LIVE BLOG CM 2014, ziua 18 | Germania învinge Algeria după prelungiri, 2-1, și o va întâlni pe Franța în sferturile de finală

LIVE BLOG CM 2014, ziua 18 | Germania învinge Algeria după prelungiri, 2-1,  și o va întâlni pe Franța în sferturile de finală

• Meciurile de azi
  • FranțaNigeria 2-0 (Pogba ’79, Yobo ’90+2 aut.)
    Franța: Lloris – Debuchy, Varane, Koscielny, Evra – Pogba, Matuidi, Cabaye – Valbuena (’90+3 M. Sissoko), Giroud (’62 Griezmann), Benzema.
    Nigeria: Enyeama – Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo – Onazi (’59 Gabriel), Mikel – Musa, Odemwingie, Moses (’89 Nwofor) – Emenike

• GermaniaAlgeria 2-1 (Schurrle 92, Ozil 120 / Djabou 120+1)
    Germania:
    Neuer – Mustafi (Khedira 68), Boateng, Mertesacker, Howedes – Lahm, Schweinsteiger (Kramer 109), Kroos, Ozil, Gotze (Schurrle 46) – Muller
    Algeria: M’Bohli – Ghoulam, Belkalem, Halliche (Bougherra 97), Mandi – Lacen, Soudani, Taider (Brahimi 78), Mostefa (Djabou 100), Feghouli – Slimani

01:44 Acesta a fost live blog-ul acestei zile de la Campionatul Mondial. Recapitulăm rapid. Franța a învins Nigeria cu 2-0, iar Germania a trecut de Algeria, 2-1, după prelungiri. Cele două echipe europene se vor întâlni vineri în sferturile de finală ale competiției

01:40 Victorie meritată a Germaniei. Jucătorii lui Low au expediat 28 de șuturi către poarta lui Mbolhi, în timp ce africanii au amenințat de zece ori poarta lui Neuer

01:37 Vineri avem parte de Germania – Franța în sferturile de finală ale Mondialului. În partidele directe, nemții au învins de șase ori, francezii au avut două victorii și un meci s-a terminat la egalitate

01:32 Fluier final al partidei. Germania merge în sferturile de finală unde va întâlni Franța. Nemții s-au chinuit să deschidă apărarea algerienilor, care a cedat în minutul 92, la o fază creată de Thomas Muller și finalizată de Schurrle. Cu un minut înainte de final, Ozil a majorat diferența, pentru Djabou să înscrie golul de onoare pentru Algeria.

01:31 GOOOOOOOOL ALGERIA! Djabou înscrie

01:29 GOOOOOOOOOL GERMANIA! Abia ce îl certam pe Ozil și a reușit să marcheze. Nemții au profitat de degringolada din apărarea algerienilor și au marcat după ce au tras în prealabil în Mbolhi și într-un fundaș advers.

01:23 Am așteptat ce-am așteptat, dar nu se mai poate cu Ozil. După ce a greșit nenumărate pase în preajma careului lui Mbohli, superstarul, că altfel n-avem cum să îi spunem, a ieșit cu mingea din teren. Exact, alerga cu mingea la picior și a scăpat-p în afara terenului.

PS: A costat 50 de milioane de euro

01:18 Schweinsteiger a cedat! Da, incredibil, dar Schweinsteiger este om ca noi și îl dor picioarele de la prea mult efort. Mijlocașul lui Bayern a fost înlocuit de Kramer în minutul 110. Ce-i drept, Schweini a alergat pe tot terenul. Vedeți în graficul de mai jos.

01:12 S-a încheiat prima repriză a prelungirilor. Germania este în avantaj după golul înscris de Schurrle în minutul 92

01:09 Se joacă de la o poartă la alta. Cele două echipe trec peste faza de construcție, iar cei 22 de jucători se resimt. Încep să apară crampele musculare și oboseala. Chiar și la nemți

00:58 GOOOOOOOOOOOOL GERMANIA! Andre Schurrle deschide scorul din doar două minute din prima repriză a prelungirilor. Faza a fost creată de Thomas Muller, cel căruia nu i-a ieșit nimic în primele 90 de minute

00:57 A început prima repriză de prelungiri. Este al treilea meci din optimile de finală care are nevoie de 30 de minute suplimentare pentru a stabili cine merge mai departe

00:51 Fluier final al primelor 90 de minute! Germania și Algeria merg în prelungiri

00:48 Tim Cahill, cel care a dat acel gol al superb al Australiei cu Olanda, îl laudă pe Neuer pentru ieșirile sale din poartă. „Ce noroc are Germania cu un portar care joacă pe post de libero, mai ales că are și doi fundași centrali fără pic de viteză”

00:38 Thomas Muller a irosit două ocazii mari în doar două minute. În minutul 79, Lahm a centrat de pe partea dreaptă, atacantul lui Bayern a reluat cu capul, dar Mbolhi a respins cu greu. În minutul 81, același Muller a preluat în careul advers, dar a șutat slab pe lângă poarta algerienilor

00:34 Germania nu mai arată deloc ca echipa care a îngenuncheat Portugalia în primul meci al lor la acest Mondial. Băieții lui Low găsesc cu greu spații către poarta lui Mbolhi, iar atunci când o fac, portarul algerian parează tot. Meciul pare că se îndreaptă către prelungiri. Până în acest moment, portarul africanilor a avut șapte intervenții importante în fața atacanților germani

00:18 O informație inedită. Dacă Algeria se califica, va juca împotriva Franței în sferturile de finală împotriva Franței pe 5 iulie. Curios sau nu, pe 5 iulie 1962, Algeria și-a câștigat independența de la francezi

00:13 Nemții au început mai bine repriza a doua și pun o presiune uriașă pe poarta lui Mbolhi. Mustafi și Lahm au semnat ocaziile acestei reprize, dar de fiecare dată portarul algerian a fost la post

00:01 Schurrle intră în locul lui Gotze. Low dă semnalul clar că echipa sa are mai multă nevoie de viteză și mai puțin de imaginație. Ce-i drept, pentru imaginație există deja Mesut Ozil

23:56 Ne este foarte clar că dorința lui Manuel Neuer nu era de a ajunge portar, ci jucător de câmp. În graficul de mai jos puteți vedea în ce zone ale terenului a stat goalkeeper-ul lui Bayern Munchen

23:46 Se încheie prima repriză! Germania a avut dificultăți în a deschide apărarea algerienilor și de câteva ori a fost surprinsă de contraatacurile tăioase ale acestora. Gotze a semnat ocazia primei reprize, dar șutul său din 7 metri nu a reușit să îl învingă pe Mbolhi. Ca o dovadă că jocul nemților suferă în compartimentul median, vă spunem că Muller a pasat de 20 de ori, fiind cel mai puțin activ jucător din echipa lui Low

23:41 Ocazie uriașă a Germaniei! Tony Kroos trimite un șut de la 25 de metri, Mbolhi respinge cu greu, în fața, până la Mario Gotze, care șutează din nou în portarul algerienilor. Europenii dau semne de viață pe finalul primei reprize

23:34 Reacția nemților a apărut abia în minutul 35. Mustafi a centrat de pe partea dreaptă, Muller i-a luat față lui Halliche și a reluat cu capul, de la 11 metri. Din fericire pentru algerieni, mingea s-a dus pe lângă poartă

23:25 Algerienii încearcă să ia prin surprindere apărarea nemților cu pase lungi. Culmea, deși fundașii Germaniei sunt înalți, această tactică merge pentru africani, care au reușit să surprindă defensiva lui Low de cinci ori până în acest moment.

23:16 Algeria arată mai bine în acest debut de meci, iar Soudani chiar a reușit să deschidă scorul. Din păcate pentru el, era în ofsaid, iar tușierul a ridicat fanionul la timp

23:09 Vine și prima fază a meciului. Soudani scapă singur în flancul stâng, dar Manuel Neuer arată că poate fi un fundaș de bază, la nevoie. Goalkeeper-ul și-a sincronizat pașii și l-a blocat cu succes pe atacantul alagerian

23:00 A început partida. Nemții au înscris 67 de goluri în ultimele 25 de meciuri. De aici rezultă destul de ușor, mai ales că zilele astea se dă și BAC-ul, că echipa lui Low are o medie de 2,67 de goluri pe meci

22:53 Prima veste bună în această seară vine de la TVR. Meciul este comentat de Ioan „Les fennecs” Hobana. Așadar, pregătiți-vă să auzi foarte des următoarele expresii: „grafică electronică”, „vulpile deșertului”, „panzerele” și, cu puțin noroc, „punctul de construcție al trambulinei”.

22:50 Mai sunt zece minute până la startul meciului, iar pe stadion este deja o atmosferă demnă de un Campionat Mondial. Fanii algerieni sunt foarte veseli, având în vedere că urmează un meci cu Germania.

22:39 În urmă cu ceva ore plângea la o conferință de presă la Sevilla, acum râde lângă stema Barcelonei. Cam atât de buni sunt fotbaliștii la actorie. Oficial, Ivan Rakitic este noul jucător al catalnilor

22:32 Brazilienii au emoții mari. Neymar are probleme musculare și Felipe Scolari nu este foarte sigur că acesta va fi pe teren vineri, contra Columbiei. Atacantul Barcelonei a fost cel mai important jucător al țării gazdă, marcând de patru ori

22:13 Gripa este cea care l-a lăsat pe Hummels în afara echipei contra Algeriei. Conform ziarelor din Germania, fundașul lui Dortmund a rămas la hotel, având febră. Locul acestuia este luat de Jerome Boateng, de la Bayern Munchen

21:59 Câteva rânduri mai sus puteți vedea echipele de start la meciul Germania – Algeria. Low surprinde cu netitularizarea lui Hummels, în timp ce selecționerul Algeriei, Vahid Halihodzic i-a lăsat pe bancă pe Bentaleb și Djabou, doi dintre cei mai buni oameni ai africanilor în faza grupelor.

21:50 Germania a pierdut ultimele două meciuri cu Algeria, încasând patru goluri și marcând doar de două ori. Nu știm dacă o avea vreun efect această statistică, dar să nu spuneți că nu v-am zis

21:39 Se știu două sferturi de finală, iar la ora 01:00 îl vom afla pe al treilea. Olanda este aproape sigură de locul ei în primele patru având în vedere că vor juca împotriva Costa Ricăi.

21:26 Joachim Low se bucură de un succes teribil pe banca Germaniei. Acesta a preluat echipa în 2006, după Campionatul Mondial și este selecționerul cu cel mai lung contract dintre cei care încă sunt prezenți la turneul final. Low a anunțat ieri că își va duce contractul până la capăt, astfel că va fi antrenorul Germaniei până în 2016. În plus, selecționerul a declarat că este posibil ca înțelegerea între el și Federația Germană de Fotbal să fie prelungită

21:08 Și pentru că până la meci mai sunt aproximativ două ore, vă prezentăm o discuție emoționantă între Luis Suarez și Giorgio Chiellini. Uruguayanul i-a cerut scuze fundașului italian, iar acesta i-a răspuns imediat. Fair-play total!

21:04 Bună seara! De la ora 23:00 avem parte de al 6-lea meci al optimilor de finală, poate și cel mai dezechilibrat, Germania – Algeria. Jocul nemților arată foarte bine la acest turneu final, fiind în opinia mea principala favorită. De partea cealaltă avem naționala Algeriei, o selecționată care a făcut deja o surpriză ajungând în această fază a competiției

20:55 Final de meci la Brasiilia. Franța trece de Nigeria cu 2-0 și va întâlni în sferturi câștigătoarea partidei Germania – Algeria, care se va disputa în această seară, de la ora 23:00.

Sunt Sebastian Lüba și vă mulțumesc pentru atenția (ne)acordată. Vă las în continuare în compania colegului meu, Cristian Voinea.

20:50 GOL FRANȚA. AUTOGOL JOSEPH YOBO (’90+2)
Valbuena centrează în careul mic pentru Griezmann, dar nu francezul trimite în poarta nigerienilor, ci Joseph Yobo. Trist mod de a-ți sărbători a 100-a prezență în echipa națională.

20:37 GOL FRANȚA. PAUL POGBA  (’79)
După mai multe ocazii clare de gol, Enyeama fiind de netrecut, portarul nigerian gafează la un corner și mingea este trimisă simplu în poartă de Pogba, cu o lovitură de cap.

20:28 Benzema ajunge în fața porții, după un un-doi cu Griezmann, dar Enyeama îl blochează pe fotbalistul lui Real Madrid, iar Victor Moses respinge de pe linia porții.

20:15 Matuidi are o intrare extrem de dură la Onazi și primește doar cartonașul galben. Mijlocașul nigerienilor are nevoie de îngrijiri medicale și este schimbat cu Gabriel.

20:04 Nigeria beneficiază de primul corner al celei de-a doua reprize. Ritmul jocului a rămas la fel de rapid ca în prima parte, dar se greșește foarte mult la construcție, iar mingea ajunge rar în preajma porții adverse.

19:49 Cele două echipe intră la cabine la scorul de 0-0. Meciul a fost unul alert, iar scorul la faze importante de poartă este egal, 1-1, cei doi portari respingând spectaculos șuturile puternice.

19:45 Cu aproximativ 10 minute înainte de finalul primei reprize, Nigeria a cerut penalty după un corner executat de pe partea stângă. Dacă privim cum Evra îl ține în brațe pe Odemwingie, putem spune, fără vreun risc, că nigerienii sunt îndreptățiți să ceară lovitura de pedeapsă.

19:34 Așa arată piața din fața Hotel de Ville, din Paris. Între timp, în Brasilia, Franța și Nigeria se află la egalitate, 0-0. Franța pare mai periculoasă în ultimele minute, dar nigerienii au arătat în câteva rânduri că pot exercita un real pericol la poarta lui Hugo Lloris.

19:19 Emenike trimite mingea ]n plasa porții lui Hugo Lloris, dar reușita este anulată pentru un offside. Reluările video indică faptul că brigada de arbitri a procedat corect.

19:13 Franța nu a mai pierdut în optimile de finală ale Cupei Mondiale de 80 de ani. Pe 27 mai 1934, „cocoșii galici” erau învinși de Austria cu 3-2, la Mondialul italian.

19:08 Cele două echipe practică un joc direct, rapid, iar fazele se succed la cele două porți. Totuși, portarii nu au avut încă probleme pentru că șuturile nu sunt cadrate.

Recordmenul zilei este Joseph Yobo, nigerianul bifând azi a zecea prezență la un Mondial, cu una mai mult decât Jay-Jay Okocha.

19:00 La Brasilia, a început partida Franța – Nigeria.

18:51 Franța este prima într-un clasament al numărului mediu de șuturi trimise spre poarta adversă la Campionatul Mondial. De cealaltă parte, Nigeria se află în prima jumătate a acestui top. Dacă ar fi să ne luăm după statistici, este clar că de la 19:00  vom avea parte de un meci spectaculos.

18:24 Atacanții francezi vor avea în față unul dintre cei mai în formă portari de la această ediție a Mondialului. Goalkeeper-ul Nigeriei, Vincent Enyeama, a avut nu mai puțin de 18 șuturi apărate în cele 3 meciuri disputate până acum în Brazilia.

18:10 Iată echipele de start la Franța – Nigeria

17:51 Meciul Algeriei cu Germania a pus în gardă autoritățile locale franceze. Ultimele estimări indică faptul că pe teritorul francez se află circa 2 milioane de oameni cu origini algeriene, iar o parte dintre aceștia sunt recunoscuți ca fiind naționaliști. Drept urmare, cu doar câteva ore înainte de startul optimii Germania – Algeria, primarul orașului Nisa a interzis afișarea pe străzi a altor steaguri în afară de cel francez. Măsura este promovată pentru a se evita eventuale ciocniri între grupurile cu naționalități diferite și va fi activă până pe 13 iulie, data la are se desfășoară dinala Mondialului.

17:41 Javier Zanetti s-a retras la finalul aestui sezon din cariera de fotbalist profesionist. Clubul la care a evoluat 19 ani, Internazionale Milano, a anunțat că tricoul cu numărul 4, purtat de argentinian, va fi retras. La Inter, Zanetti a juat 858 de meciuri și a marcat de 21 de ori.

17:30 Conform ultimelor informații vehiculate în presa franceză, Didier Deshamps ar putea opta pentru titularizarea lui Olivier Giroud. Acesta l-ar putea înlocui pe Griezmann, despre care s-a crezut până acum că va juca din primul minut contra Nigeriei.

Franța – echipa probabilă: Lloris – Debuchy, Varane, Koscielny, Evra – Cabaye, Matuidi, Pogba – Valbuena, Benzema, Giroud

16:30 În timp ce ni ne pregătim de Franța – Nigeria, cei de la AC Milan au anunțat sespărțirea de Kaka. Brazilianul în vârstă de 32 de ani va ajunge, cel mai probabil, la Orlando City, în MLS, anunță ESPN. Milocașul nu va rămâne în campionatul nord-american, el urmând a fi împrumutat la Sao Paulo până în 2015, atunci când începe noul sezon de MLS.

15:30 După ce la meciul dintre Germania și SUA au creat un stand care să replice steagurile celor două formații, astăzi același magazin și-a aranjat produsele pentru a replica steagurile Germaniei și Algeriei.

15:20 Dezamăgirea grecilor a fost atât de mare după eșecul de aseară, încât Lazaros Christodoulopoulos a declarat pentru presa elenă că jucătorii nu au putut dormi nici măcar o secundă. Cel mai dezamăgit a părut a fist căpitanul Giorgos Karagounis, care s-a și retras din națională în urma eliminării.

15:10 Joel Campbell, atacantul costarican care a transformat un penalty la loviturile de departajare contra Greciei de ieri seară, a postat pe Twitter o fotografie care înfățișa bucuria suporterilor costaricani de acasă. Cum ar fi ca România să mai scoată din nou în stradă suporterii?

15:00 Naționala chiliană s-a întors acasă ieri seară și a fost primită de sute de mii de oameni pe străzile din Santiago. Inclusiv președintele Michelle Bachelet a ținut să îi felicite pe jucătorii lui Jorge Sampaoli, amânând o întâlnire cu președintele SUA, Barack Obama.

14:55 Deși semnase o prelungire pe doi ani a contractului cu federația italiană, Cesare Prandelli a demisionat, după ce italienii nu s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Potrivit presei italiene, favorit să preia banca „Squadrei Azzurra” e Francesco Guidolin.

14:37 O imagine cât multe cuvinte. Cei de la ESPN dau și un titlu creativ imaginii care îi are pe David Luiz și Howard Webb în prim plan: „Încotro către sferturile de finală, Howard?”

14:25 Nu mă mai miră nimic. The Guardian anunță că momentul în care jucătorii Ghanei au primit 3 milioane de dolari din partea Federației Ghaneze de Fotbal va fi subiectul unui film realizat la Hollywood. Povestea se va centraliza pe curierul căruia i-au fost încredințați banii. Conform scenariului, acesta va fi jefuit și va avea la dispoziție 12 ore să recupereze toată suma. Probabil că în caz contrar, jucătorii africani nu se vor califica în optimi. Oh, wait…

Aștept cu interes momentul când regizorii americani vor arunca un ochi și peste Liga 1. Nu de alta, dar realitatea de aici bate orice film de acolo.

14:09 Jurnalistul italian Tancredi Palmeri ne împărtășește o statistică greu de digerat de fanii mexicani. Naționala lor a jucat 383 de minute la Mondialul din Brazilia și a fost în dezavantaj pe tabelă numai 2 minute, la finalul optimii de finală pierdută în fața Olandei, 1-2.

14:05 Între timp, Arsene Wenger își confirmă statutul de „talent spotter” și plănuiește aducerea la Arsenal a atacantului belgian în vârstă de 18 ani, David Henen. Acesta a fost împrumutat de Anderlecht la Monaco sezonul trecut. Se pare că suma de transfer este de numai 1,5 milioane de euro. Wenger nu se dezminte și caută în continuare chilipiruri.

13:35 Nu trece zi fără ca prestația jenantă a Angliei la Cupa Mondială să nu fie adusă în discuție. De data această, MatchStory face o comparație între performanțele Angliei și Germaniei la Mondiale. Din aceasta reiese că Germania a ajuns mai departe în ultimele 12 turneele finale. Ultima oară când Anglia a terminat înaintea nemților, a fost în 1966, când trofeul a fost câștigat chiar de englezi.

13:07 Dacă tot am vorbit despre o eventuală plecare a lui Alexis Sanchez de la Barcelona, să avem în vedere și faptul că atacantul chilian a avut cele mai multe driblinguri reușite, 22, la această Cupă Mondială. De serviciile fotbalistului catalan se interesează și Arsenal, deci pare din ce în ce mai sigur că el va juca în Premier League în sezonul viitor.

12:56 Nu știu cât de adevărate sunt informațiile celor de la Mirror, dar jurnaliștii englezi ne informează că Luis Suarez ar putea ajunge pe Nou Camp dacă va accepta o clauză specială, destinată „mușcatului”. Se pare totodată că Barcelona ar urma să-l ajute pe uruguayan să scape sau să micșoreze pedeapsa primită de jucătorul lui Liverpool după incidentul căruia i-a căzut victimă Giorgio Chiellini. Suma de transfer cerută de englezi pentru Suarez este de 80 de milioane de lire, conform tabloidului britanic, iar catalanii sunt dispuși să ofere 50 de milioane de lire plus Alexis Sanchez. În Spania, atacantul uruguayan ar urma să aibă un salariu de aproximativ 10,5 milioane de euro anual. Contractul propus de Barcelona se întinde pe o perioadă de 4 ani.

12:43 Eroul statului Costa Rica, portarul Keylor Navas, a explicat cum a reușit să apere penalty-ul decisiv din optimea de finală contra Greciei. „Știu bine stilul în care execută Theofanis Gekas penalty-uri de pe vremea când eram colegi la Levante. Asta m-a ajutat mult”, a declarat Navas. Sincer, eu aș cataloga această declarație ca fiind una menită să toarne sare pe rană. Mă îndoiesc că un fotbalist ajuns la Cupa Mondială are un singur stil de a executa penalty-uri și un singur loc în care trimite mingea de la 11 metri.

12:26 Așa arată tabloul fazei eliminatorii a Cupei Mondiale. Câștigătoarele din această seară se vor întâlni în sferturi, urmând să se lupte pentru un loc în semifinala contra învingătoarei din Braziilia – Columbia

12:09 Olanda a acces în sferturile de finală ale Mondialului după o victorie în fața Mexicului, reușită în ultimele minute ale partide, atunci când Sneijder (’88) și Huntelaar (90+4, pen) au întors meciul de la 0-1. Din păcate pentru naționala europeană, este foarte posibil ca Nigel de Jong să nu mai joace la această ediție a Cupei Mondiale. Mijlocașul lui AC Milan a părăsit terenul din minutul 8 al confruntării cu Mexic, acuzând dureri musculare, iar Van Gaal a declarat pentru Goal.com că accidentarea jucătorului este mai gravă decât se estimase inițial. „Din păcate, mă tem că pentru el, Mondialul este ca și terminat. Este unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei. Am suferit o pierdere uriașă”, a declarat selecționerul Olandei la finalul partidei cu Mexic.

12:02 The Sun anunță că Manchester United a ratat deja de două ori transferul lui James Rodriguez (22 de ani), golgheterul din acest moment al Cupei Mondiale. De obicei, a treia oară e cu noroc, iar echipa de pe Old Trafford ar putea să lanseze o nouă ofensivă pentru aducerea columbianului în Premier League.

După ce am aflat patru dintre cele opt echipe care vor juca în sferturile de finală, astăzi vor avea loc la alte două dispute pentru un loc între primele opt echipe ale lumii.

FRANȚA – NIGERIA

După un început fulminant la Cupa Mondială, Franța, câștigătoarea Grupei E, a terminat prima fază a competiției cu o remiză albă înregistrată contra Ecuadorului. Cu toate acestea, echipa antrenată de Didier Deschamps are unul dintre cele mai bune atacuri din Brazilia, reușind să marcheze de nu mai puțin de 8 ori în primele două partide disputate pe pământ sud-american (3-0 cu Honduras și 5-2 cu Elveția). De cealaltă parte, naționala africană s-a calificat cu emoții din Grupa F, din care au mai făcut parte Argentina, Bosnia și Iran. Victoria în fața singurei reprezentante a Europei în acea grupă, cu 1-0, fiind practic momentul care nigerienii au făcut rost de biletele în faza eliminatorie a Mondialului.

Echipele probabile

Franța: Lloris – Debuchy, Varane, Koscielny, Evra – Cabaye, Matuidi, Pogba – Valbuena, Benzema, Griezmann

Nigeria: Eneyama – Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo – Musa, Mikel, Onazi, Moses- Odemwingie, Emenike

GERMANIA – ALGERIA

În a doua partidă a zilei, Germania, câștigătoarea Grupei G, va întâlni Algeria, ocupanta locului secund din Grupa F. Nemții sunt neînvinși la această ediție a Cupei Mondiale, singurul meci în care băieții lui Joachim Low s-au „împiedicat” fiind egalul înregistrat în fața Ghanei, 2-2.  În aceste condiții, misiunea Algeriei, națională calificată de pe poziția secundă în Grupa H, va fi una extrem de dificilă.

Germania: Neuer – J. Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes – Lahm – Schweinsteiger, T. Kroos – Özil, M. Götze – T. Müller

Algeria: M’Bolhi – Mandi, Belkalem, Halliche, Mesbah – Medjani, Bentaleb – Feghouli, Brahimi, Djabou – Slimani

Grațiela Corduneanu, la un pas să înfunde închisoarea. Scandal uriaș produs de nevasta interlopului din Iași
Fanii n-au mai suportat! Ce a făcut jucătorul lui Arsenal, după ce echipa a fost eliminată din UCL: ”Dați-l afară!”
Tânărul pe care Mădălin îl urmărea cu mașina rupe tăcerea: „A murit din prostia lui”
„Foarte bun!” Portar pentru naționala României: „El va fi opțiunea la EURO”
Cum să evitați epuizarea la locul de muncă: sfaturile utile de la specialiști
Câți bani li s-au promis chefilor Bontea, Scărlătescu și Dumitrescu ca să revină la Masterchef. Suma care i-a convins să-și adio de la Antena 1
Câți bani li s-au promis chefilor Bontea, Scărlătescu și Dumitrescu ca să revină la Masterchef. Suma care i-a convins să-și…
BANCUL ZILEI. O moldoveancă la McDonald’s: - O rație di șolduri di pui cu barabuli pârjoliti, două…
"Unde mai joc și eu la aparate?!" Vieţile românilor care s-au trezit într-o nouă realitate, fără păcănele
Întrebare SIMPLĂ ca „bună ziua”: Ce sunt ROȘIILE? Fructe SAU legume?
Cât de frumoasă este fosta iubită a lui Ronald Gavril, pe care actualul iubit al Anamariei Prodan a ţinut-o ascunsă
Familia lui Costel Corduneanu refuză să deschidă sicriul cu trupul neînsuflețit. Motivul pentru care apropiații au luat această decizie
Vor dispărea BANCNOTELE definitiv?! Moment de cotitură în lumea banilor
IREAL ce s-a întâmplat cu sicriul lui Corduneanu! Avem VIDEO
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
AI-urile, capabile să discute între ele sau chiar să se joace - VIDEO
FCSB – Rapid evidențiază o situație dezolantă pentru echipa lui Dan Șucu: giuleștenii au luat o decizie bizară
11 sportivi români vor urca în ring la Campionatul European de box
❗ Modificare: Trusa de prim ajutor și stingătorul NU mai sunt obligatorii pentru aceste vehicule❗
Ce avere are Paul Nicolau, zis Pescobar. Suma impresionantă pe care o câștigă patronul de la Taverna Racilor într-o singură zi
Ce avere are Paul Nicolau, zis Pescobar. Suma impresionantă pe care o câștigă patronul de la Taverna Racilor într-o singură…