Acasa » Natație » „Nu a existat așa ceva în istoria natației”. Lupta de la 100 metri dintre David Popovici și Zhanle Pan va atinge un nivel nepământean

„Nu a existat așa ceva în istoria natației”. Lupta de la 100 metri dintre David Popovici și Zhanle Pan va atinge un nivel nepământean

„Nu a existat așa ceva în istoria natației”. Lupta de la 100 metri dintre David Popovici și Zhanle Pan va atinge un nivel nepământean
SURSA FOTO: PROFIMEDIA. 6 iulie 2025

Răzvan Florea (44 de ani), primul înotător care a câștigat o medalie olimpică pentru România pe tabloul masculin, la Jocurile Olimpice de la Atena, 2004, a comentat lupta de la 100 de metri liber pe care o vor da David Popovici (20) și Zhanle Pan (20) peste doar câteva săptămâni.

Cele două super staruri ale natației masculine se vor duela la Campionatele Mondiale de la Singapore, care sunt programate în intervalul 11 iulie-3 august 2025.

Medaliatul olimpic Răzvan Florea e nerăbdător să vadă o nouă luptă David Popovici vs. Zhanle Pan la 100 de metri liber

David Popovici urmează să plece în Singapore pe parcursul lunii iulie, pentru a lua parte la Campionatele Mondiale de Natație.

Competiția va lua startul la data de 11 iulie, însă probele de la înot sunt programate tocmai în ultima săptămână a concursului, în intervalul 27 iulie-3 august.

La Campionatele Mondiale de Natație de la Singapore, David Popovici va avea ocazia să se dueleze din nou cu chinezul Zhanle Pan, marele favorit al probei de 100 de metri liber.

Zhanle Pan este campion olimpic în proba menționată și, de asemenea, deține recordul mondial, pe care l-a spulberat cu ocazia Jocurilor de la Paris. Concret, chinezul a terminat proba în 46.40 secunde.

Însă, David Popovici va fi un rival dur pentru Zhanle Pan, drept dovadă că la Campionatele Europene de Înot U23, care au avut loc recent, la Samorin, în Slovacia, a luat aurul la 100 de metri liber și a terminat proba cu un timp de 46.71.

În acest context, Răzvan Florea, primul înotător care a câștigat o medalie olimpică pentru România pe tabloul masculin, la Jocurile Olimpice de la Atena 2004, a transmis:

Mai sunt şi câţiva americani care ar putea să joace un rol important, mai e şi un australian, Chalmers, lupta nu e doar între Pan Zhanle şi David Popovici. Într-adevăr, cei mai buni timpi din istorie sunt ai celor doi. La Shanghai va fi o cu totul altă cursă, sunt oameni puternici la start. Dacă toţi vor prinde finala, că există şi posibilitatea să nu prinzi finala. Să nu uităm ca Pan Zhanle, la Jocurile Olimpice, după calificări a fost al 16-lea. Sunt lucruri care se pot întâmpla şi atunci se schimbă cu totul strategia pentru finală, daca nu ai un Pan Zhanle sau un Chalmers lângă tine”, a declarat Răzvan Florea, potrivit As.ro.

„Cel mai tare care a existat vreodată în istoria natației”

În continuare, Răzvan Florea, medaliat cu bronz la Atena, la 200 de metri spate, a rememorat recordul stabilit de Zhanle Pan la Jocurile Olimpice Paris 2024. Chinezul a oprit cronometrul la 46.40 și a depășit precedentul record mondial cu patru zecimi:

S-a progresat foarte mult în proba de 100m liber. Recordul chinezului mi s-a părut cel mai tare record care a existat vreodată în istoria nataţiei. Să baţi un record cu patru zecimi, aproape jumătate de secundă, este enorm. Nu cred că în istorie, şi la masculin şi la feminin, s-a mai întâmplat să baţi un record la 100m liber cu aproape o jumătate de secundă. Cinci zecimi înseamnă un metru, un metru e vizibil”, a adăugat Răzvan Florea.