LIVE BLOG CM 2018, ziua a 14-a | Brazilia a câștigat Grupa E! Sud-americanii au învins fără probleme Serbia, în timp ce Elveția și Costa Rica au remizat într-un meci spectaculos. Shaqiri&co merg mai departe de pe locul secund

• Brazilia va juca împotriva Mexicului, iar Elveția va da piept cu Suedia.
  • Deținătoarea trofeului, Germania, a fost eliminată după ce a pierdut în dauna Coreei de Sud, în timp ce Mexic și Suedia s-au calificat la braț, după un succes categoric al scandinavilor, scor 3-0.
  • AICI AI TOTUL DESPRE CUPA MONDIALĂ‚ DIN RUSIA

Serbia – Brazilia 0-2 (Paulinho 36, T. Silva 68)

• Serbia: Stojkovic – Rukavina, Milenkovic, Veljovic, Kolarov – Matics, Milinkovic-Savic – Tadic, Ljajics (Zivkovic 75), Kostic – Mitrovics
  • Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic – Grujic, B. Ivanovic, Jovic, Milivojevic, Prijovic, Radonjic, Rodic, Spajic, Tosic
  • Brazilia: Alisson – Fagner, T. Silva, Miranda, Marcelo (Filipe Luis 10) – Paulinho (Fernandinho 66), Casemiro – Willian, Coutinho (R. Augusto 80), Neymar – G. Jesus
  • Rezerve: Ederson, Cassio – Marquinhos, Taison, Geromel, Fred

Elveția – Costa Rica 2-2 (Dzemaili 31, Drmic 88 / Waston Manley 56, Sommer-aut. 90+3)

• Elveția: Sommer – Lichtsteiners, Schars, Akanji, R. Rodriguez – Xhaka, Behrami (Zakarias 60) – Shaqiri, Dzemaili, Embolo – Gavranovic (Drmic 69)
  • Rezerve: Burki, Mvogo –  Djourou, Drmic, Elvedi, G. Fernandes, Freuler, Lang, Moubandje, Seferovic
  • Costa Rica: Navas – Gamboas (I. Smith 90+3), Acosta, Gonzalez, Waston Manley, Oviedo – Colindres (Wallace 81), Borges, Guzman Perez, B. Ruiz, J. Campbells
  • Rezerve: Pemberton, Moreira – Azofeifa, Bolanos, Calvo, Duarte, Gutierrez, Smith, Tejeda, Urena, Venegas

FINAL! Brazilia câștigă Grupa E, în timp ce Elveția merge în optimi de pe locul 2. Sud-americanii vor da peste Mexic în faza următoare, iar europenii peste Suedia.

Minutul 90+3: GOOOL Costa Rica! Bryan Ruiz a trimis în transversală de la 11 metri, dar mingea a ricoșat în spatele lui Sommer după care a sărit în poartă.

Minutul 90+2: VAR-ul întoarce o nouă decizie, dar Costa Rica nu renunță. Centralul Turpin dictase penalty pentru Costa Rica după ce Bryan Ruiz a fost împiedicat de Ricardo Rodriguez, dar în urma reluării a fost observat o poziție de ofsaid, astfel că penalty-ul a fost anulat. Joel Campbell a fost mai apoi pus la pământ în careu, iar centralul francez a dictat din nou penalty, dar de această dată VAR-ul nu a mai intervenit.

Minutul 88: GOOOL Elveția! Zakaria a centrat în zona punctului var, iar Drmic a trimis la colțul scurt pentru 2-1. Navas a fost prins pe contre-pied și nu s-a mai putut redresa. Chiar dacă învinge, Elveția rămâne pe locul secund în grupă.

Minutul 86: Încă o ratare pentru Neymar. Vedeta lui PSG a încercat să-l lobeze pe Stojkovic din apropiere, după ce pasa lui Willian a fost deviată norocos pentru sud-americani. Portarul Serbiei a reușit să blocheze în ultimul moment, scorul rămâne 2-0.

Minutul 78: Bară! Embolo a pasat din nou ideal pentru colegii săi. Șeptarul elvețian a centrat în centrul careului, de unde Drmic a trimis cu capul spre vinclu, dar bara l-a salvat pe Navas.

Minutul 68: GOOOL Brazilia! Neymar Jr a centrat la colțul scurt dintr-un corner, iar Thiago Silva a atacat mingea, reușind să trimită puternic în plasă. Lucrurile par clare în acest moment. Brazilia e la un pas de câștigarea Grupei E, în timp ce Elveția va merge în optimi de pe locul secund. Elevii lui Tite ar urma să întâlnească Mexic, iar Elveția pe Suedia.

Minutul 65: Mitrovic! Atacantul Serbiei s-a înălțat în careul sud-americanilor, a reușit să reia spre poartă, dar Alisson a fost la post și a reținut balonul expediat de vârful împrumutat în sezonul trecut de Newcastle la Fulham.

Minutul 56: GOOOL Costa Rica! Waston Manley a egalat cu o lovitură de cap din centrarea lui Joel Campbell. Elveția rămâne pe locul 2 în grupă la acest scor. Chiar dacă americanii ar reuși să întoarcă scorul, cât timp Serbia e condusă de Brazilia, Shaqiri&co nu pot rata calificarea. Costa Rica era singura echipă prezentă în Rusia care nu marcase la turneul final, astfel că toate cele 32 de formații au punctat cel puțin o dată până acum.

Minutul 46: A început repriza secundă! Cei doi selecționeri nu au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45+2: Final de primă repriză pe ambele stadioane! La aceste scoruri, Brazilia și Elveția merg „braț la braț” în optimi. În altă ordine de idei, Junior Moraes și Bogdan Planic sunt cu ochii pe partidă. 🙂

Minutul 45+1: Moscova | Neymaaaar! Decarul lui PSG își încearcă norocul de la distanță, cu un șut cu efect, dar acesta trece puțin pe lângă poarta lui Stojkovic.

Minutul 36: Moscova | GOOOOOOOOOOL Brazilia! Paulinho primește o centrare perfectă pe poziție viitoare de la colegul său de la Barcelona, Coutinho, și îl învinge pe Stojkovic cu o scăriță. Astfel, elvețienii s-au bucurat doar cinci minute de prima poziție în grupa E. 🙂

Minutul 31: Novgorod | GOOOOOOOOOOL Elveția! Shaqiri centrează perfect în careu către Embolo, care reia cu capul și îi asează perfect mingea lui Dzemaili în fața lui Navas. Acesta nu iartă și deschide scorul! La aceste scoruri, Brazilia coboară pe locul doi, iar elvețienii ocupă primul loc.

Minutul 25: Moscova | A venit Neymar! Acesta a preluat o pasă scurtă de la Gabriel Jesus, și a șutat dintr-un unghi ce a părut închis. Stojkovic a îndepărtat pericolul, și Serbia rămâne în joc.

Minutul 22: Jocurile de pe ambele stadioane s-au „calmat” ocazilile periculoase întârzie să apară atât la Novgorod, cât și la Moscova. La aceste scoruri, Elveția și Brazilia sunt calificate în optimi.

Minutul 10: Novgorod | Borges îl pune la încercare pe eroul de până acum al Elveției, Sommer, și trage puternic. Mingea lovește bara transversală și cade aproape de linia porții, dar pericolul este îndepărtat. Început slab de partidă al europenilor, care au nevoie de un punct pentru a-și asigura, matematic, calificarea.

Minutul 6: Novgorod | Sommer are misiune grea cu americanii, încă din startul partidei, dar trei mingi trimise pe spațiu porții au fost repsinse de goalkeeper-ul elvețian.

Minutul 4: Moscova | Ocazie mare pentru Brazilia. Contraatac sud-american, care se încheie cu un șut al starului lui Manchester City, Gabriel Jesus, dar Neymar a vrut să-i „fure” golul colegului de atac, și reluarea sa trece pe lângă poartă.

Minutul 1: Au început cele două partide din Grupa E. Câștigătoarea grupei va da piept în optimi cu Mexic, iar formația de pe locul 2 va întâlni Suedia.

Într-o grupă în care două dintre meciuri au fost decise în prelungiri, Brazilia are nevoie să nu piardă în fața Serbiei pentru a fi sigură de calificarea în optimile de finală, unde are mari șanse să dea peste Germania. Lideri ai grupei cu patru puncte și golaveraj 3-1, sud-americanii nu se vor putea baza pe Danilo și Douglas Costa, locul primului în echipa de start fiind luat de Wagner.

Cu Neymar trecut peste nici emoții date de o mică accidentare suferită la antrenament, formația lui Tite nu are voie să facă pași greșiți, pentru că o victorie a Serbiei și un egal sau un succes al Elveției cu Costa Rica îi aruncă pe sud-americani în afara optimilor.

Dacă Brazilia și Serbia anunță un meci de foc, Serbia pornește ca mare favorită în confruntarea cu Costa Rica, echipa care nu a strâns niciun punct și nu a marcat niciun gol în această grupă. Elvețienii, care au aflat că-i pot folosi pe Xhaka, Shaqiri și Lichsteiner, iertați de FIFA după gesturile cu conotații politice de la meciul cu Serbia, au nevoie de un egal pentru a fi siguri că merg în optimi, în timp ce Costa Rica joacă doar pentru onoare.

• Elveția: Sommer – Lichsteiner, Schar, Akanji, R. Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili, Zuber – Gavranovic
  • Costa Rica: Navas – Acosta, G. Gonzalez, Duarte, Oviedo, Gamboa – Borges, Guzman, Ruiz, Bolanos – Urena
Când și unde va fi înmormântat Costel Corduneanu. Familia interlopului a stabilit toate detaliile
Bergodi a câștigat o avere ca ”să rezilieze amiabil” contractul cu Rapid. Nu și-a asumat nimic
Tânărul pe care Mădălin îl urmărea cu mașina rupe tăcerea: „A murit din prostia lui”
„Sincer, eu l-aș titulariza pe el la EURO”. Fotbalistul care nu trebuie să lipsească din echipa de start a României
S-a iubit cu Giani Kiriță, iar acum la 56 de ani arată fantastic! Sacrificiile pe care le face zilnic
Bomba bombelor în showbiz, avem imagini colosale cu Anamaria Prodan
BANCUL ZILEI. Polițistul către Bulă: - De ce mergeți cu 160 km la oră?
Gestul unei femei din Neamţ, care a găsit pe stradă 4.100 de lei. Ai cui erau banii
EȘEC răsunător pentru cea mai AȘTEPTATĂ misiune de la NASA
Detalii incredibile despre înmormântarea de lux a lui Costel Corduneanu! Ce s-a aflat despre mormântul Stăpânului Moldovei
Doi papagali au fost chemați ca martori într-un proces de divorț! Fabulos ce au repetat obsesiv cele două păsări
Devine OBLIGATORIU în România. Klaus Iohannis a promulgat legea astăzi, 16 Aprilie
Mireasa de 38 de ani a murit la propria ei nuntă, într-o tragedie care a șocat o țară întreagă
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
AI-urile, capabile să discute între ele sau chiar să se joace - VIDEO
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Henry Cavill şi Natalie Viscuso au anunţat că vor deveni părinţi
E legală depășirea prin dreapta a unei mașini ce virează la stânga? Ce prevede Codul Rutier
Ramore și soția lui divorțează la doar 2 luni de la nuntă. Câștigătorul sezonului 13 iUmor și Denisa Drăgan au o fetiță de 5 luni
Ramore și soția lui divorțează la doar 2 luni de la nuntă. Câștigătorul sezonului 13 iUmor și Denisa Drăgan au…