Acasa » Sport Life » „Frustratul ar fi vrut să ajungă ca Țiriac şi să aibă un copil ca Popovici. N-a putut”. A răbufnit după reacția lui Cristian Tudor Popescu

„Frustratul ar fi vrut să ajungă ca Țiriac şi să aibă un copil ca Popovici. N-a putut”. A răbufnit după reacția lui Cristian Tudor Popescu

„Frustratul ar fi vrut să ajungă ca Țiriac şi să aibă un copil ca Popovici. N-a putut”. A răbufnit după reacția lui Cristian Tudor Popescu
SURSĂ Profimediaimages 09.01.2025

Scandalul David Popovici – Cristian Tudor Popescu este departe de a se stinge. O reacție vehementă în acest sens a avut și Marcel Pușcaș, care l-a criticat dur pe cunoscutul ziarist.

David Popovici și-a achiziționat un Porsche, iar CTP l-a criticat pentru acest gest. În acest sens, Marcel Pușcaș, președinte la Ceahlăul Piatra Neamț, în Liga 2, l-a numit pe CTP un „frustrat”, enumerând activitățile profesionale ale ziaristului de-a lungul timpului.

Ce reacție a avut Marcel Pușcaș în scandalul David Popovici – CTP: „Frustratul”

Fostul fotbalist român l-a criticat pe CTP, luându-i apărarea, astfel, lui David Popovici.

„FRUSTRATUL CRISTIAN POPESCU, alias CTP.

La 19 ani voia să fie inginer de calculatoare și automatizări. A reușit, realizând nimic. După 34 de ani s-a apucat oficial de scris. În ziare. Mai exact în 1991 la Adevărul, fosta Scânteia. Dacă nu venea schimbarea rămânea un necunoscut. Trecerea n-ar fi ușoară într-o țară și un jurnalism normale. Până la 33 de ani să nu scrii nimic și pe urmă să ajungi din inginer influencer de presă e ceva. Omul are, se pare, complexul nerealizatului in tinerețe. El voia să ajungă cineva. Îi admira în tăcere și în neputință pe oamenii care realizau ceva. Indiferent de domeniu. Cei admirați de către complexat, la 34 de ani își cam încheiau carierele exceptionale. Fie că era vorba de Năstase, Nadia, Țiriac, Hagi, Halep, Maradona șamd. CTP, la aceeași vârstă se apuca de o altă meserie constatând că și-a greșit cariera.

El, modestul inginer îi idolatriza din cauza neputinței de-a ajunge la piciorul broaștei. CTP- ul îsi schimba locul de muncă la acea vârstă. Sunt foarte mulți complexați care și-au ratat visul neîmplinit al copilăriei și adolescenței. Ajuns mare ziarist necunoscător de acuzativ își permite să lovească în oricine. Ar fi treaba lui, a inginerului. Nu și a ziaristului deontolog. S-a legat de Țiriac.
Îl băteam la BTT, să nu-mi vorbească el de tenis.

Pă,i când îl băteai tu Adevărule la tenis pe Țiriac, omul avea artroze și șoldul din oțel. Sunt 17 ani diferență de vârstă. A fost și mare tenisman ADEVĂRUL POPESCU care a vândut ziarul statului cumpărat pe nimic, după moartea dubioasă a lui Dumitru Tinu, cu vreo 300000 de euro. Partea lui de acționar minoritar. Deci inginerul CTP a fost tenismen mai bun ca Țiriac. Acum i se umflă mușchii împotriva lui David Popovici. Cum de-și permite un mucea, campion mondial, olimpic, european și național să achiziționeze o mașină de 150000 euro? Îi va deturna aceasta mărețul obiectiv?

Văleu, Popovici nu rezona cu mentalitatea inginerului de la 20 de ani. Adică, din 1976.  Cât de complexat și plin de venin să fii să te legi de glorii fără ca tu să fi fost măcar o secundă în pielea lor. Pentru el gloria era o Fata Morgana. Râvnită dar never atinsă.

L-am văzut pe inginerul/ ziarist deseori la Spa, la Ramada. În București. Îsi punea ochelarii de înot, se așeza pe culoarul 3. Dar nu venea singur. Era cu copilul. La 17 ani avea vreo 120 de kg.
Probabil că dorea să- l slăbească prin mișcare și înot. N-a reușit nici după un an. Se mai întâmplă. Ura față de Popovici, Tiriac, Halep, Năstase, Maradona, Hagi și alți mari campioni este născută din tarele copilăriei, adolescenței proprii și, mai departe, din ce are acasă.

Ar fi vrut să devină un Țiriac. N-a putut. Ar fi dorit să aibă un copil ca David Popovici. N-a putut. Ce poate?

Să refuleze in articole și în opinii de tot rahatul. Absolut tot ce varsă în presă, indiferent de domeniul abordat este supus complexului personal. Un individ trist, nerealizat, nefericit. Frustrări și multe frustrări. Acesta este un așa- zis lider de opinie plătit în România acestor ani. Doamne, ferește!”, a postat pe pagina sa de socializare Marcel Pușcaș.