Metan au doar un punct. Codaşa Ligii I este Juventus Bucureşti, care nu a câştigat nici un meci.
  • Deian Boldor îşi trăieşte visul canadian. Fundaşul român de 22 de ani a fost prezentat oficial la Montreal Impact. Toată lumea e fericită de noua achiziţie. Boldor a oferit şi un prim interviu în tricoul cu numărul 35. “Abia am ajuns în Montreal. Este un oraş minunat. Pentru mine este o experienţă nouă şi abia aştept să îi cunosc  mai bine pe colegii mei şi să facem o treabă bună împreună”,  au fost primele cuvinte ale jucătorului român. Deian va debuta la Montreal Impact săptămâna viitoare. Încă nu i-au ieşit toate documentele pentru a juca în meciurile oficiale. Fundaşul a fost împrumutat pe 2 sezoane de la echipa din Italia, Bologna, cu posibilitate de prelungire.
  • Dat ca şi plecat la echipa din Franţa, Nantes, Ciprian Tătăruşanu se află de fapt în Firenze. Astăzi va participa la antrenamentul Fiorentinei, alături de lotul viola.