Italia în sferturi:** Italia – Irlanda 2-0! Balotelli a înscris un gol magistral

Italia în sferturi:** Italia - Irlanda 2-0! Balotelli a înscris un gol magistral
  • Publicat:
  • Actualizat:

Înaintea începerii celor două meciuri de aseară, Irlanda era singura echipă scoasă din complicatele calcule ale grupei C. Dacă suporterii verzilor își probaseră calitatea la finalul meciului cu Spania, când timp de un sfert de oră, la 0-4, mii de gâturi irlandeze au cântat neîncetat, fotbaliștii conduși din teren de Robbie Keane au dovedit aseară și-n teren, în fața italienilor, spiritul dârz care caracterizează Dublinul și împrejurimile.

Spania a tremurat serios

În filmul care s-a disputat în două planuri paralele, la Gdansk și Poznan, și la startul căruia în minutul 1 Italia era eliminată, Spania și-a arătat prima colții. Iniesta a încercat să-l paseze elegant pe Pletikosa, dar portarul croat a parat (12). Croații, bine organizați, au început testele cu apărarea lui Pique și Ramos degrabă. Mandzukic a cerut un penalty la o intervenție a lui Alba (27), dar degeaba. Nici nu-l merita. În schimb, italienii meritau golul și, după ce în minutul 34 le-a fost refuzat un penalty clar la un henț al lui St Ledger după șutul lui Di Natale, Cassano a făcut dreptate nici 60 de secunde mai târziu. Cornerele perfect bătute de Pirlo și-au găsit în sfârșit finalitate când Antonio, decarul Squadrei Azzurra, a trimis elegant cu capul, Given a respins în propria poartă, iar Duff a degajat doar după ce mingea depășise linia. Italia urca două trepte și se cățăra în vârful grupei!

Balotelli, primul gol la Euro

La pauză, Bilic le-a injectat elevilor săi ceva din determinarea care-l caracteriza în vremurile când elimina blonda Românie în 1998, iar croații au început să preseze și mai tare în a doua parte. Modric a fost dirijorul, iar în minutul 59 a inventat o pasă magistrală cu exteriorul pentru Rakitic, care liber la 6 metri de linia apărată de Casillas a trimis slăbuț cu capul, iar căpitanul spaniol a respins. Dacă spaniolii se complăceau în caracteristicul joc al posesiei, croații continuau să spere, iar Perisic era cât pe ce să creeze surpriza și să scoată Spania din grupe, dar Casillas s-a opus iar (78). În același timp, Buffon scotea și el două șuturi periculoase ale irlandezilor. Nu s-a terminat așa pentru că ibericii au spart tabela prin Navas în minutul 88, dar și clasamentul. Italienii au căzut pe doi, chiar dacă Balotteli a înscris un gol superb un minut mai târziu.

La final, chibiții care visau la un 2-2 între croați și spanioli s-au ascuns. Fotbalul a câștigat la capitolul cinste, dar a pierdut o echipă importantă, Croația, care pleacă acasă.

Min 90+3 – FINAL: Italia învinge Irlanda cu 2-0 și se califică în sferturile Euro 2012 de pe primul loc al grupei C
Min 90+2 – Balotelli trimite pe lângă, după un contraatac
Min 90 – GOL ITALIA 2-0: Balotelli înscrie cu o reluare superbă pe spate, după un corner
Min 89 – A Andrews vede al doilea galben și este eliminat
Min 86 ⇔ SCHIMBARE IRLANDA: intră Cox în locul lui Keane
Min 85 – Bonucci trimite peste din 16 metri
Min 84 – A St. Ledger vede galben pentru proteste
Min 79 – Buffon scoate senzațional o ghiulea trimisă de Andrews din lovitură liberă de la 25 de metri
Min 62 ⇔SCHIMBARE ITALIA: intră Diamanti în locul lui Cassano
Min 60 – Andrews șutează din drop de la peste 25 de metri, Buffon prinde fără mari probeme
Min 58 – Marchisio trimite din vole pe lângă poarta lui Given
Min 57 ⇔ SCHIMBARE ITALIA: intră Bonucci în locul lui Chiellini, accidentat
Min 54 – După o fază frumos construită, Di Natale trimite din careu în diagonală, dar Given respinge
Min 53 – Dunne trimite cu capul după un corner, dar prea slab și prea imprecis
Min 51 – Di Natale îl deschide excelent pe De Rossi, dar acesta alege să tragă în loc să-i paseze lui Cassano și faza rămâne fără rezultat
Min 48 – Balzaretti întoarce din nou pentru Cassano, acesta trage din 8 metri, dar Dunne pune piciorul providențial
Min 46 – A început cea de-a doua repriză!
Min 45 – PAUZĂ‚ LA POZNAN: Italia conduce Irlanda cu 1-0 și este calificată în sferturi la acest scor

Min 43 – Motta preia în careu, dar preferă un dribling în plus și e deposedat
Min 39 – A O’Shea vede galben
Min 36 – A Andrews vede galben
Min 35 – GOL ITALIA 1-0: după un șut respins cu greu de Given în corner, Cassano reia din nou cu capul după lovitura de colț și înscrie
Min 34 – Di Natale îl depășește pe Given și trimite spre poartă dintr-un unghi aproape imposibil, dar St.Ledger scoate de pe linie
Min 31 – După o acțiune pe stânga a lui Balzaretti, Di Natale trage de la 11 metri, dar St. Ledger blochează cu mâna, dar arbitrul consideră că totul a fost regulamentar
Min 28 – A Balzaretti vede primulk galben al meciului după un placaj la Whelan
Min 22 – Pe contraatac, McGeady îi pasează lui Doyle, dar Chiellini rezolvă trimițând în corner
Min 17 – Balzaretti trage de la peste 20 de metri, mult peste
Min 14 – Începutul furtunos de meci nu a durat decât 5 minute, după care jocul s-a transformat într-o dominare teritorială a italienilor, întreruptă de câteva contraatacuri inofensive ale irlandezilor
Min 7 – După un corner, Barzagli alunecă în careu în momentul în care se pregătea să trimită spre poartă, după care Given intervine în fața italianului
Min 2 – De Rossi trage din vole de la 20 de metri, dar mingea trece 1 metru pe lângă
Min 1 – Doyle interceptează încă din start un balon la mijlocul terenului, dar Buffon intervine excelent
Min 1 – A început partida!

ITALIA: Buffon – Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti – Pirlo – Marchisio, Motta, De Rossi – Cassano, Di Natale

Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Maggio, Ogbonna, Bonucci, Giaccherini, Montolivo, Diamanti, Nocerino, Balotelli, Borini, Giovinco

Antrenor: Cesare Prandelli

IRLANDA: Given – O’Shea, St Ledger, Dunne, Ward – McGeady, Whelan, Andrews, Duff – Doyle, Keane

Rezerve: Westwood, Forde, Kelly, McShane, O’Dea, Gibson, Hunt, Green, McClean, Walters, Long, Cox

Antrenor: Giovanni Trappattoni

PROGRAMUL COMPLET EURO 2012

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Ce bilețel a primit o șoferiță din România, pe parbrizul mașinii: 'Ești frumoasă, dar..'
Lumea tenisului, șocată de decesul lui Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka
Val de reacții după ce Gabriela Cristea și-a filmat soacra „la cratiță”: „Poate înveți măcar de la ea ceva”
Continuă ‘războiul’ între Real Madrid și PSG! Se luptă să obțină semnătura jucătorului considerat ‘viitorul’ Messi
BREAKING NEWS! Tragedie la Miami! A murit în urmă cu puțin timp! Vestea șocantă primită de Simona Halep!
BANCUL ZILEI. Bulă sună la linia fierbinte și îi răspunde una gemând: Dar ce faci acolo?
ANM a actualizat prognoza meteo până în 15 aprilie. Pentru săptămâna viitoare, meteorologii anunţă încălzire, dar şi ploi abundente
Ceva NEMAIVĂZUT se întâmplă în interiorul planetei Jupiter! Astronomii sunt șocați
Tânăra acuzată că i-a fost amantă lui Laurenţiu Reghecampf, apariţie electrizantă la piscină. Cât de frumoasă este Florentina
Ce s-a ales de Maria Sharapova. Considerată cândva cea mai frumoasă sportivă din lume, a ajuns acum de nerecunoscut
Lovitură uriașă pentru cei care primesc PENSIA PRIN POȘTĂ. Anunțul a fost făcut astăzi, 19 MARTIE
"Plângea acolo lângă schit". Primele imagini cu Radu Ayan, copilul de 2 ani găsit după 24 de ore de la…
Vedete din România care s-au luat la trântă cu sticlele și au pierdut lupta! Imagini amețitoare
F1 Manager 2024 va permite crearea și gestionarea unor noi echipe de Formula 1
Când joacă Simona Halep cu Badosa la Miami şi pe cine ar putea întâlni în turul doi
Cele mai fiabile SUV-uri în 2024. Mașini care țin cu buzunarul - VIDEO
Ce jurat a câștigat prima amuletă din sezonul 13 Chefi la cuțite: „Cineva a vrut să mă omoare!”. De ce a intervenit Irina Fodor: „Știe ce are de făcut!”
Ce jurat a câștigat prima amuletă din sezonul 13 Chefi la cuțite: „Cineva a vrut să mă omoare!”. De ce…