E gata! Federația Internațională de Gimnastică a luat decizia finală, după verdictul TAS, şi a făcut anunțul bombă: „Acesta e clasamentul! Ea e pe locul trei”

Cosmin Olteanu
E gata! Federația Internațională de Gimnastică a luat decizia finală, după verdictul TAS, şi a făcut anunțul bombă: "Acesta e clasamentul! Ea e pe locul trei"

Federația Internațională de Gimnastică a luat decizia finală, după verdictul TAS.

Sâmbătă, TAS a decis ca Ana Bărbosu să primească medalia de bronz, în timp ce contestația Sabrinei Voinea a fost respinsă.

Federația Internațională de Gimnastică a luat decizia finală, după verdictul TAS

Federația Internațională de Gimnastică (FIG) a anunțat, printr-un comunicat oficial, că Ana Bărbosu e medaliată cu bronz la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris.

„După publicarea deciziei TAS, FIG confirmă că rezultatele finalei de la sol la gimnastică artistică feminină, din 5 august 2024, sunt modificate în concordanță cu această hotărâre, după cum urmează:

– Nota inițială de 13.666 obținută de Jordan Chiles e restabilită

– Clasamentul s-a modificat în consecință, cu Ana Bărbosu (România) pe locul 3, cu 13.766”, se arată în comunicatul FIG.

De ce a mers România la TAS

Sabrina Voinea a terminat pe locul patru în proba de la sol, de la Jocurile Olimpice, cu nota 13,700, după ce a fost penalizată cu o zecime, pentru o presupusă încălcare în afara covorului. Imediat, sportiva româncă a depus contestație, însă arbitrii i-au respins-o.

De cealaltă parte, Ana Bărbosu a obținut medalia de bronz la sol. însă, la scurt timp, clipele de fericire s-au transformat într-un coșmar, pentru sportiva româncă. Asta după ce delegația americanilor a făcut o contestație, iar nota Jordanei Chiles a crescut de la 13.666 la 13.766, devansând-o pe Bărbosu, care a primit nota 13.700. La rândul ei, delegația României a depus contestație, însă, la fel ca în cazul Sabrinei Voinea, aceasta a fost respinsă.

Ambele gimnaste românce s-au adresat la TAS, considerând că au fost nedreptățite de arbitri.

Marian Drăgulescu, reacție explozivă după ce a aflat decizia TAS în privința Anei Bărbosu și Sabrinei Voinea

Fostul mare gimnast, Marian Drăgulescu, s-a declarat revoltat de faptul că TAS a respins contestația Sabrinei Voinea. Totodată, a spus că este fericit că Ana Bărbosu a primit, într-un final, medalia de bronz.

„Pe bune? Ciudat! Nu știu ce să zic. E întortocheată treaba. De ce au respins contestația la Voinea? Am rămas fără cuvinte. Poate Federația știe mai multe. Mă bucur că am mai câștigat încă o medalie. Au muncit fetele și sunt pe deplin meritate rezultatele. Sabrina, din punctul meu de vedere, a fost depunctată pe nedrept. Merita să i se facă dreptate, cel puțin pentru acea depunctare.

Din moment ce s-a revăzut, s-a reanalizat o treabă de două ori… Dacă juriul de specialitate i-a dat de două ori dreptate americancei, înseamnă că juriul a greșit de două ori? Este strigător la cer! Foarte ciudat, prefer să nu comentez mai mult, că mă enervez”, a declarat Marian Drăgulescu, în exclusivitate, pentru ProSport.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]