EURO 2019 | "Cocoşul galic" a fost nimicit de "La Rojita": Spania - Franţa 4-1. Visul Generaţiei de Fier, ucis în ultimele minute: România - Germania 2-4

27 iun 2019 38424 afişări U21
  • România a părăsit EURO 2019 U21 după ce a pierdut cu 4-2 în faţa Germaniei, în prima semifinală de la turneul final.
  • Spania şi Germania se vor duela pentru a doua oară la rând în finala EURO U21. În urmă cu doi ani, Germania s-a impus cu 1-0 în ultimul act.
  • Finala va avea loc duminică, la ora 22:00.

Spania - Franţa 4-1 (Roca 28, Oyarzabal 45+4-pen., Olmo 47, B. Mayoral 67 / Mateta 14-pen.)

Spania: Sivera - Aguirregabiria, Vallejo, Nunez, Junior - Ruiz, Roca - Olmo, Ceballos, Fornals - Oyarzabal
Rezerve: Martin Fernandez, Simon - Caricol, Lirola, Mayoral, Mere, Merino, Mir, Alfonso, Soler, Vallejo, Zbeldia
Antrenor: Luis de la Fuente

Franţa: Bernadoni - Dagba, Konate, Upamecano, Ballo Toure - Guendouzi, Tosart, Aouar - Ikone, Mateta, Reine-Adelaide
Rezerve: Larsonneur, Prevot - Amian Adou, Caci, Del Castillo, M. Dembele, Niakhate, Ntcham, Sarr, Sissoko, Thuram
Antrenor: Sylvain Ripoll

Minutul 90+4: Fluier final! Spania învinge Franţa cu 4-1 şi se va duela cu Germania în finala de pe "Dacia Arena".

Minutul 67: GOL Spania! Borja Mayoral duce scorul la 4-1, după o centrare superbă a lui Pablo Fornals. Franţa e la pământ.

Minutul 47: GOL Spania! Olmo finalizează un contraatac devastator şi Spania e tot mai aproape de marea finală.

Minutul 45+4: GOL Spania! Mikel Oyarzabal înscrie de la 11 metri! Spania trece în avantaj la ultima fază a primei reprize. Suntem la 45 de minute de a vedea a doua finală consecutivă în Germania şi Spania.

Minutul 28: GOL Spania! Marc Roca egalează la 14 minute de la golul Franţei. Mijlocaşul defensiv a înscris în urma unei lovituri de colţ, după două parade senzaţionale ale lui Bernadoni.

Minutul 14: GOL Franţa! Mateta deschide scorul de la 11 metri. Firpo Junior a comis faultul, iar Jean-Philippe Mateta a trimis în plasă pentru 1-0.

Minutul 1:A început a doua semifinală de la EURO 2019.

România U21 a părăsit dramatic EURO 2019 U21, 2-4 în semifinala cu Germania, meci decis abia în ultimele minute de golurile lui Waldschmidt şi Amiri. Semifinalistă la prima participare la turneul final după 21 de ani, generaţia lui Puşcaş şi Hagi pleacă acasă cu o performanţă neaşteptată şi cu calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo în buzunar.

Am început bine, iar modul în care s-a comportat naţionala a dat impresia că Rădoi a pregătit şi cel mai subţire fir de iarbă de pe gazonul din Bologna. Am luat gol în minutul 21, de la Amiri, după o fază în care mijlocul a cedat, apoi am pus în scenă o revenire fabuloasă. A marcat Puşcaş, din penalty-ul scos de Ianis (minutul 26), iar vârful lui Palermo a făcut dubla în minutul 44, din centrarea lui Ivan. 2-1 la pauză, 45 de minute până la întâlnirea cu istoria.

Doar că oboseala şi-a spus cuvântul, nemţii au mărit ritmul şi am devenit neputincioşi într-un asemenea scenariu. Cu Amiri plecând o dată la câteva minute printr-o defensivă din ce în ce mai greu de coordonat, golul de 2-2 a venit logic, de la golgheterul Waldschmidt, după un penalty comis de Ianis. Nu am mai existat în atac, nemţii au confiscat mingea, iar căderea noastră a fost evidentă. Am fi putut ajunge în prelungiri, unde plecam oricum cu şansa a doua, dar Waldschmidt a trimis, pe jos şi pe lângă Radu, un şut care ne-a curmat visul. A urmat eliminarea lui Paşcanu, o lovitură liberă transformată în gol de Amiri, iar România - Germania s-a terminat 2-4.

Rădoi şi ai lui aşteaptă avionul spre casă şi baia de mulţime meritată, în timp ce nemţii stau cu ochii pe Franţa - Spania, meciul care le va decide adversara care va sta între Manschaft şi al doilea titlu continental consecutiv la Under 21.

EURO 2019 U21: România - Germania 2-4 (Puşcaş pen. 26, 44 / Amiri 21, 90+4 Waldschmidt pen. 52, 90)

Stadion: Renato Dall'Ara (Bologna)
Arbitru: Orel Grinfeld (Israel). Asistenţi: Roy Hassan şi Idan Yarkoni (Israel). Rezervă: Andris Treimanis (Letonia)

România: Radu (cpt.) - C. Manea,   Paşcanu, Nedelcearu, F. Ştefan - T. Băluţă, Cicâldău (Ciobanu 69) - D. Man,   I. Hagi,   A. Ivan (Fl. Coman 55) - G. Puşcaş (A. Petre 88)
Rezerve: Căbuz, A. Vlad - R. Boboc, R. Grigore, V. Dragomir, V. Ghiţă, Nedelcu, A. Rus,  Olaru
Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: Nubel - Klostermann,   Tah (cpt.),   Baumgartl, Mittelstädt - Max Eggestein (Maier 89) - Neuhaus (Nmecha 79), Dahoud (Koch 90+4), Öztunali - Waldschimdt, Amiri
Rezerve: Müller, Schubert - M. Richter, Johannes Eggestein, Anton, Serdar, Uduokhai, Koch, Löwen
Selecţioner: Stefan Kuntz

Minutul 90+6: S-A TERMINAT, MULŢUMIM BĂIEŢI! Visul frumos ia final după 2-4 cu Germania în semifinalele EURO 2019, dar rămânem cu multe sentimente după turneul final. Fotbalul românesc s-a trezit, s-a bătut de la egal la egal cu monştrii europeni şi a ieşit învingător. Bravo, generaţie de fier!

Minutul 90+4: GOL GERMANIA, GAME OVER!
Amiri nu bate extraordinar lovitura liberă primită după eliminarea lui Paşcanu, o face pe colţul lui Radu, dar căpitanul nostru plonjează târziu şi nu mai poate face nimic. Plecăm acasă de la EURO după o aventură mai lungă decât ne-am aşteptat. Plecăm acasă obosiţi, dar mândri de o performanţă rară.

Minutul 90+2: PAŞCANU E ELIMINAT! "România, România!" se aude din mii de voci româneşti, dar realitatea din teren nu ne ajută. Nmecha scapă singur cu portarul, e faultat de Paşcanu, care e eliminat, şi nemţii primesc o lovitură liberă de la marginea careului.

Minutul 90: GOL GERMANIA, VISUL NE E CURMAT DRAMATIC! Paşcanu îl faultează pe Nmecha, apoi mingea îi e mişcată lui Waldschmidt, care înscrie cu un şut perfect, pe jos, printre picioarele lui Paşcanu şi ajutat de bară! Păcat, dar rezultatul părea uşor de anticipat, pentru că ai noştri sunt la pământ din punct de vedere fizic. Mai sunt, totuşi, cinci minute de speranţă!

Minutul 86: MULŢUMIM ŞI ŢIE, NMECHA! Introdus pe teren în minutul 79, atacantul de origine nigeriană scapă complet singur cu Radu, după o pasă lungă care l-a sărit pe Nedelcearu, are tot timpul din lume să-şi aşeze mingea, dar o scoate din stadion după o execuţie nefericită. Avem noroc, apoi Rădoi îl schimbă pe Puşcaş cu Adrian Petre.

Minutul 83: MULŢUMIM, WALDSCHMIDT! Suntem foarte obosiţi, mingea devine un obiect străin echipei noastre, iar marele nostru noroc este că Waldschmidt, autorul golului şi golgheterul turneului, oferă una dintre marile ratări ale compeiţiei. După o nouă intrare fulgerătoare în careu, mingea sare la vârful neamţ la şapte-opt metri, dar acesta o bărbiereşte şi o scoate din careu.

Minutul 80: Căldura face victime.Patru suporteri români au leşinat din cauza temperaturii de la Bologna şi au avut nevoie de intervenţia medicilor.

Minutul 75: Gânduri înaintea ultimului sfert de oră. Au echilibrat tot ce înseamnă statistică, dar vestea bună e că au mai scăzut puţin tempoul şi atacurie nu se mai poartă în aceeaşi viteză. Vestea mai puţin bună? Mingea nu mai stă la noi, iar Florinel Coman nu a intrat deloc bine în meci. Vor mai fi, probabil, câteva minute în care nemţii vor căuta golul de 3-2, apoi lucrurile ar trebui să se liniştească odată cu apropierea minutului 90.

Minutul 71: Scăpăm! Amiri taie pur şi simplu toată apărarea noastră, îl deschide oe Oztunali, linia noastră defensivă e dezechilibrată şi Waldschmidt ajunge în poziţie de finalizare. Trage cu interiorul, la colţul lung, dar nu nimereşte poarta şi pune capăt momentului periculos. Mutăm imediat jocul în jumătatea adversă, dar tentativa de atac se termină cu un fault al lui Puşcaş la un corner bătut de Ianis.

Minutul 69: Filmul rulează la fel, Rădoi mută cu un debutant. Nemţii au controlul partidei, iar fostul închizător de la Steaua simte nevoia să schimbe ceva în zona de teren pe care o controla pe vremuri. Renunţă la Cicâldău şi-i oferă debutul la EURO lui Andrei Ciobanu, mijlocaşul Viitorului. Acum, jucăm cu trei mijlocaşi de la fosta campioană, Băluţă, Ciobanu şi Hagi.

Minutul 62: Se schimbă raportul de forţe. Mingea stă la nemţi, care se împrăştie pe tot terenul când atacă în haită, dar nu-şi creează ocazii mari de gol. O nouă pauză de hidratare, un nou moment în care Rădoi îşi poate mobiliza fotbaliştii.

Minutul 55: Schimbarea aşteptată. Pauza de hidratare mai taie din ritmul nemţilor, iar Rădoi face înlocuirea la care se aştepta toată România: iese Ivan, intră Coman. Publicul se trezeşte!

Minutul 52: GOL GERMANIA! Golgheterul EURO 2019 bate cu stângul, în stânga lui Radu, căpitanul nostru ghiceşte colţul şi atinge mingea, dar se repetă povestea de la golul lui Puşcaş şi balonul intră în poartă. 2-2, urmează momente grele, pentru că nemţii au moralul de partea lor. E rândul fanilor români să iasă la rampă!

Minutul 50: PENALTY GERMANIA!Adversarii bat un cornet în spate, pe jos, pentru Dahoud, iar Ianis face prostia de a-l trage de tricou pe mijlocaşul Borussiei Dortmund. Infracţiunea începe în afara careului, dar se termină înăuntru şi Waldschmidt se prezintă în faţa lui Radu. Hai, Ionuţ!

Minutul 46: Reîncepe lupta cu istoria. Nicio schimbare la pauză, 45 de minute până la marea fnală EURO 2019!

Minutul 45+6: Pauză la Bologna. Avem nouă şuturi spre poartă, patru pe poartă, cinci cornere şi 60% posesie. Dominăm campioana europeană şi suntem la 45 de minute de un rezultat măreţ pentru un sport românesc atât de încercat. Beţi apă, mâncaţi câteva cireşe, ne aşteaptă trei sferturi de oră pline de suspans.

Minutul 45+4: PUŞCAŞ, APROAPE DE HAT-TRICK! Desfacem bine jocul, Ştefan centrează perfect din stânga, Puşcaş reia din nou cu capul, o face foarte bine, puternic, dar Nubel se mişcă repede, împinge cum trebuie în picioare şi scoate balonul cu un reflex uimitor. Este una dintre reprizele istorice ale fotbalului românesc!

Minutul 44: GOOOOOOOOOL ROMÂNIA, GOOOOOOOL PUŞCAŞ! Mittelstadt dă cu mingea în Eggestein, Ianis recuperează, îl lanează pe Ivan cu o precizie uluitoare, fostul craiovean centrează perfect, iar Puşcaş se desprinde dintre doi fundaşi, reia perfect cu capul şi Nubel pozează ca la un portret static. Avem 2-1, trebuie neapărat să intrăm cu acest rezultat la pauză!

Minutul 38: Dominăm toate capitolele statistice (64-36 la posesie la un moment dat), dar, în continuare, ne păcălesc pe o tranziţie pozitivă uluitor de rapidă. Băluţă pierde mingea, apoi e nevoie de o intervenţie de ultim moment a lui Cicâldău pentru a bloca un şut periculos pentru poarta lui Radu. Stăm bine în teren, temporizăm când e nevoie,, deschidem şi jocul pe flaucuri şi punem presiune pe stoperii lor înalţi.

Minutul 31: Dominăm. Şi ratăm prin Băluţă şi Puşcaş. Tudor trimite o bombă din afara careului, Nubel se întinde şi respinge în lateral, Puşcaş ajunge primul la minge, dar nu are timp să reia în poartă şi nu mai poate încerca decât p scăriţă. Jucăm bine, am mutat presiunea pe nemţi şi ne-am aşezat în jumătatea lor, dar trebuie să fim atenţi în continuare pe axul central.

Minutul 26: GOOOOOOL ROMÂNIA!!! Puşcaş nu bate extraordinar, în dreapta lui Nubel, portarul nemţilor ghiceşte colţul şi atinge mingea, dar aceasta se duce în poartă! 1-1, o luăm de la capăt!

Minutul 24: PENALTY ROMÂNIA! Mutăm rapid jocul în careul lor, Baumgartl îl calcă evident pe Ianis Hagi în suprafaţa proprie de pedeapsă, arbitrul lasă avantaj, Puşcaş loveşte bara, apoi e consultat VAR-ul. Logic, se acordă lovitură de la 11 metri, pentru că Baumgartl l-a călcat cât se poate de evident pe Ianis Hagi înainte ca balonul să ajungă la Puşcaş.

Minutul 21: GOL GERMANIA! Am picat exact în capcana pe care o descriam mai devreme şi, după o ocazie a lui Dennis Man, Amiri a deschis scorul cu un şut din afara careului, după o cursă lungă în care nu a putut fi oprit şi nici faultat de vreunul dintre apărătorii noştri. Golul a venit pentru că mijlocul terenului s-a rupt, cu Cicâldău şi Băluţă prea sus, adica exact schema tactică atât de evidentă pusă în practică de Kuntz.

Minutul 19: Oztunali cel periculos. Mijlocaşul dreapta e cel mai activ om al nemţilor, are în permanenţă dueluri unu vs. unu cu Ştefan, iar la una dintre faze încearcă şutul la colţul scurt, cu stângul. Radu are ceva emoţii, dar reţine în doi timpi.

Minutul 17: TIME OUT. Se merge la margine, se bea apa care să mai înlăture căldura, apoi jocul se reia din jumătatea noastră.

Minutul 13: Mergem peste ei. Şi bine facem! Ianis bate bine un corner, reia Ivan, apoi se creează un carambol periculos în careul nemţilor. Rămânem sus, mai trimitem câteva centrări prin Iannis şi Ştefan, Puşcaş cere penalty şi e ignorat, apoi nemţii pun capăt unei perioade de dominare a noastră.

Minutul 8: BĂLUŢĂ TO THE RESCUE. Prima concluzie e că mijlocul Germaniei e mult mai competent decât al Franţei, Angliei sau Croaţiei, iar asta se vede în momentul în care turează motoarele şi cei patru oameni se desfac pe toată linia frontului. Aşa e eliberat Oztunali, care primeşte de la Klostermann dar şutul turcului e blocat în ultimul moment de Tudor Băluţă. Sunt mai tehnici, mai rapizi decât adversarii de până acum şi ne vor crea probleme mari.

Minutul 5: Se simte miza, începutul e clasic pentru o semifinală. Nemţii nu impun un ritm prea rapid şi, surprinzător, mingea stă la noi în primele minute ale partidei, cu adversarii încercând să aglomereze bine mijlocul terenului şi să aştepte culoare pentru contre rapide.

19:00 START ÎN SPRINTUL SPRE ISTORIE. S-au cântat cele două imnuri (evident, al nostru mai cu patimă) şi arbitrul Orel Grinfeld a fluierat pentru prima dată. Radu încă ţipă în tentativa de a-şi mobiliza colegii. Aşa, căpitane!

18:53 Când galbenul domină Bologna. Ca de obicei, fanii români sunt mult mai mulţi decât adversarii şi înfruntă căldura din Italia fără să stea pe gânduri. Între timp, Radu e auzit când aproape că urlă la colegii lui: "E momentul nostru, ştim asta!".

18:40 Absenţa care-l bucură pe Pancu. Faptul că Stefan Kuntz l-a lăsat pe bancă pe Richter, marcator a trei goluri la acest turneu final, e surprnzător pentru antrenorul Rapidului: "Mie mi se părea cel mai periculos! S-o fi accidentat, e pe bancă, dar tot lotul e pe bancă. Sau n-o fi dormit bine, cine ştie. Oricum, asta e o veste foarte bună pentru noi!", a spus antrenorul Rapidului, aflat în studioul Televiziunii Române. În locul lui Richter, accidentat uşor în partida cu Austria, ultima din grupe, va juca Neuhaus.

18:12 Horror! FRF a anunţat oficial că la ora de start a partidei, temperatura resimţită la nivelul gazonului va fi de 43 de grade celsius.

Bogdan Codorean, doctorul pe mâna căruia au trecut numeroşi sportivi, a vorbit despre cum se pot proteja sportivii împotriva căldurii excesive: "Au o echipă medicală foarte bună, doctorul Meiu, care e cordonatorul loturilor naţionale, ştie foarte bine ce e de făcut. În mare e foarte bine să te hidratezi, să te rehidratezi după efort şi există multe suplimente pe care ei le au şi trebuie să le folosească aşa cum spune staff-ul medical. E important ca tot staff-ul tehnic să aibă încredere în medic. Rădoi a fost un jucător şi e un antrenor puternic şi care ştie să-şi asculte colaboratorii. A făcut o surpriză plăcută şi cred că are şanse mari să mai facă un rezultat bun şi acum", a declarat doctorul Ion Bogdan Codorean la ProSport LIVE.

18:07 Mai puţin de o oră până la startul jocului. Totul e pregătit pentru România - Germania. Cine merge mai departe?

17:25 Avem echipele de start! Mirel Rădoi merge pe mâna jucătorilor care au intrat din primul minut şi în jocul cu Croaţia, câştigat cu 4-1. De partea cealaltă, Stefan Kuntz l-a lăsat pe bancă pe Marco Richter, omul care după prima etapă a primit nota 9.6!

17:15 Probleme pentru Rădoi. Conform Digi Sport, Alex Cicâldău are probleme după meciul cu Franţa şi ar putea rata semifinala cu Germania din această seară.

11.30 Cum se relaxează jucătorii! În autocar, vestiar, înaintea antrenamentelor şi a meciurilor, elevii lui Rădoi ascultă melodii ca: Sllash & Doppe - Aguella (Original Mix), Offset - Clout ft. Cardi B, Mustard, Migos - Pure Water (Official Video), B.U.G. Mafia - Cât Poţi Tu De Tare (feat. Bodo), B.U.G. Mafia - Cu Tălpile Arse (feat. Jasmine), Puya cu Ligia, Vescan şi Mahia Beldo - Pagini de Istorie.

10:50 Joacă Jonathan Tah? UEFA a prefaţat partida tricolorilor cu Germania de la Bologna şi este cu ochii pe ”ciocnirea” dintre ofensiva tricolorilor şi defenisva ”de fier” a lui Stefan Kuntz: ”Cu Benjamin Henrichs absent din cauza suspendării, experimentaţii Tah şi Baumgartl trebuie să gestioneze pericolele Hagi şi Puşcaş, care au fost furtunoşi în acest turneu. Cei doi au înscris jumătate din cele opt goluri ale României”, se arată pe site-ul UEFA.

09:15Fanii tricolorilor vor domina fundalul sonor şi la Bologna! Miercuri, la ora 16:00, organizatorii turneului au anunţat că s-au vândut aproximativ 18.000 de bilete, 16.000 fiind cumpărate de către suporterii români, potrivit frf.ro. Aproximativ 20.000 de români vor fi pe stadionul din Renato Dall'Ara la ora partidei.

Calificată în semifinale şi, totodată, la Jocurile Olimpice din 2020, de la Tokyo, naţionala României continuă cursa pentru trofeul Euro 2019. După ce au trecut de o grupă ”de foc” cu Franţa, Anglia şi Croaţia, tricolorii lui Mirel Rădoi îşi măsoară forţele cu selecţionata Germaniei, la Bologna, de la ora 19:00.

Actuala echipă a lui Stefan Kuntz este campioana en-titre, după ce a câştigat finala din 2017 cu Spania, scor 1-0. În acest an, cele două se pot întâlni din nou în ultimul act al competiţiei, la Udine, în cadrul finalei de la Udine. Meciul cu dintre Germania şi România, de pe stadionul Renato Dall'Ara din Bologna va fi arbitrat de Orel Grienfeld (Israel), ajutat de Roy Hassan şi Idan Yarkoni.

Tricolorii, la antrenamentul oficial de la Bologna.

Germania, cea mai bună ofensivă. Franţa, ce mai bună defensivă

Adversarii noştri se pot lăuda cu zece goluri marcate în cele trei partide din Grupa B. Aceştia au debutat la turenul final din Italia cu o victorie în faţa Danemarcei, scor 3-1, iar apoi s-au distract cu Serbia, scor 6-1. Elevii lui Kuntz au încheiat grupa cu o remiză cu Austria, 1-1. România are, la egalitate cu Spania, a doua cea mai bună ofensivă a turneului, cu opt goluri marcate, toate în victoriile răsunătoare cu Croaţia (4-1) şi Anglia (4-2). Faţă de iberici, tricolorii au încheiat grupa cu un golaveraj superior, 8-3, faţă de 8-4.

Franţa, echipa cu care am remizat la Cesena, scor 0-0, a primit un singur gol în grupe, în primul meci, cu Anglia, şi se laudă cu cea mai bună defensivă înainte de meciul cu Spania de la Reggio Emilia.

Caniculă la ora meciului

Meteorologii au anunţat că, la ora partidei, vor fi aproximativ 39 de grade Celsius, lucru care nu-i bucură pe fotbaliştii ambelor echipe. Selecţionerul Germaniei, Stefan Kuntz, a anunţat că le va interzice elevilor săi să folosească aerul condiţionat, pentru a se obişnui, treptat, cu temperatura de la ora partidei. Mirel Rădoi nu va recurge la aceeaşi măsură:

”Eu nu am nicio problemă, nu joc, dar nici nu simt căldura. Poate m-am obişnuit cu vremea din Golf. Avantajul din meciul cu Croaţia a fost că noi ne-am concentrat către echipa Croaţie şi nu către căldură. Asta trebuie să facem şi mâine seară.

Nu e neapărat bizar. E o măsură în care cred ei. Noi nu putem să facem asta, pentru că nu avem destui oameni care să urmărească jucătorii dacă după ce vom ieşi pe uşă nu vor da drumul din nou la aer”, a spus Mirel Rădoi, la conferinţa de presă.

Nu avem amintiri plăcute cu Germania U21

Ultima oară când reprezentativa U21 a României s-a întâlnit cu Germania, nemţii au învins cu 8-0. Se întâmpla în preliminariile Campionatului European din 2015.După acel meci, FRF a emis un comunicat prin intermediul căruia şi-a prezentat scuzele faţă de suporterii echipei naţionale: "Federaţia Română de Fotbal îşi cere scuze fanilor fotbalului românesc pentru două dintre rezultatele echipelor de juniori şi tineret din ultima perioadă [...]Avem răbdare şi încredere, ceea ce aşteptăm de la toţi suporterii fotbalului românesc. Pentru a construi un viitor solid, nu putem trata superficial niciun moment din prezent!", au scris reprezentanţii Federaţiei, în 2014.

Absenţe importante în tabăra germanilor

Stefan Kuntz, selecţionerul Germaniei, nu poate conta pe Benjamin Henrichs (22 de ani), fundaşul stânga al lui AS Monaco. Presa din Germania a scris că Jonathan Tah (23 de ani), fundaşul central al lui Bayer Leverkusen, ar fi şi el incert pentru această partidă. Kuntz a contat pe serviciile sale în toate cele trei partide din Grupa B, inclusiv în cea încheiată la egalitate cu Austria, scor 1-1. Tah a fost integralist în toate partidele, alături de Timo Baumgartl (23 de ani) de la Stuttgart.