LIVE BLOG | Final incendiar pentru cel mai urât meci de la EURO. Croația – Portugalia 0-1. Quaresma a dat lovitura în minutul 117 și lusitanii joacă în sferturi cu Polonia. Țara Galilor s-a calificat între primele opt

Autor: Cristian Voicu Publicat: 25 Jun. 2016, 22:10 Actualizat: 26 Jun. 2016, 00:34 Highlight
  • Polonia e prima echipă calificată în optimile de finală, unde va întâlni Portugalia, după o optime nebună cu Elveția. Meciul s-a decis la penalty-uri, după 1-1 în timpul regulamentar, iar ratarea lui Granit Xhaka a fost singura.
  • Țara Galilor a obținut biletele pentru sferturi după 1-0 cu Irlanda de Nord, meci decis de autogolul lui McAuley din minutul 75. Aflată pentru prima dată în istorie în această fază a competiției, echipa lui Chris Coleman va juca cu învingătoarea optimii Belgia – Ungaria
  • Portugalia e a treia sfertfinalistă de la EURO după un meci dramatic cu Croația. Quaresma a înscris în minutul 117 și a dus echipa lui Fernando Santos în sferturi, unde va înfrunta Polonia.

Elveția – Polonia 1-1, 4-5 după penalty-uri(Shaqiri 81 / Blaszczykowski 39)

• Elveția: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez – Behrami (Fernandes 77), Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) – Seferovic
  • Polonia: Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101), Grosicki (Peszko 104) – Milik, Lewandowski

Țara Galilor – Irlanda de Nord 1-0 (McAuley aut. 75)

• Țara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley (J. Williams 63), Ramsey – Bale, Vokes (Robson-Kanu 55)
  • Irlanda de Nord: McGovern – Hughes, McAuley (Magennis 84), Cathcart, J. Evans – C. Evans – Ward (Washington 69), Norwood (McGinn 79), Davis, Dallas – Lafferty

Croația – Portugalia 0-1 (Quaresma 117)

• Croația: Subasic – Srna, Corluka (Kramaric 120), Vida, Strinic – Modric, Badelj – Brozovic, Rakitic (Pjaca 110), Perisic – Mandzukic (Kalinic 88)
  • Portugalia: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – W. Carvalho, A. Gomes (R. Sanches 50), Adrien Silva (Danilo 108) – Joao Mário (Quaresma 87) – Nani, Ronaldo

00:30 S-A TERMINAT FRUMOS CEL MAI URÂT MECI DE LA EURO! Croații mai au timp de două atacuri, Vida ratează incredibil în minutul 120+1  și Ronaldo e în sferturi după un meci în care nu s-a tras niciun șut pe poartă timp de 116 minute. Quaresma a dat lovitura în minutul 117 și lusitanii vor juca cu Polonia pentru un loc în semifinale.

00:26 GOOOOOOOL PORTUGALIA! Ultimele minute sunt incredibile. Cedric rezolvă o fază grea după o centrare a lui Perisic, același Perisic ratează cu capul, iar Portugalia pleacă pe contraatac. Nani șutează cu șpițul, complet greșit, mingea ajunge la Ronaldo, aflat singur cu portarul, CR7 trage în Subasic, dar mingea ajunge la Quaresma, care înscrie din doi metri, cu poarta goală. Portugalia dă lovitura în minutul 117!

00:22 Avem de semnalat o ocazie. Brozovic execută un corner din stânga, Rui Patricio se împiedică și lasă paorta goală, dar Vida reia peste, cu capul, din câțiva metri. Tot 0-0, tot fără șut pe poartă. Încă șase minute și ajungem la penalty-uri.

00:19 Trec cinci minute din repriza a doua și consemnăm două schimbări. Una post pe post la portughezi, cu Danilo în locul lui Adrien Silva, și una ofensivă la croați, cu Pjaca pentru Rakitic.

00:12 Pauză. Știți placa. Nimic, niciun șut pe poartă, fotbal modest.

00:05 Nu vă panicați, au trecut 10 minute și nu avem nimic despre care să vă informăm. Fanii cântă frumos, Croația încearcă, Portugalia se apără și cam atât. Așteptăm și noi penalty-urile pentru a vedea un șut pe poartă.

00:00 A venit și confirmarea. Croația – Portugalia e primul meci din istoria EURO în care nu s-a tras niciun șut pe spațiul porții.

23:56 Se dă lovitura de start în prima repriză de prelungiri, după discursuri ținute în pauză de cei doi antrenori. Cel al Croației pare că și-a pregătit deja lista pentru penalty-uri.

23:50 Intrăm în prelungiri, după 90 de minute pe care le-am putea descrie cu greu. Video-ul de mai jos v-ar ajuta să înțelegeți mai bine ce s-a întâmplat la Lens.

23:47 Trei minute până la finalul meciului și, probabil, încă 30 de minute de chin în prelungiri.

23:43 Renato Sanches e un monstru în sensul bun al cuvântului, iar în această seară vedem de ce Bayern a plătit 35 de milioane în schimbul său. Tânărul mijlocaș e peste tot pe teren, recuperează, driblează și pasează și lasă o impresie foarte bună. Apar și schimbările. Quaresma în locul lui Joao Mario și Kalinic pentru Mandzukic.

23:37 Am intrat în ultimele 10 minute ale meciului și așteptăm ceva, orice, dar șansele sunt mici să vedem vreun gol sau măcar o acțiune ofensivă mai legată. Croații atacă, dar Portugalia nu vrea să cedeze niciun centrimetru și se apără bine. Sunt șanse ca acestea să fie cele 90 de minute din cariera lui Ronaldo în care portughezul a atins de cele mai puține ori mingea.

23:24 E Croația – Portugalia și dacă cineva ne-ar fi spus înaintea meciului că vor trece 70 de minute fără niciun șut pe spațiul porții i-am fi transmis cu toții că e o glumă nereușită. Dar nu e o glumă, nici măcar un șut nu a prins porțile apărate de Subasic și Rui Patricio.

23:21 PENALTY CLAR REFUZAT PORTUGALIEI! Adrien Silva înalță mingea în careu, Nani e prins la mijloc între doi croați, Strinic îl lovește clar, dar nici centralul Velasco Carballo, nici asistentul său nu văd gestul fundașului croat și Portugaliei îi e refuzată o lovitură de la 11 metri cât se poate de clară. Iar acesta e mesajul fanilor olandezi, prezenți la meciul de la Lens.

23:18 Srna bate bine o lovitură liberă din partea dreaptă, apărarea condusă de Pepe mai trage o repriză de somn, iar Mandzukic și Vida sunt complet liberi în careul advers. Reia fundașul, care-i fură mingea de pe cap atacantului lui Juve, dar o face slab și Rui Patricio scapă.

23:08 Croații vin cu un stil mai ofensiv în partea a doua, Strinic centrează din stânga și Brozovic trece la câțiva centimetri de gol. Iese un corner la care defensiva portugheză adoarme, Rakitic scoate pentru Brozovic, dar același mijlocaș al Interului trimite peste poartă din poziție foarte bună.

23:06 Fernando Santos e primul care mută, cu Renato Sanches, noul jucător al Bayern-ului, în locul lui Andre Gomes. Schimbare post pe post, lupta la mijlocul terenului va rămâne la fel de echilibrată.

23:03 S-a reluat meciul, fără modificări în echipele de start. Croații fac o treabă defensivă foarte bună, iar faptul că Ronaldo nu a atins mingea în careul lui Subasic spune totul despre această partidă.

22:45 Pauză și ne declarăm dezamăgiți de cele 45 de minute. Băieți, trezirea, vrem spectacol!

22:38 Ies și portughezii la joc, apelează la câteva durități, iar lupta de la mijlocul terenului pare fără sfârșit. Modric, Badelj și Rakitic de o parte, Carvalho, Andre Gomes, Adrien Silva și Joao Mario de cealaltă parte bagă materiale la greu. Sunt multe faulturi și niciuna dintre cele două linii de mijloc nu cedează vreun centimetru. Așa ajungem în minutul 40 și putem contoriza doar o lovitură de cap a lui Pepe, peste poartă, și un șut pe lângă trimis de Perisic.

22:17 Premieră pentru Cristiano Ronaldo. Starul portughez și-a dat seama, probabil, că nu e un executant de lovituri libere atât de bun pe cât ar vrea și a făcut un pas în spate, renunțând să execute lovitura liberă din minutul 25, chiar dacă faultul fusese într-o poziție care-l avantaja. A fost nevoie de 25 de minute și o centrare bună a lui Guerreiro pentru a putea scrie despre primul șut spre poartă. Reia Pepe cu capul, din poziție bună, dar o face peste poarta lui Subasic.

22:17 Ne așteptam la ceva spectacol, dar importanța meciului pare să cântărească foarte mult. E o partidă închisă, deși pe teren se află multe staruri ale fotbalului mondial. Printre ele și Strinic, cel care bate lovituri de la margine în cel mai regulamentar mod posibil.

22:09 Croații încep tare, mijlocul funcționează bine și Portugalia e masată în propria jumătate. Fanii lui Modric și compania au venit și cu un banner special pentru Ronaldo, pe care l-au rugat să nu plângă astăzi. E mai bine ca fanii croați să fie spirituali decât să se apuce iar să umple terenul de torțe.

22:00 A început meciul de la Lens, nu înainte ca Darijo Srna să izbucnească din nou în lacrimi în momentul intonării imnului.

21:35 Croația e văzută de mulți specialiști drept favorita acestui meci. Vine după două victorii și un egal în grupe, în timp ce Portugalia s-a calificat fără să bată pe nimeni. Rakitic a inflamat și el meciului și a declarat că a fost în fața lui Ronaldo întreg sezonul. Replica lui CR7 va veni pe teren. Cel puțin așa credem.

21:15 E momentul să ne concentreăm pe Croația – Portugalia, primul meci tare din optimile de finală. Vedetele Modric și Mandzukic revin în echipa lui Ante Cacic, Ronaldo e și el prezent. Ce să mai, spectacolul e garantat. Iar aceasta este noua frizură a lui Ivan Perisic.

20:50 FINAL DE MECI! Se termină Țara Galilor – Irlanda de Nord 1-0, după unul dintre cele mai urâte meciuri de la EURO. Galezii merg pentru prima dată în istorie în sferturile Campionatului European și ar trebui să-i mulțumească lui McAuley, cel care a marcat în propria poartă în minutul 75. Belgia sau Ungaria urmează pentru echipa lui Chris Coleman, un drum până acasă urmează pentru frumoșii fani ai Irlandei de Nord.

20:44 Trei minute despart Țara Galilor de calificarea istorică în sferturile de finală de la EURO. Irlanda de Nord nici măcar acum nu atacă 🙂

20:40 ASTA A FOST! Irlanda de Nord face și a treia schimbare, iar McAuley, autorul autogolului, e aplaudat de fanii săi când iese de pe teren. Din păcate, intră Magennis, iar Will Grigg nu va juca niciun minut la acest EURO. Trist, foarte trist.

20:37 Mai sunt 10 minute din meci și Will Grigg e pe bancă, ceea ce înseamnă că Irlanda de Nord poate părăsi EURO fără ca eroul ei să intre pe teren….

20:32 GOOOOOL ȚARA GALILOR! O nouă acțiune plictisitoare duce mingea de la Ramsey la Bale, traseul clasic din atacul galezilor. Starul Realului centrează din stânga, McAuley intervine nefericit și trimite în proprie poartă. 1-0 pentru Țara Galilor, în minutul 75, și Irlanda de Nord e obligată să iasă la atac.

20:26 Vedem jucători care se împiedică atunci când driblează, multe faulturi și lovituri libere irosite. Totuși, selecționerul Irlandei de Nord se hotărăște să fie ofensiv și ne face o mică surpriză: joacă cu doi atacanți, după ce l-a introdus pe Washington în locul lui Ward.

20:15 Bale ia o acțiune pe cont propriu, Norwood face greșeala să-l faulteze și vedeta galezilor are prima șansă din acest meci. Bate bine lovitura liberă, dar McGovern nu se lasă păcălit așa cum au făcut-o Kozacik și Hart și respinge în corner. Au trecut pe lângă noi și primele 15 minute din repriza a doua.

20:09 Apare prima ocazie a reprizei a doua. Ramsey centrează perfect pentru Vokes, dar lovitura de cap a atacantului galez trece pe lângă poartă. Dacă în teren lucrurile sunt plictisitoare, în tribune atmosfera e senzațională. „Please don’t take me home” și „Will Griggs on fire” sună chiar foarte bine 🙂

20:01 Începe repriza a doua și aproape că ne rugăm să vedem ceva fotbal. Statistica de mai jos vorbește despre cât de influent a fost Bale în joc. Portarul Țării Galilor a reușit cu două pase mai mult decât starul Realului.

19:45 S-a terminat prima repriză și prea multe n-ar fi de spus.

19:35 Se simte presiunea, se vede clar că nimeni nu vrea să riște, drept urmare avem un meci slab pentru această fază a competiției. Țara Galilor nu mai e aceeași echipă în momentul în care trebuie să atace pozițional, iar Irlanda de Nord e mult prea defensivă pentru a ne aștepta la spectacol. Așa au trecut 35 de minute, unele intense, cu multă energie consumată în lupta pentru supremația de la mijlocul terenului.

19:27 Cam asta a făcut Bale pe teren până acum. Starul galezilor coboară mult pentru a primi mingea, motiv pentru care nu a fost, încă, periculos pentru poarta lui McGovern.

19:19 Nord-irlandezii s-au pus pe două linii, ca de obicei, și așteaptă atacurile adversarilor. Vokes întoarce bine o minge pentru Ramsey, mijlocașul lui Arsenal înscrie, dar golul e anulat pentru ofsaid.

19:12 E un meci între două echipe cu un stil britanic pur, așa că nu ne așteptăm la prea multe spectacol, sincer să fim. Dallas încearcă prima execuție periculoasă, dar Hennessey e atent și respinge.

19:00 A început Țara Galilor – Irlanda de Nord, meciul în care Bale e așteptat să facă din nou spectacol.

18:44 POLONIA E PRIMA SFERTINALISTĂ‚ DE LA EURO! Ratarea lui Xhaka a rămas singura, toți polonezii au transformat și echipa lui Nawalka merge în ultimele opt, unde va juca împotriva Croației sau Portugaliei.

2-1 Lichsteiner transformă fără emoții primul penalty

2-2 Lewandowski bate impecabil, în plasa laterală, și egalează

2-2 Xhaka șutează violent, dar trimite la mai bine de un metru pe lâgă poartă!

2-3 Milik bate în stânga lui Sommer, goalkeeper-ul elvețian atinge mingea, dar nu suficient pentru a împiedica golul

3-3 Shaqiri transformă, dar polonezii sunt încă în avantaj

3-4 Glik, fundașul central, bate impecabil și Elveția e în corzi

4-4 Schar așteaptă ca Fabianski să plece, dă pe mijloc și e din nou egal. Urmează Kuba

4-5 Kuba execută sigur și Elveția e la un penalty ratat de eliminare!

5-5 Ricardo Rodriguez transformă și amână deznodământul

5-6 Krychowiak e omul care decide meciul1 Bate impecabil, în vinclu, și Polonia e în sferturi!

18:35 S-a ajuns la penalty-uri. Lichsteiner e primul care bate!

18:20 Scapă și polonezii pe contraatac, apărarea Elveției se bâlbâie, dar, cumva, Pisczek nu ajunge în poziția în care poate trimite mingea în poarta părăsită de Sommer. E minutul 120 și vom avea penalty-uri.

18:27 Polonezii au din nou noroc. Seferovic aruncă mingea în careu, Derdiyok apare la prima bară, e blocat și nu ajunge la timp pentru a împinge mingea în plasă. E incredibil cum s-au prăbușit polonezii în a doua parte a meciului.

18:22 OCAZIE IMENSĂ‚! Derdiyok e aproape să dea lovitura în minutul 112, după o centrare perfectă a lui Shaqiri. Fabianski iese din poartă, închide unghiurile și mai are un reflex uluitor, care ține Polonia în viață.

18:20 Elveția e echipa activă și caută golul care s-o salveze de prelungiri. Polonia pare că a căzut fizic, rămâne în apărare și stă cu emoții la șarjele lui Shaqiri. În 10 minute vom purcede la executarea loviturilor de la 11 metri.

18:14 S-a terminat prima repriză de prelungiri. Nimic la nimic și echipele parcă așteaptă penalty-urile.

18:08 Intrăm în acea perioadă a meciului în care ritmul scade. Apar problemele, cele două echipe nu riscă nimic, de aceea ocaziile vor veni foarte rar. E minutul 101 și Polonia face prima schimbare, cu închizătorul Jodlowiec în locul lui Maczynski. Mai jos aveți echipele de start de la Țara Galilor – Irlanda de Nord, optime care va începe la ora 19:00.

18:08 Au început cele 30 de minute de prelungiri. Polonia mai are la dispoziție trei schimbări, Elveția le-a epuizat. S-ar putea să conteze acest detaliu.

17:52 Final de meci! Intrăm în prelungiri, după 1-1 în timpul regulamentar, și începem optimile așa cum trebuie. Urmează o mică pauză, în care ne revenim după golul lui Shaqiri, apoi vor începe cele două reprize de 15 minute.

17:41 GOOOOOL ELVEȚIA! Apărarea Poloniei cedează după 3 meciuri și 81 de minute, dar am asistat la un gol pe care-l vom mai revedea peste multe zeci de ani. Fundașii polonezi au respins o centrare a lui Ricardo Rodriguez, mingea a ajuns la Shaqiri, iar mijlocașul lui Stoke înscrie ceea ce va rămâne, probabil, golul turneului. Foarfecă de la 16 metri, cu stângul, în plasa laterală și tabela arată 1-1 cu cinci minute înaintea finalului.

17:37 Polonia scapă! Elvețienii nu mai au nimic de pierdut, se năpustesc în atac, șutul lui Embolo e respins de un fundaș, dar mingea ajunge la Seferovic. Atacantul șutează superb, dar Fabianski are noroc și mingea lovește bara. Încă 10 minute.

17:32 Elvețianul Ricardo Rodriguez e un excelent executant de lovituri libere și a demonstrat asta și în minutul 73. A bătut perfect, de la 25 de metri, dar Fabianski a avut un reflex uluitor și a respins de sub transversală. 15 minute despart Polonia de calificarea în sferturi!

17:28 Petkovic e ALL IN! Mehmedi are probleme la șold și e schimbat cu Derdiyok, al treilea atacant pe care mizează selecționerul Elveției.

17:25 E minutul 65, motiv pentru care Polonia face pasul în spate și începe dominația clară a Elveției. Apar centrările, dar Fabianski scapă de fiecare dată. Din seria fanelor poloneze, încă un exemplar de seamă.

17:15 Se încing spiritele! Schar intră foarte tare la Lewandowski, dar Clattenburg scoate doar cartonașul galben. Atacantul lui Bayern revine pe teren, dar colegul său, Jedrejczyc, plătește o poliță și-l faultează violent pe Lichsteiner. Petkovic mută foarte ofensiv, cu Embolo în locul lui Dzemaili, iar spațiile din apărarea elvețiană ar putea deveni și mai mari în ultima jumătate de oră.

17:11 Vin marile ocazii ale Poloniei! Lewandowski și Milik scapă doi contra unu, dar vedeta lui Bayern centrează foarte slab și faza se stinge. E haos în apărarea elvețienilor, Kuba recuperează o minge și șutează violent, dar Sommer respinge în corner. Această fană e, cu siguranță, mulțumită de prestația favoriților ei. De altfel, atmosfera din tribune e dominată de ultrașii polonezi.

17:01 A început repriza a doua, iar elvețienii simt că nu pot repeta prestația din primele 45 de minute și ies la atac. Shaqiri are o incursiune bună, dar pasa mijlocașului e interceptată de defensiva adversă și Fabianski poate sta liniștit.

16:45 Pauză, după 45 de minute în care Elveția a rămas datoare. Kuba a înscris 18 goluri în tricoul Poloniei, iar țara sa nu a pierdut niciun meci în care a punctat. Mai mult, a participat la ultimele cinci goluri înscrise de polonezi la Campionatele Europene.

16:40 GOOOOOL POLONIA! Prima reușită a optimilor de finală vine din partea lui Kuba Blaszczykowski. Grosicki poartă o acțiune, are noroc și rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspirația de a lăsa balonul să treacă, iar Kuba finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer. 1-0 pentru polonezi, perfect meritat.

16:35 E un meci echilibrat, exact cum trebuie să arate o optime de Campionat European. Milik primește premiul pentru ratangiul primei reprize, după ce mai irosește o ocazie bună și șutează peste poartă din câțiva metri. Vine și prima replică a elvețienilor, dar lovitura de cap a lui Schar e reținută de Fabianski. Încă 10 minute din prima repriză.

16:21 Elveția are un început foarte greu, iar polonezii profită din plin și preiau inițiativa. Încearcă Milik, cu stângul, dar trimite în înaltul tribunei.

16:07 Să mai spună cineva că nu am lăsat urme la acest EURO.

16:00 Meciul începe într-un mare stil! Polonezii se aruncă în atac și în primele secunde Milik ratează o șansă uriașă! Atacantul șutează peste poarta din care Sommer era ieșit.

15:00 Au apărut echipele de start la primul meci al zilei, cel în care măcar teoretic Polonia este favorită clară la calificare în fața Elveției. Iată cum arată formulele de start.

Faza „băieților mari” la acest Campionat European este deschisă sâmbătă, de la ora 16:00, pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne de partida dintre Elveția și Polonia. Fosta adversară a României, selecționata Elveției merge în optimile de finală încrezătoare, însă este cotată cu șanse mici împotriva puternicilor polonezi. Din câte se pare, selecționerul Elveției îl va alege pe puștiul Breel Embolo pentru a-i lua locul în atac lui Seferovic și există semne de întrebare cu privire la situația medicală a lui Mehmedi. Polonia vine cu un moral excelent, dar cu un semn de întrebare asupra prestațiilor de la EURO ale lui Lewandowski, cel care nu a reușit să impresioneze.

Echipe probabile:

• Elveția: Sommer – Rodriquez, Djorou, Schar, Lichsteiner – Behrami, Xhaka – Mehmedi, Dzemaili, Shaqiri – Embolo
  • Polonia: Fabianski – Jedrzejczyk, Pazdan, Glik, Piszczek – Grosicki, Zielinski, Krychowiak, Blaszczykowski – Milik, Lewandowski

Țara Galilor – Irlanda de Nord, de la 19:00

Să fie turneul lui Bale? Văzută drept victimă într-o grupă cu Anglia și Rusia, naționala Țării Galilor a performat de excepție și datorită fenomenalului fotbalist al lui Real Madrid. Putea să iasă neînvinsă din grupă dacă Anglia nu reușea o întoarcere nesperată prin golurile lui Vardy și Sturridge, însă chiar și așa a dat peste un adversar favorabil. Irlanda de Nord s-a calificat dintr-o grupă în care Germania și Polonia au făcut legea, dar în care Ucraina nu a opus nicio rezistență. Statistica ultimelor cinci partide directe arată că Țara Galilor are un avans, cu 2 victorii, trei meciuri terminându-se la egalitate.

• Țara Galilor: Hennessey – Chester, Williams, Davies – Gunter, Ledley, Allen, Taylor – Ramsey, Voakes, Bale
  • Irlanda de Nord: McGovern – J. Evans, Cathcart, McAuley, Hughes – Dallas, Norwood, Davis, C. Evans, Ward – Washington

Croația – Portugalia, de la 22:00

Dacă EURO 2016 poate avea o câștigătoare surpriză, atunci numele ei cel mai probabil este Croația. Cu o prestație excelentă în faza grupelor, acolo unde au învins Spania și Turcia și au scăpat victoria în mod surprinzător cu Cehia, echipa coordonată de Modric și de Rakitic întâlnește Portugalia, o națională care s-a zbătut în grupa ei. Totuși, Modric și Mandzukic au probleme de sănătate și prezența lor în echipă este incertă, așa cum și Fernando Santos are dubii în ceea ce îi privește pe Gurreiro și pe Andre Gomes.

• Croația: Subasic – Srna, Corluka, Vida, Strinic – Badelji, Rog – Perisic, Brozovic, Rakitic – Mandzukic
  • Portugalia: Rui Patricio – Eliseu, Pepe, Carvalho, Vieirinha – J. Marios, Sanches, Moutinho, Gomes – Quaresma – Nani, Ronaldo