Tudor, gest incredibil la Dinamo – Chiajna 4-0! Ce i-a spus antrenorului Falub și nu s-a auzit la TV: „Vezi că fundașii tăi centrali sunt blat!”. Antecedentele lui Tincu și Mamele cu Dinamo | EXCLUSIV

Tudor, gest incredibil la Dinamo - Chiajna 4-0! Ce i-a spus antrenorului Falub și nu s-a auzit la TV:

Un moment bizar s-a petrecut, sîmbătă seara, la jumătatea primei reprize a meciului Dinamo – Concordia Chiajna (4-0). Profitând de o întrerupere din timpul jocului, arbitrul central Alexandru Tudor a mers la marginea terenului și s-a așezat pe linie, în dreptul băncii de rezerve a Concordiei. Camerele TV au surprins momentul, iar comentatorii DigiSport au relatat, amuzați, faza: „Se pare că Tudor i-a luat locul tușierului și acum vorbește cu Adrian Falub. Oare ce au de discutat cei doi?”.

Minutul 33: Tudor se duce „înțepat la bancă”, așa cum au spus comentatorii DigiSport

Conform mărturiilor celor aflați pe banca de rezerve a oaspeților, Tudor a venit și i-a spus lui Adrian Falub, pe un ton ridicat: „Vezi că fundașii tăi centrali sunt blat! Cer roșu la fiecare fază!”. Dialogul a fost auzit clar de toți cei aflați în apropiere și a produs stupoare pe banca Concordiei.

În acel moment, scorul era 1-0 pentru Dinamo după golul marcat de Rotariu în minutul 13. Reușita a venit în urma unui penalty acordat de Tudor pentru un fault clar comis de fundașul central Iulian Mamele asupra lui Mevlja. Mamele a primit și un cartonaș galben în urma căruia va fi suspendat în ultima etapă din sezonul regulat, la meciul cu FC Voluntari. În afara golului, până în momentul în care Tudor i-a transmis lui Falub că jucătorii săi truchează meciul, Dinamo și-a mai creat câteva ocazii de gol, profitând de lejeritatea din apărarea oaspeților.

Ulterior, Tudor le-a transmis și jucătorilor Chiajnei același mesaj. Cristescu și Pena au povestit, la final, că l-au auzit pe arbitru vorbind despre jocul suspect al colegilor lor din apărare.

Faza golului de 2-0, marcat în minutul 45,  alimentează suspiciunile produse de acuzațiile făcute anterior de Tudor. Palic, singur la jumătatea terenului, pasează perpendicular pe poartă la Essombe, între fundașii centrali Mamele și Tincu. Atacantul de culoare a preluat, stângaci, dar nestingherit, în timp ce fundașii s-au ținut la distanță de el, și a marcat pe sub Matache, ieșit în întâmpinare. Pe imaginile DigiSport, Adrian Falub este surprins imediat după gol în momentul în care strigă „Băăăă, ce e asta!?” în direcția fundașilor centrali. Antrenorul Chiajnei s-a întors apoi spre bancă și a făcut un gest de om deznădăjduit, cu pumnul în aer.

Citește continuarea articolului mai jos.

Palic pasează între fundașii centrali. În ciuda preluării defectuoase, Essombe a reușit să marcheze fără emoții

Essombe greșește preluarea, dar fundașii centrali Mamele (15) și Tincu (4) nu depun mari eforturi să-l ajungă

Adrian Falub, surprins în momentul în care urlă la fundașii săi centrali, apoi face un semn de neputință spre bancă

În minutul 61, Essombe a marcat pentru 3-0 după ce a primit o pasă în adâncime, a preluat pe piept de lângă Mamele și a șutat imparabil. Ghohere a făcut 4-0, în minutul 85, la o fază în care și-a făcut loc la propriu prin apărarea visătoare a Chiajnei.

Mamele, prietenul lui Dinamo

Mamele (31 de ani) nu este la primul joc slab din carieră împotriva lui Dinamo. În 2012, fundașul central a înscris un autogol decisiv în minutul 90 al partidei pierdute de Pandurii Târgu Jiu, acasă. Cu acel autogol, Dinamo a cîștigat cu 2-1 și a obținut calificarea în sferturile Cupei României. Faza poate fi revăzută AICI, la minutul 3:55.

Un an mai târziu, tot în Cupă, Mamele a comis henț în careu, iar Dragoș Grigore a înscris din penalty singurul gol al meciului care a dus-o pe Dinamo în semifinale. Alexandru Tudor a fost și atunci arbitrul care a acordat lovitură de la 11 metri.

În sezonul 2011-2012, pe vremea când era căpitanul Concordiei antrenate de Laurențiu Reghecampf, Mamele a primit al patrulea cartonaș galben al sezonului în partida suspectă câștigată de Chiajna la Brașov cu 3-2 și a fost suspendat în următorul meci, pierdut foarte ușor acasă, cu 3-1, în fața lui Dinamo.

La rândul său, Răzvan Tincu (28 de ani) a marcat și el un gol pentru Dinamo pe vremea când evolua la CSMS Iași. În decembrie 2012, într-o partidă terminată cu scorul de 1-1, fundașul central și-a înscris un autogol în urma unei centrări a lui Dragoș Grigore. Faza poate fi revăzută AICI.

Acum două sezoane, când juca pentru FC Botoșani,Tincu a primit un cartonaș roșu chiar pe finalul meciului cu actuala sa echipă, Concordia, și a fost suspendat în etapa viitoare, contra lui Dinamo.

De asemenea, în sezoanele 2012-2013 (CSMS Iași) și 2014-2015 (FC Botoșani), Tincu a fost eliminat în partidele care au precedat meciurile cu Steaua. Actualul fundaș al Chiajnei a stat în tribună la partidele disputate contra echipei bucureștene.

Essombe se bucură în timp ce Matache, Mamele și Tincu par dezamăgiți

Înainte de meciul de sâmbătă, George Becali anunțase că Dinamo va pierde cu 2-0. La final, Mircea Rednic a declarat ironic: „N-avea cum să nimerească Gigi scorul. Cu Steaua, Falub a jucat cu doi atacanți, cu noi a jucat cu un singur atacant. Asta înseamnă că de Steaua nu i-a fost frică, dar de noi i-a fost”.

Declarația lui Falub de după înfrângerea cu 4-0 poate fi interpretată, dacă e analizată în contextul discuției cu Alexandru Tudor: „E normal să iei bătaie cu 4-0 când joci în halul ăsta. E inadmisibil să iei iar goluri din corner, tu ca fundaș central să dea de lângă tine. Și al doilea gol a fost jenant”.

Contactat de ProSport, Cristi Tănase, președintele de la Concordia care a lucrat în trecut și la Dinamo, a declarat: „S-a întâmplat ce se întâmplă uneori cu Tudor. Mai știți vreun arbitru pe care să-l apuce așa? E singurul din țară. N-am stat pe bancă, dar mi-au povestit băieții ceva. N-am vrut, însă, să mă mai încarc și cu asta, și așa suntem în situația în care suntem. Oricum, Tudor arată ca Sile Dinicu, dă tot timpul din mâini”.

Alexandru Tudor și Adrian Falub nu au putut fi contactați, aseară târziu.

ProSport a aflat, luni dimineață, că Alexandru Tudor nu a consemnat în raportul de arbitraj observațiile făcute în fața băncii de rezerve a Concordiei Chiajna.

ProSport LIVE a oferit reacții ‘la cald’ pe marginea acestui subiect!