INCREDIBIL** Arbitrii au descalificat-o pe Corina Căprioriu! Avem doar medalie de ARGINT

Redactor:
Adina Oșan

UPDATE 18:18 Arbitrii consideră că sportiva noastră a folosit un procedeu interzis și o descalifică pe Corina Căprioriu.

Sportiva Corina Căprioriu a fost învinsă, luni, în finala categoriei 57 de kilograme, reușind să obțină medalia de argint la prima sa participare la Jocurile Olimpice, a treia pentru delegația României la Londra.

Campioana mondială din 2010, Kaori Matsumoto (Japonia), a fost oponenta Corinei în finala olimpică, o adversară șireată și agresivă, încă din primele secunde. După 3 minute, niciuna dintre sportive nu punctase, iar tensiunea creștea treptat. Inițiativa i-a aparținut niponei mai de fiecare dată, dar Corina a știut să stopeze. Matsumoto a fost la un pas de un yuko, neacordat, timpul s-a scurs, 25 secunde, 10 și final, urmând Golden Score. Japoneza a continuat cu lupta dură, dar după 17 secunde din prelungiri, Corina a fost penalizată decisiv, fiind acuzată că a călcat în afara covorului, astfel că finala a fost tranșată neașteptat de arbitri. Matsumoto-aur olimpic, Corina Căprioriu-argint.

UPDATE 16:33 Corina Căprioriu a reușit un ippon cu 7 secunde înainte de finalul partidei și s-a calificat în finală! Ultimul act se va disputa la ora 18:00.

Corina Căprioriu s-a calificat luni în finala olimpică a categoriei 57 de kilograme, asigurând o medalie de aur sau de argint pentru România, a treia pentru delegația tricoloră la Jocurile Olimpice de la Londra.

Corina Căprioriu a jucat în semifinale cu Marti Malloy (SUA), fiind ultima reprezentantă a României la judo feminin la JO de la Londra. Primele faze ale luptei au fost rezervate tatonărilor, ambele sportive primind penalizare. Pe margine, antrenorul Florin Bercean era extrem de activ, cu indicații, dar meciul a curs fără punctaj pe tabelă. Malloy părea din ce în ce mai agresivă, dar Corina a contracarat de fiecare dată. 20 de secunde, niciun punct, cu un final tensionat, dar cu 7 secunde rămase, Corina a reușit un ippon spectaculos, calificându-se în finala olimpică.

Prima finalistă a categoriei este Kaori Matsumoto (Japonia), care a trecut în semifinale de Pavia Automne (Franța), după Golden Score.

Corina Căprioriu a câștigat grupa D, trecând de chinezoaica Hui Wang, Sally Raguib (Djibouti), descalificată, și unguroaica Hedvig Karakas, în sferturi, după Golden Score.

Din delegația României la judo mai fac parte Daniel Brata (100 kg) și Vlăduț Simionescu (plus 100 kg).

Căprioriu aduce a treia medalie pentru România, după aurul câștigat de Alin Moldoveanu la tir și argintul Alinei Dumitru la judo.

Corina Căprioriu s-a calificat în semifinalele categoriei 57 de kilograme, la JO de la Londra.

Corina Căprioriu s-a calificat în semifinale, după o luptă aprigă, cu unguroaica Hedvig Karakas, dar încheiată nedecis în cele cinci minute regulamentare, astfel că a fost nevoie de Golden Score pentru departajare. Prelungirile i-au purtat noroc Corinei, chiar dacă nicio sportivă nu a punctat, arbitrii stabilind-o câștigătoare, cu 2-1.

Sportiva antrenată de Florin Bercean a câștigat grupa D, iar în semifinale se va duela cu Marti Malloy (SUA). Lupta va începe de la ora 16:14. În cazul în care se va califica în finală, sportiva noastră va lupta, în ultimul act, cu învingătoarea disputei A. Pavia – K. Matsumoto.

În turul inaugural al grupei D, Căprioriu a învins-o pe chinezoaica Hui Wang, prin ippon, iar de turul doi a trecut facil, prin descalificarea adversarei Sally Raguib (Djibouti), care nu s-a încadrat în limitele categoriei.

Delegația României a obținut o medalie olimpică la judo, argint, prin Alina Dumitru (48 kg), în timp ce campioana europeană Andreea Chițu (52 kg) și Dan Fâșie (66 kg) au fost eliminați în turul secund al competiției. Din delegația României la judo mai fac parte Daniel Brata (100 kg) și Vlăduț Simionescu (plus 100 kg).

sursa: Mediafax

Care e cel mai bun atacant al lui Dinamo din ultimii 25 de ani?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...
De necrezut! Pe ce dată pică Paștele în 2025? Se întâmplă asta o dată la 10 ani
S-a terminat: pleacă de la Real Madrid după 12 ani! Spaniolii au anunțat unde va merge
El este fotbalistul român care a murit în accidentul cumplit de la Băița. Denis nu a avut nicio șansă
Rapid poate da lovitura: 10 milioane de euro! Impresarul anunță: „Napoli îl vrea”
Mara Bănică, de NERECUNOSCUT după ce și-a făcut o nouă intervenție estetică la față
Laura Giurcanu l-a dat uitării pe Aris Eram! Cine este noul iubit al influenceriţei
BANCUL ZILEI. Profesorul:- Bulă, poți sa-mi spui ce înseamnă abstract?
Mesaje de Paște 2024. Urări calde și felicitări pentru cei dragi
SURPRIZĂ de PAȘTE: o frumoasă PLOAIE de METEORI!
Donație fabuloasă, de 25 de milioane de euro, făcută de Gigi Becali. S-a aflat totul chiar înainte de Paște
Fiartă pe 700.000 de euro! Ce a putut să facă Bianca Drăgușanu, de mână cu Bădălău
S-A DAT ORDIN în toată Uniunea Europeană. Acest lucru va fi INTERZIS definitiv
Georgiana Lobonț a izbucnit în plâns!
Georgiana Lobonț a izbucnit în plâns! "Bebelușii mei..."
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Jocuri gratuite pt. abonații PlayStation Plus Essential în mai 2024
Artistul Mihai Mărgineanu, mesaj pentru părinți: „Băi, voi știți ce fac copiii voștri în Vama Veche?”
Lionel Messi a fost desemnat în premieră jucătorul lunii în MLS
La câți KM se schimbă ambreiajul mașinii? Primele semne al ambreiajului uzat
Rezultatele tragerilor speciale Loto de Paști. Numerele câștigătoare de la 6/49, Joker, 5/40, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus