Antrenorul demis pentru o seară de către George Copos: „Nu știu ce a fost în capul lui”. Cum l-au convins jucătorii și suporterii să revină asupra deciziei | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Răzvan Lucescu (51 de ani) a fost invitatul emisiunii ProSport Live, prin Skype, și a rememorat momentul în care George Copos l-a demis de la Rapid pentru o seară.

Antrenorul lui Al-Hilal a povestit cum au protestat suporterii și jucătorii pentru a-l convinge pe patron să revină asupra deciziei. Totul se întâmpla în luna august a anului 2005, iar Rapid, cu Lucescu Jr. pe banca tehnică, adunase patru victorii și un egal. Ultrașii au mers pentru George Copos la hotel, iar acest gest l-a impresionat pe Răzvan Lucescu.

„A avut el un moment de… (n.r. râde). A fost un moment unic într-adevăr. Acum, nu știu ce a fost în capul domnului Copos la acel moment, dar e clar că intervenția lor (n.r. a suporterilor) a fost extraordinară. L-a forțat puțin sau a inspirat jucătorii care și ei la rândul lor a doua zi la antrenament și-au pus tricourile pe gard în semn de protest și domnul Copos a revenit asupra deciziei de a mă schimba și am fost repus în funcție.

Și știți foarte bine că acela a fost unul dintre anii fabuloși ai rapidului: sfert de finală de cupă europeană, la final câștigarea cupei și lupta până în ultima etapă pentru titlu”, a spus Răzvan Lucescu, la ProSport Live.

Noaptea care l-a marcat

Acum, Răzvan Lucescu face haz de necaz, dar își amintește perfect sentimentele pe care le-a trăit atunci.

„Noaptea aceea a fost foarte grea. Am suferit enorm și cred că m-a afectat și în perioada următoare, o săptămână, două, mi-a fost foarte greu să îmi revin, dar a fost o experiență”, a mărturisit Răzvan Lucescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]