Dezvăluire incendiară dintr-un FC Vaslui - FCSB! Şumudică nu a mai avut niciun cuvânt de spus în faţa patronului la pauză: "Porumboiu s-a dus la Gigi şi i-a spus: 'Fac trei schimbări. Ori pierd cu 4-0, ori câştig'". Partida s-a terminat incredibil

9 apr 2019 8936 afişări ProSport Live

>

Preşedintele de imagine al FCSB, Helmuth Duckadam, şi-a continuat discursul, după ce a lăsat de înţeles că implicarea lui Gigi Becali în privinţa schimbărilor e normală.  Preşedintele de imagine al vicecampioanei a dezvăluit un episod mai puţin cunoscut petrecut în 2012, la un FC Vaslui - FCSB 3-1.

Pe atunci echipa din Moldova era prezentă în Liga 1 şi era antrenată de Marius Şumudică, care ar fi fost supus presiunilor lui Adrian Porumboiu, în timpul meciului. Omul de afaceri i-a impus tehnicianului trei schimbări ofensive pentru a câştiga împotriva adversarilor antrenaţi de Laurenţiu Reghecampf.

Dezvăluirea a fost făcută de Duckadam, dar acesta a comis o mică greşeală. FC Vaslui şi FCSB au intrat la egalitate la vestiare, scor 0-0, iar oaspeţii au deschis scorul abia în minutul 51: "Eu am fost în tribuna oficială la un meci cu FC Vaslui. Conduceam cu 1-0 la pauză şi a intrat domnul Porumboiu şi i-a spus lui Gigi: 'Fac trei schimbări acum. Bag trei atacanţi acum. Ori pierd cu 4-0, ori câştig. Şi ne-au bătut cu 3-1'. Şumudică era antrenor. Haideţi să fim serioşi! Toţi patronii se implică la un moment dat. Credeţi că Paszkany (n.r. - fostul patron al lui CFR Cluj) nu s-a implicat? Se implica. Lui Gică Hagi nu îi spune nimeni nimic, nu are cum", a declarat preşedintele de imagine al FCSB, la ProSport LIVE.

Cei trei jucători ofensivi introduşi din Porumboiu au fost Nicolae Stanciu, Dias şi Sburlea, iar modovenii au reuşit să întoarcă partida.

FC Vaslui – FCSB 3-1 (Celeban 59, Sânmărtean 83, M. Niculae 88 / Chipciu 51), pe 27 august 2012

Echipele de start:

• FC Vaslui: D. Coman – Milanov, Celeban, Charalambous, Sălăgeanu – Caue (Stanciu 46), N’Doye – Antal (Dias 87), Sânmărtean, Varga (Sburlea 46) – M. Niculae
  • Rezerve: Straton, Varela, Ad. Gheorghiu, Cordoş

Antrenor: Marius Şumudică

• FCSB: Stanca – Georgievski, Martinovic, Chiricheş, Pîrvulescu – Pintilii (L. Filip 74), Bourceanu – Ad. Popa (Nikolic 57), Chipciu, Cr. Tănase – Rusescu (N. Rocha 79)
  • Rezerve: Tătăruşanu, Szukala, M. Costea, Latovevici

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf