Acasa » Sport Life » Special » „Totul despre colegii mei” cu Matache „Măcelaru'”. „Hai, bă, năsosule! Scoate-o pe asta!”. Strigătul care-i răsună și acum în timpane, colegul pe care l-a salvat de furia fanilor după Liberec și omul-stâncă

„Totul despre colegii mei” cu Matache „Măcelaru'”. „Hai, bă, năsosule! Scoate-o pe asta!”. Strigătul care-i răsună și acum în timpane, colegul pe care l-a salvat de furia fanilor după Liberec și omul-stâncă

Florin Matache, fostul portar al lui Dinamo și titular în meciul retur cu Slovan Liberec, scor 3-0 (8-9 d.p), în care formația antrenată atunci de Dario Bonetti a scris istorie, devenind singura echipă care a întors în retur un rezultat de 0-3 pe teren propriu, a răspuns provocării intitulate "Totul despre colegii mei", la ProSport LIVE. Acesta a împărtășit câteva amintiri despre colegii alături de care a scris istorie în tricoul formației din "Ștefan cel Mare", la meciul din Cehia.
  • Florin Matache, fostul portar al lui Dinamo și titular în meciul retur cu Slovan Liberec, scor 3-0 (8-9 d.p), în care formația antrenată atunci de Dario Bonetti a scris istorie, devenind singura echipă care a întors în retur un rezultat de 0-3 pe teren propriu, a răspuns provocării intitulate „Totul despre colegii mei”, la ProSport LIVE.
  • Actualul portar de la Flacăra Horezu (Liga 3) a împărtășit câteva amintiri despre colegii alături de care a scris istorie în tricoul formației din „Ștefan cel Mare”, la meciul din Cehia.

Andrei Cristea a deschis scorul în acel meci, în debutul partidei, iar Marius Niculae cu o dublă a trimis meciul în prelungiri. La loviturile de departajare, Ianis Zicu a fost singurul care a ratat execuția, Hauzr respingând balonul expediat de actualul analist de la DigiSport.

Marius Niculae: E stâncă. Și în acel moment, al meciului, emană putere prin modul său de a sta. Uitați-vă cum stă!

Cosmin Moți: Mai stăteam la penaltly-uri împreuna, mai intra în poartă, uitați-va ce a făcut la Ludogorets. Un caracter frumos și un băiat care s-a implicat total. A fost numai prin alunecare, a încercat și pase, a urcat în atac.

Gabi Torje: Țin minte că nu a bătut foarte bine penalty-ul. Mingea a intrat în poartă, Dumnezeu a fost cu noi și ne-a protejat din punctul acesta de vedere.

Ianis Zicu: Din păcatem singurul care nu a marcat. A plecat portarul bine, a scos mingea aceea. După meci mă trăgea de tricou și spunea: „Bravo, bă, altfel mă omorau ăștia”, mai sub formă de glumă.

Dragoș Grigore: În afară de crampele pe care le avea, s-a concentrat foarte bine. Un caracter frumos. Am crescut împreună, țipa după meci: „Eroule!”. Țipam unul la altul.

Claudiu Niculescu: Un golgheter, un om de o calitate extraordinară, un om care a ajutat foarte mult echipa de câte ori a jucat. Tot din acest meci, a marcat, și după s-a uitat la mine și a zis: „Hai, bă, năsosule, scoate-o pe asta!”. Fiecare avea trăiri separate.

Gabriel Boștină: Un stângaci extraordinar, un mijlocaș coordonator cum nu mai sunt la momentul ăsta, din păcate, în campionat. Un jucător cu execuții. A avut câteva ocazii, țin minte și acum, după ce am urmărit și meciul, putea și el să înscrie și să nu ne mai chinuim la penalty-urile astea.

Francisco Molinero: A bătut foarte bine penalty-ul. Meciul de la Slovan a fost primul său joc în tricoul lui Dinamo. La Liberec am venit să spălăm pe cât putem rușinea din tur, dar ne-am trezit cu o calificare și am bătut-o și pe Steaua la trei zile.

Djakaridja Kone: Un băiat de o bunătate extraordinară. Mi-a fost teamă și la el și la Diabate la penalty-uri. Și-au păstrat calmul, au bătut cu latul”, a spus Florin Matache la ProSport LIVE.

După calificarea în fața celor de la Slovan Liberec, Dinamo a intrat pentru prima oară în istorie în grupele Europa League, alături de Galatasaray, Panathinaikos și Sturm Graz. „Câinii” au încheiat grupa cu șase puncte, toate cucerite împotriva austriecilor (1-0 tur, 2-1 retur). De atunci, alb-roșii au mai avut patru tentative de a intrat în grupe, dar Hajduk Split, Vorskla Poltava, Metalist Harkov și Athletic Bilbao s-au opus.

  •     Slovan Liberec: Hauzr – Selassie, Holenak, Dejmek, Vulin – Gecov, Dockal, Corici (Papousek 88), Liska – Nezmar (Vacha 62), Kerici (Blazek 74)
  •     Dinamo: Matache – Molinero, Moți, Grigore, Diabate – Zicu, Kone, Boștină, Ad. Cristea (Torje 65) – Dănciulescu (Niculae 46), An. Cristea (Cl. Niculescu 76)
     
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]