Scandal monstru după înfrângerea dramatică a lui PAOK! Răzvan Lucescu și directorul general al clubului au sărit la bătaie cu jucătorii lui Asteras Tripolis. VIDEO | Ce s-a întâmplat imediat după finalul meciului

PAOK Salonic a plecat învinsă de pe terenul lui Asteras Tripolis, 2-3, iar finalul meciului a fost unul dramatic și urmat de incidente între staff-ul tehnic al liderului Greciei și jucătorii adversarilor.

PAOK a fost condusă cu 1-0 și 2-1, a egalat în minutul 97, din penalty, dar a primit imediat, pe contraatac, golul care i-a oprit o seire incredibilă, de patru luni fără înfrângere. Iar ultimul fluier al arbitrului a fost urmat de incidente violente, plecate de la o reacție nervoasă a directorului general al lui PAOK.

Pantelis Constantinidis a fost cel care a sărit la bătaie cu un Nikos Kaltsa, jucătorul lui Asteris, iar totul a degenerat într-o îmbrânceală generală în care oficialul echipei din Salonic a fost trântit pe jos și la care a luat parte și Răzvan Lucescu, românul intervenind pentru a-l împinge pe unul dintre fotbaliștii gazdelor.

La primul meci în campionat după derby-ul cu scandal cu Olympiakos, PAOK a avut un start greoi contra locului nouă din Grecia înaintea etapei, iar Kyriakopoulos a deschis scorul în minutul 18, din pasa lui Tonso. Egalarea a venit spre finalul primei reprize, după o cursă superbă a slovacului Mak, fostul jucător al lui Mircea Lucescu la Zenit, și o finalizare simplă a lui Campos. Calculele s-au complicat, însă, în minutul 57, când Tonso a marcat pentru 2-1 și le-a dat o veste mare rivalilor de la AEK Atena. Dar finalul de meci avea să fie unul cu totul și cu totul special!

În prelungiri, PAOK a primit penalty și golgheterul Prijovic a transformat și a egalat în minutul 90+7, iar Răzvan Lucescu era la un pas să plece cu un punct și să-și continue seria incredibilă de invincibilitate. Dar PAOK a căutat golul victoriei, s-a aruncat în atac, a rămas descoperită și a plătit prețul. La ultima fază a meciului, patru jucători ai gazdelor au scăpat contra lui Varela și a încă unui fundaș al liderului, Kotsiras a pasat pentru Iglesias, iar argentinianul a marcat cu un șut la colțul scurt și a dat startul unei bucurii nebune pentru Asteras.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL CARE A ÎNCHEIAT SERIA FORMIDABILĂ‚ A LUI PAOK

Este prima înfrângere suferită în ultimele patru luni de PAOK, care pierduse ultima oară, pe 5 noiembrie 2017, contra celor de la AEK Atena, scor 1-0. De atunci, echipa lui Răzvan Lucescu a obținut 17 victorii și o remiză, în toate competițiile.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL MECIULUI

În urma acestei înfrângeri, PAOK mai păstrează doar un punct avans în fruntea campionatului Greciei (52-51 cu șapte etape înaintea finalului), principala urmăritoare AEK Atena urmând să primească vizita echipei Panionios, duminică, de la 17:15. Asteras a acumulat 32 de puncte și a urcat două poziții în clasament, până pe 7.

Luni, Răzvan Lucescu va afla decizia Ligii Profesioniste din Grecia, care a judecat incidentele de la partida contra liderului cu Olympiacos, de duminica trecută. Meciul de pe arena celor de la PAOK nu s-a mai disputat după ce antrenorul oaspeților, spaniolul Oscar Garcia, a solicitat îngrijiri medicale pentru că a fost lovit de o rolă de hârtie aruncată din tribune.