Ne-au scufundat americanii:** România – SUA 8-10

Ne-au scufundat americanii:** România - SUA 8-10

Naționala de polo a României a fost învinsă, marți, de vicecampioana olimpică SUA, scor 8-10, (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), în cea de-a doua partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Primul gol a aparținut căpitanului României, Cosmin Radu, după nici 2 minute de joc. SUA au ripostat cu faulturi dure, dar eliminările au venit rapid. Nu au cedat, 1-1 (min. 4), gol Azevedo. Portarul Stoenescu și-a intrat și el în rol, blocând atacurile adverse, iar Iosep a adus o mare bucurie fanilor români, marcând dintr-o semi-boltă spectaculoasă, 2-1 (min. 6). După nici 15 secunde, Varellas a restabilit egalitatea, dar Ramiro Georgescu a găsit drumul spre poartă, 3-2, când mai erau 55 de secunde din prima repriză. Când totul părea stabilit, Mann a marcat pentru 3-3, iar la prima pauză, spectatorii erau încântați: 8 minute, 6 goluri.

Repriza secundă a fost la „bătaie”, cu acțiuni rapide, apărări atente și atacuri în forță, dar reflectate pe tabelă după 4 minute, tot Cosmin Radu, 4-3. Kovacs Istvan a cerut time-out (min. 14), iar încurajările reciproce ale tricolorilor au fost emoționante. Abia reintrat în bazin, Cosmin Radu și-a mai demonstrat clasa o dată, 5-3. Wright a redus la 5-4 (min. 15), care a fost și scorul pauzei mari, ultimul minut înregistrând o apărare eroică a României.

Repriza a treia a debutat cu o bară a lui Cosmin Radu, plus un șut central al lui Iosep, apărat de Moses. Bușilă a fost eliminate 20 de secunde, SUA au profitat și au egalat, prin Bailey (min. 19), 5-5. Alte trei atacuri ale României au fost contracarate de același Moses, iar Kovacs a cerut time-out (min. 22). La reluare, Bușilă a țintit bara, iar Bailey nu a iertat la atacul următor, 5-6, românii fiind conduși pentru prima dată. Cu 86 de secunde rămase din repriză, americanii au intrat la time-out, iar imediat după, au înscris prin Varellas, 5-7. România nu și-a mai găsit ritmul până la ultima pauză, când tabela arăta același scor, fără gol pentru tricolori.

Ultima repriză a adus un nou gol al căpitanului Cosmin Radu, după trei minute, 6-7. Eliminările au curs în ambele tabere. Wright a fost cel care a „spart” tensiunea, 6-8 (min. 29), dar România a ratat patru șuturi consecutive în același atac, deși avea om în plus. SUA au intrat la time-out, mai erau două minute din meci, la revenire Varellas a înscris pentru 6-9, pecetluind soarta disputei. Kadar a mai redus din handicap, 7-9, cu 74 de secunde rămase, Bailey i-a urmat exemplul 7-10, iar Iosep a marcat ultimul gol, 8-10, stabilind scorul final. În ultimele 18 minute ale partidei, România a marcat trei goluri, iar SUA, șapte.

Sursa: Mediafax

FINAL: SUA învinge România cu 10 la 8. Tricolorii joacă meciul decisiv contra Ungariei
Min 1 – GOL ROMÂNIA 8-10: Ghiban închide tabela cu un gol din apropiere
Min 1 – GOL SUA 7-10: Bailey marchează din nou
Min 1 – GOL ROMÂNIA 7-9: Kadar marchează cu un șut la vinclu
Min 2 – GOL SUA 6-9: Varellas înscrie din nou, cu un șut lângă bară
Min 4 – GOL SUA 6-8: Wright înscrie un gol aproape decisiv
Min 5 – GOL ROMÂNIA 6-7: Cosmin Radu marchează al patrulea gol personal din meci
Min 6 – Americanii trimit în bară
Min 8 – A început și sfertul al patrulea!
PAUZĂ‚
Min 1 – GOL SUA 5-7: Varellas majorează avantajul cu un șut în stânga portarului
Min 2 – GOL SUA 5-6: Azevedo marchează și își aduce echipa în avantaj pentru prima oară
Min 3 – Kadar trage, dar șutul lui este respins
Min 6 – GOL SUA 5-5 – Bailey egalează la o fază în care Stoenescu a fost la un pas de respingere
Min 7 – Cosmin Radu trage în bară
Min 8 – A început cea de-a treia repriză!
PAUZĂ‚
Min 1 – Ramiro trage în blocaj
Min 2 – GOL SUA 5-4: Wright marchează într-un moment când România domina
Min 3 – GOL ROMÂNIA 5-3: Iosep fentează excelent și îi pasează lui Radu, care trage magnific în colțul lung
Min 4 – GOL ROMÂNIA 4-3: Cosmin Radu protejează excelent în fața porții și trage printre brațele portarului american
Min 5 – Azevedo trage peste poartă
Min 8 – A început repriza secundă!
PAUZĂ‚
Min 1 – GOL SUA 3-3: Mann egalează cu un șut parat în primă fază de Stoenescu
Min 1 – GOL ROMÂNIA 3-2: Ramiro Georgescu finalizează cu gol o altă fază de contraatac prelungită
Min 2 – GOL SUA 2-2: Varellas egalează cu un șut imparabil
Min 2 – GOL ROMÂNIA 2-1: Iosep aduce din nou avantajul pentru România, după o fentă bună și un șut în colțul lung
Min 2 – Stoenescu intervine din nou bine, România are din nou avantaj numeric
Min 3 – Stoenescu intervine bine la un șut al americanilor
Min 4 – GOL SUA 1-1: Azevedo aduce egalarea după o fază frumoasă
Min 5 – Cosmin Radu trimite în transversală, după ce balonul a fost deviat de portarul american
Min 6 – GOL ROMÂNIA 1-0: Cosmin Radu marchează primul gol al meciului, după o pasă a lui Bușilă venită după un contraatac prelungit
Min 6 – România are om în plus
Min 7 – Radu trage primul șut al meciului, puțin pe lângă poartă
Min 8 – A început prima repriză!

Valentin Nastaila / Redactor
Când și unde va fi înmormântat Costel Corduneanu. Familia interlopului a stabilit toate detaliile
Bergodi a câștigat o avere ca ”să rezilieze amiabil” contractul cu Rapid. Nu și-a asumat nimic
Tânărul pe care Mădălin îl urmărea cu mașina rupe tăcerea: „A murit din prostia lui”
„Sincer, eu l-aș titulariza pe el la EURO”. Fotbalistul care nu trebuie să lipsească din echipa de start a României
S-a iubit cu Giani Kiriță, iar acum la 56 de ani arată fantastic! Sacrificiile pe care le face zilnic
Bomba bombelor în showbiz, avem imagini colosale cu Anamaria Prodan
BANCUL ZILEI. Polițistul către Bulă: - De ce mergeți cu 160 km la oră?
Gestul unei femei din Neamţ, care a găsit pe stradă 4.100 de lei. Ai cui erau banii
EȘEC răsunător pentru cea mai AȘTEPTATĂ misiune de la NASA
Detalii incredibile despre înmormântarea de lux a lui Costel Corduneanu! Ce s-a aflat despre mormântul Stăpânului Moldovei
Doi papagali au fost chemați ca martori într-un proces de divorț! Fabulos ce au repetat obsesiv cele două păsări
Mireasa de 38 de ani a murit la propria ei nuntă, într-o tragedie care a șocat o țară întreagă
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
AI-urile, capabile să discute între ele sau chiar să se joace - VIDEO
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Henry Cavill şi Natalie Viscuso au anunţat că vor deveni părinţi
E legală depășirea prin dreapta a unei mașini ce virează la stânga? Ce prevede Codul Rutier
Ramore și soția lui divorțează la doar 2 luni de la nuntă. Câștigătorul sezonului 13 iUmor și Denisa Drăgan au o fetiță de 5 luni
Ramore și soția lui divorțează la doar 2 luni de la nuntă. Câștigătorul sezonului 13 iUmor și Denisa Drăgan au…