Hermannstadt - Dunărea 2-1. Final de meci uluitor! Sibienii înscriu în minutul 90+6 şi merg la baraj. Călăraşiul retrogradează direct

2 iun 2019 13566 afişări Liga 1
  • Hermannstadt - Dunărea Călăraşi 2-1 (Tsoumou 85, Lendric 90+6 / Steliano Filip 77)
  • FC Hermannstadt a încheiat pe locul 12 play-out-ul Ligii I Betano, cu 27 de puncte, şi va merge la baraj, unde o va întâlni pe U Cluj. Dunărea Călăraşi retrogradează direct, de pe locul 13, cu 25 de puncte

Dunărea Călăraşi a retrogradat în Liga 2, iar FC Hermannstadt va juca barajul pentru rămânerea în Liga 1 împotriva echipei Universitatea Cluj. Aceasta a fost concluzia meciului dramatic desfăşurat în această seară la Sibiu, câştigat de gazde cu 2-1, cu gol decisiv marcat în minutul 90+6, în ultima etapă a play-out-ului primei ligi.

Început cu aproape o oră întârziere din cauza ploii torenţiale căzute peste Sibiu înaintea meciului decisiv dintre echipele care anul trecut promovau la braţ din Liga 2, iar acum au ajuns să se lupte pentru ultima şansă de a se menţine în Liga 1, jocul de pe stadionul Municipal se îndrepta spre un egal care îi convenea Dunării. În ciuda posesiei superioare şi a ocaziilor mai multe, FC Hermannstadt n-a putut să înscrie şi chiar a ajuns să trăiască la intensitate maximă finalul. Steliano Filip (77) avea să înscrie un gol superb după ce a reluat din prima într-o minge pasă perfect de Bourceanu. Sibienii erau retrogradaţi la acest scor.

Juvhel Tsoumou le-a mai dat însă câteva speranţe echipei lui Vasile Miriuţă cu reuşita sa din minutul 85, după ce a recupat cu capul într-o minge centrată din corner de Petrişor Petrescu, unul dintre puţinii jucători rămaşi în lot dintre cei care reuşeau promovarea în vara trecută. Şi la acest rezultat călărăşenii erau superiori în clasament. Însă Tsoumou (89) putea da lovitura când a rămas singur în faţa porţii, dar a tras din 5 metri direct în Straton.

Bătaie pe teren şi eliminare pentru Blănaru

A venit apoi faza în care spiritele s-au încins, iar arbitrul a arătat cartonaşul roşu. La schimbarea lui Benzar, Popovici l-a bruscat violent pentru a ieşi mai repede de pe teren, iar toţi jucătorii au sărit la bătaie. Blănaru, înlocuit puţin mai devreme, a intervenit şi el de pe margine şi l-a târât în avara terenului pe Benzar, care era trântit pe jos. Atacantul a şi văzut cartonaşul roşu la această fază, la fel şi Filip, însă nu şi Popovici, cel care a iscat acest conflict. În schimb, antrenorul Dan Alexa a fost trimis în tribună pentru că a intervenit la rândul său în meleu.

Golul speranţei de menţinere în Liga 1, marcat în 90+6

Cu şase minute de prelungiri arătate de centralul Ovidiu Haţegan (Arad), sibienii s-au aruncat în atac şi au reuşit să dea lovitura la o fază fixă. Petrişor Petrescu a centrat din dreapta, Luchin a ratat intervenţia, mingea a ajuns la croatul Ivan Lendric, care l-a învins pe Straton din 3 metri, la colţul scurt. S-au mai jucat apoi două minute, însă Dunărea n-a mai pus pericol, iar sibienii au obţinut dramatic ultima şansă de a se menţine în Liga 1, în timp ce Dunărea se întoarce în Liga 2 după doar un sezon.

Luni îşi află programul barajului cu ”U” Cluj

FC Hermannstadt urmează să întâlnească la barajul pentru menţinere/promovare în Liga 1 pe ocupanta locului 3 din Liga 2, poziţie pe care ţi-a asigurat-o cu o zi în urmă Universitatea Cluj.

Luni, de la ora 13:00, la Casa Fotbalului are loc tragerea la sorţi pentru stabilirea ordinii de desfăşurare a celor două meciuri. Dublă manşă e programată în zilele de 8, respectiv 12 iunie.

În schimb, Dunărea Călăraşi retrogradează în Liga 2 după doar un campionat petrecut în prima ligă, acolo unde merge şi Concordia Chiajna, ultima clasată din play-out.

FC HERMANNSTADT - DUNĂREA CĂLĂRAŞI 2-1
Juvhel Tsoumou 85', Ivan Lendric 90+6' / Steliano Filip 77'

Căbuz - Măţel, Dandea, Ionuţ Stoica, Acsinte (Sg. Popovici 65') - Dâlbea, Dumitriu - P. Petrescu, Tsoumou, D. Tătar - Şt. Blănaru (Lendric 75')
Rezerve neutilizate: Niga - Pedro Moreira, R. Sumanariu, L. Niţă, Antonov
Antrenor: Vasile Miriuţă
Eliminat: Ştefan Blănaru 90+2' (roşu direct)

Straton - Gligorov (Ben Djemia 75'), Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Gab. Enache, Gab. Simion, Bourceanu, S. Filip (Honciu 80') - Ammari, D. Benzar (H. Keyta 90+3')
Rezerve neutilizate: Calancea - Şt. Vlădoiu, Val. Munteanu, Ianis Stoica
Antrenor: Dan Alexa

Stadion: Municipal (Sibiu); Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); Asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare) şi Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava).

Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, Stoica, Acsinte (65 Popovici  ) - Dâlbea, Dumitriu - Petrescu, Tsoumou, Tătar - Blănaru (75 Lendric)

14. Concordia Chiajna - 19p

FINAL! Sibiul câştigă cu 2-1 şi va merge la baraj, unde o va întâlni pe U Cluj. Dunărea Călăraşi retrogradează direct, de pe locul 13.

Minutul 90+6: GOOOOOOOOOL FC HERMANNSTADT! Lendric înscrie la ultima fază a jocului şi îşi duce echipa la baraj.

Minutul 90+1: Încăierare generală la marginea terenului! Jucătorii s-au luat la bătaie, cei doi antrenori au intervenit şi ei. Blănaru, care a fost schimbat mai devreme, a fost eliminat, iar Dan Alexa a fost trimis în tribune. Şase minute suplimentare sunt arătate.

Minutul 89: Ocazie uriaşă Hermannstadt! Tsomou rămâne singur în faţa porţii Dunării, dar trage în Straton.

Minutul 85: GOL HERMANNSTADT! Tsoumou înscrie cu o lovitură de cap venită în urma unui corner!

Minutul 80: Contraatac rapid al Dunării, care se încheie cu un şut puternic al lui Honciu, respins de Căbuz.

Minutul 77: GOL DUNĂREA! Steliano Filip înscrie un gol superb. Fostul jucător de la Dinamo a primit o pasă perfectă de la Bourceanu şi a reluat din prima, învingându-l pe Căbuz. La acest scor, Hermannstadt e retrogradată directă, iar călărăşenii merg la baraj.

Minutul 74: Ben Djemia îl înlocuieşte pe Gligorov la Dunărea. La gazde, Lendric îi ia locul lui Blănaru.

Minutul 67: Ocazie uriaşă pentru Hermannstadt! Proaspăt intrat pe teren, Popovici a tras bine la colţul scurt, după ce a reprimit de la Tsoumou, dar Straton a scos în corner.

Minutul 65: Prima schimbare a partidei îi aparţine lui Vasile Miriuţă. Acsinte este înlocuit de Popovici.

Minutul 57: Spiritele încep să se încingă. Gligorov şi Bourceanu, de la Dunărea, văd cartonaş galben în decurs de doar două minute.

Minutul 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ la Sibiu! 0-0 este scorul după primele 45 de minute, în urma unei reprize în care fotbaliştii celor două echipe nu au putut oferi prea mult spectacol din cauza terenului de la Sibiu.

Minutul 45: O nouă ocazie uriaşă pentru echipa lui Dan Alexa! Ammari a fost găsit bine de Steliano Filip, atacantul a pătruns în careu, dar a tras puţin pe lângă poarta sibienilor.

Minutul 44: Prima ocazie pentru Dunărea! Gabriel Enache a primit bine la marginea careului advers, a fentat un adversar şi a tras pe spaţiul portţii, însă Căbuz a reţinut în doi timpi.

Minutul 37: Hermannstadt joacă în 10 oameni. Blănaru şi-a spart nasul în urma unui contact cu un adversar în careu şi a fost scos în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale.

Minutul 25:Ocazie Hermannstadt! Tsoumou a fost aproape să împingă mingea în plasă de la marginea careului de şase metri, dar Straton iese inspirat şi respinge.

Minutul 13: Hermannstadt cere penalty la intervenţia lui Luchin asupra lui Tătar. Haţegan lasă jocul să continue, iar din tribune se aude deja "Hoţii, hoţii!"

Minutul 10: Prima şansă a meciului îi aparţine lui Hermannstadt. Dandea a reluat cu capul un corner executat de Petrescu, dar mingea s-a dus peste poarta lui Straton.

Minutul 1: A început meciul de la Sibiu!

UPDATE, 19:03: În cele din urmă, Ovidiu Haţegan le-a permis celor două formaţii să intre pe teren. Partida va începe cu o întârziere de aproximativ 35 de minute, faţă de cum era iniţial programată.

UPDATE, 18:55: Partida va începe de la ora 19:00. Organizatorii au reuşit să evacueze mare parte din apa prezentă pe gazon, iar meciul care va hotâri a doua echipă retrogradată şi formaţia care merge la baraj se va disputa azi.

UPDATE, 18:25: Arbitrul Ovidiu Haţegan a decis amânarea jocului cu 30 de minute, astfel că partida ar trebui să înceapă acum la ora 19:00. Terenul este momentan impracticabil din cauza ploilor torenţiale care s-au abătut asupra Sibiului. În cazul în care nu se va putea juca nici de la 19:00, jocul decisiv pentru evitarea directă în Liga 2 va fi reprogramat pentru mâine.

Hermannstadt este ”condamnată” la victorie pe teren propriu, împotriva celor de la Dunărea Călăraşi, în ultima etapă din play-out-ul Ligii 1 Betano. Cele două echipe se luptă pentru locul 12, ce asigură prezenţa la barajul pentru rămânerea în primul eşalon. Universitatea Cluj, echipa de pe locul trei din eşalonul secund, aşteaptă acest meci pentru a-şi afla adversara cu care se va duela în dublă manşă.

Nouă victorii, opt rezultate de egalitate şi 13 înfrângeri a bifat Vasile Miriuţă pe banca celor de la Hermannstadt. În primul meci din play-out, cele două echipe au remizat, la Călăraşi, scor 0-0.

74 de partide a strâns Dan Alexa la ”cârma” Dunării Călăraşi, formaţie pe care o antrenează din 2017 şi pe care a promovat-o în prima ligă. 35 de victorii, 21 de rezultate de egalitate şi 18 înfrângeri a bifat Dunărea sub comanda ”Chirurgului”. De cinci ori s-au întâlnit cele două echipe, în ultimele două sezoane. Sibienii au câştigat de două ori, iar trei partide s-au încheiat la egalitate.