Tiki-Taka. Naționala feminină de tenis de masă a învins clar Grecia, scor 3-0. Inovație: meciul s-a jucat într-un studio cochet al TVR

Tiki-Taka. Naționala feminină de tenis de masă a învins clar Grecia, scor 3-0. Inovație: meciul s-a jucat într-un studio cochet al TVR

România a învins Grecia, scor 3-0 la general, într-un meci disputat în prima etapă a grupei de calificare la Campionatul European din 2017. Meciul câștigat de elevele lui Viorel Filimon s-a jucat în studioul TVR, în fața a 300 de spectatori.

Pentru echipa tricoloră au punctat Bernadette Szocs,  3-0 (11-6, 11-7, 11-4) cu Georgia Zavitsanou,  Eliza Samara, care a învins-o tot cu 3-0 (13-11, 11-5, 11-8) pe Aikaterini Toliou și Irina Ciobanu, învingătoare cu 3-0 (11-3, 11-5, 11-7), în fața Mariei Christoforaki.

În următorul meci, România va întâlni puternica echipă a Olandei în deplasare pe 1 noiembrie. Echipa Olandei nu se mai bazează în prezent pe jucătoarele asiatice naturalizate. Prima echipă clasată în grupă se va califica direct, a doua urmând să dispute baraj de calificare.


România – Grecia scor final 3-0

  • Bernadette SZOCS – Georgia ZAVITSANOU 3:0 (11:6, 11:7, 11:4)
  • Elizabeta SAMARA – Katerina TOLIOU 3:0 (13:11, 11:5, 11:8)
  • Irina CIOBANU – Maria CHRISTOFORAKI 3:0 (11:5, 11:5, 11:7)

UPDATE 18:53 Irina Ciobanu a învins-o, scor 3-0 (11-3, 11-5, 11-7), pe Maria Christoforaki în ultimul meci al confruntării cu Grecia.

UPDATE 18:28 Eliza Samara a câștigat meciul doi al confruntării cu Grecia, scor 13-11, 11-5, 11-8, în fața Aikaterinei Toliou. Urmează meciul Irinei Ciobanu cu Maria Christoforaki.

UPDATE 17:54 Bernadette Szocs a câștigat partida de debut, scor 3-0 (11-6, 11-7, 11-4) cu Giorgia Zavistsanou. Se joacă pe sistemul trei din cinci. Urmează partida Eliza Samara – Aikaterini Toliou. Meciul din studioul TVR e transmis în direct de TVR 1

Azi, de la ora 17:30, are loc primul meci disputat de către naționala feminină de tenis de masă în cadrul Turneului de calificare la Campionatul European pe Echipe Seniori 2017, România – Grecia.

Pentru România vor juca: Eliza Samara, Bernadette Szocs, Camelia Poștoacă și Irina Ciobanu, antrenate de Viorel Filimon. În timp ce Grecia le va trimite la București pe sportivele: Aikaterini Toliou, Maria Christoforaki, Georgia Zavitsanou, alături de antrenorul Konstantinos Kostopoulos.
Meciul  se va desfășura într-o locație inedită, mai precis în incinta Televiziunii Române, partener media al FRTM, București, Calea Dorobanți nr. 191, corpul Pangratti, intrarea Pangratti.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri