Acasa » Sport Life » „ProSport și de acasă” | O nouă campanie a publicației noastre, în care Ionuț Rada este antrenorul tău personal VIDEO Antrenamentul de miercuri, special pentru tine

„ProSport și de acasă” | O nouă campanie a publicației noastre, în care Ionuț Rada este antrenorul tău personal VIDEO Antrenamentul de miercuri, special pentru tine

Vlad Măcicășan

Suntem în a treia zi a campaniei „ProSport și de acasă”. Pentru că este important să ai grijă de organismul tău și să faci mișcare, chiar și în condițiile în care stai în casă, Prosport vine în ajutorul tău.

I-am cerut sprijinul lui Ionuț Rada, fostul fotbalist de la FCSB, Rapid, U Craiova sau CFR. După ce a renunțat la fotbalul de performanță s-a specializat pentru a deveni personal trainer, aceasta fiind una dintre activitățile sale de zi cu zi. „Este o activitate pe care o fac dimineața. Colaborez și pe internet cu unii oameni, prin pagina mea de facebook, plus activitatea de la sală. Am persoane cu care lucrez și care au 38-40 de ani, erau sedentare din liceu, iar acum au ajuns să participe la evenimente sportive și vin cu regularitate la antrenamente. Primesc mesaje de mulțumire și asta mă bucură. Proiectul meu „The Rada Way” înseamnă o educație bazată pe sport. Vreau să ofer ceva înapoi, după toată experiența mea. Nu-mi doresc un abonament în plus sau să slăbească cineva rapid ori să pună mușchi. Vreau să schimb stilul de viață al persoanelor cu care lucrez”, spune Rada.

Exerciții explicate, în fiecare zi

În fiecare zi, timp de o săptămână, Ionuț Rada va prezenta cititorilor Prosport exerciții care pot fi făcute în casă, astfel încât să ne simțim și în siguranță, dar să și evităm sedentarismul. „Este foarte important să fim activi, chiar dacă pentru unii spațiul este destul de mic, pot face două antrenamente pe zi. Făcând sport, te eliberezi de acest stres, de această captivitate care ne face să ne gândim la tot ceea ce se întâmplă. Ora de sport e foarte importantă, pentru a ne elibera mintea de aceste gânduri. Recomand 30-40 de minute, dimineața și 30-40 de minute, după amiază. Se începe cu 10 minute de încâlzire, apoi 25 de minute antrenamentul în sine și se încheie cu stretching și exerciții de relaxare”, spune Ionuț Rada.

Antrenamentul de miercuri

În a treia zi a campaniei, Ionuț Rada îi îndeamnă pe cititorii Prosport să facă genoflexiuni și explică greșelile care se fac, de obicei, la acest tip de exercițiu. „Recomand să se plece de la genoflexiuni normale, se pot face câte două serii a câte 20 de repetări, iar apoi alte două serii, o dată pe stânga, apoi pe dreapta. Trebuie să fim atenți să le facem corect și să facem unu sau două minute de pauză între serii. Nu uitați de hidratare!”, a spus Ionuț Rada.

 

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Soția lui Lucian Popa, ATAC la Ramona Micu! I-a spus adevărul în față: Ce ați făcut cu băieții acolo… ceva de...
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro