VIDEO | GOL Alex Mitriţă! Atacantul român a deschis scorul într-un meci cu şapte goluri! NY City se apropie la cinci puncte de lider

7 iun 2019 3092 afişări Stranieri

Alex Mitriţă a înscris primul gol al meciului din campionatul SUA dintre New York City şi Cincinnati, încheiat cu victoria gazdelor, scor 5-2. Românul a jucat 86 de minute şi a fost schimbat de antrenorul Domenec Torrent, după o evoluţie bună.

NY City rămâne în zona locurilor care asigură prezenţa în play-off, în Conferinţa de Est, datorită victoriei cu 5-2 în faţa ultimei clasate, Cincinnati, care are doar 11 puncte, după 16 meciuri disputate. Echipa lui Mitriţă a acumulat 23 de puncte, iar românul a contribuit din plin.

Ex-jucătorul Craiovei a fost pe teren la patru dintre golurile coechipierilor săi, iar el a fost cel care a deschis scorul, în minutul 11. Mitriţă a fost găsit în mijlocul terenului, a pasat în lateral şi a urcat în careu, unde a primit o pasă ideală din partea lui Moralez, iar românul l-a învins pe Richey printr-o execuţie simplă.

Pentru NY City au mai marcat Heber (minutul 17, 49), Tajouri (minutul 29) şi Moralez (minutul 90). Pentru oaspeţi au înscris tot jucătorii lui NY City. Heber şi Ibeagha au marcat în proprie poartă, în minutule 37, respectiv 76.