România U21 la EURO 2019 | Momentul care nu s-a văzut la TV. Ce s-a întâmplat între cei trei germani la golul al treilea: dialogul care a schimbat soarta partidei

Redactor:
Dan Mirea
  • Publicat:
  • Actualizat:

Mahmoud Dahoud, Nadiem Amiri și Luca Waldschmidt au fost printre cei mai buni fotbaliști ai Germaniei U21 în semifinala cu România U21, scor 4-2, pe stadionul din Bologna, iar cei trei au luat o decizie crucială în minutul 90 al meciului, atunci când Waldschmidt a dus scorul la 3-2.

România U21 a părăsit dramatic EURO 2019 U21, 2-4 în semifinala cu Germania, meci decis abia în ultimele minute de golurile lui Waldschmidt (90) și Amiri (90+4). Semifinalistă la prima participare la turneul final după 21 de ani, generația lui Pușcaș și Hagi pleacă acasă cu o performanță neașteptată și cu calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo în buzunar.

Totuși, cele 90 de minute s-ar fi putut termina cu un alt rezultat, dacă Luca Waldschmidt nu ar fi fost lăsat de Nadiem Amiri să execute lovitura liberă în urma căreia scorul s-a făcut 3-2 pentru Germania, în minutul 90. La acea fază, Waldschmidt a șutat pe jos, iar mingea s-a dus în poartă, după ce a trecut printre picioarele tricolorilor.

„Nadiem (n.r. – Amiri) a vrut să execute”, a recunoscut Waldschmidt după meci. Totuși, imediat a intervenit Dahoud, într-un moment în care Amiri părea favorit să șuteze din afara careului.

„Mo (n.r. Dahoud) a zis >, astfel că a trebuit să-l opresc. Mi-am zis că sunt pregătit și am reușit să înscriu”, a adăugat Waldschmidt, eroul Germaniei din semifinale, pentru Kicker.de.

După ce discuția celor trei germani a fost un real succes pentru naționala lor, Amiri a fost lăsat să execute faza fixă din minutul 90+4, atunci când România a încasat și al patrulea gol.

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Caz ireal în maternitate. O româncă pe nume Ionela a născut un bebeluș microsom. Medicii au crezut că nu văd bine 😲
Caz ireal în maternitate. O româncă pe nume Ionela a născut un bebeluș microsom. Medicii au crezut că nu văd…
Povestea forțelor speciale ucrainene secrete care duc războiul în curtea lui Putin: „E foarte ușor să trecem granița”
Cum să-ţi menţii starea de bine zi de zi - studiu
Decizie istorică în fotbal a unui arbitru, la Mondialul Cluburilor: „Bine ați venit în viitor!”