Croația, Cehia, Irlanda și Portugalia merg la Euro 2012!** VEZI toate echipele calificate!

Echipele calificate la CE 2012: Polonia, Ucraina (țări organizatoare), Germania, Rusia, Italia, Franța, Olanda, Grecia, Anglia, Danemarca, Spania, Suedia, Croația, Cehia, Irlanda, Portugalia

*Tragerea la sorți a grupelor va avea loc pe 2 decembrie

Cu vedeta Cristiano Ronaldo în zi mare, Portugalia și-a asigurat biletele la cel de-al cincilea său Campionat European consecutiv. Pentru a doua oară în doar doi ani, Bosnia este eliminată de la baraj de reprezentativa Portugaliei. Lusitanii au învins aseară cu 6-2, în returul de la Lisabona (0-0 în tur), și au obținut biletele pentru turneul final al Campionatului European din Polonia și Ucraina. Cristiano Ronaldo (26 de ani) a fost letal și a marcat o „dublă.

După eliminarea de la barajul pentru Mondialul african din 2010, Bosnia și-ar fi dorit enorm o revanșă în fața Portugaliei. Primul pas fusese făcut, după 0-0 pe „câmpul de cartofi” de la Zenica, dar presiunea tribunelor de pe „Da Luz” s-a dovedit a fi mult prea mare pentru micuța echipă din Balcani. Dispusă într-un ultra-defensiv 4-5-1, Bosnia nu a rezistat mult în deplasare.

Cristiano Ronaldo a transformat în gol o lovitură liberă de la 30 de metri (8), dar frumusețea execuției sale a fost „constetată” de colegul Nani, care a majorat diferența după doar 20 de minute, cu o altă „bombă” din afara careului. Oaspeții au revenit însă în meci datorită naivității lui Coentrao, fundașul de 35 de milioane de euro al lui Real Madrid! În minutul 40, acesta a ridicat brațul pentru a semnala un fault în atac, dar mingea expediată de Dzeko l-a lovit în mână, iar arbitrul a acordat penalty fără să stea pe gânduri. Misimovic a transformat lejer și a adus un dram de speranță în vestiarul elevilor lui Safet Susic, chiar înainte de pauză.

Spulberați în 10 oameni
Visul bosniacilor a fost însă zdrobit în partea a doua de același Cristiano Ronaldo, care a finalizat inteligent după o cursă splendidă (53), la o fază suspectă de ofsaid. Protestele neîntrerupte ale lui Lulic nu au făcut decât să îngreuneze misiunea oaspeților, care au rămas în 10 imediat după golul primit, din cauza eliminării mijlocașului de la Lazio.

Cu toate acestea, Spahic a înscris din ofsaid la doar zece minute și i-a readus pe „alb-albaștri” în meci, dar Helder Postiga (72) le-a retezat bosniacilor visul primei calificări din istorie la un turneu final. Până la final, portughezii s-au distrat cu un adversar descumpănit: Veloso a transformat magistral o lovitură liberă (85), iar Postiga a realizat și el „dubla” cu o lovitură de cap (82) care a încheiat o fază de atac superbă.

19 meciuri consecutive fără înfrângere acasă are Portugalia, care n-a mai pierdut din septembrie 2008 (2-3 cu Danemarca)

Croația s-a calificat la Euro 2012, dar nu a reușit decât un 0-0 în fața turcilor, la Zagreb, în returul barajului. Remiza dintre cele două îi convine de minune naționalei Rusiei, care rămâne astfel în urna a doua de la tragerea la sorți a grupelor turneului final.

Slaven Bilic a abordat precaut returul cu Turcia, nedorind să ofere ocazia surprizei echipei lui Hiddink. Dispusă într-un clasic 4-4-2, Croația a avut emoții în start, dar Kazim l-a luat la țintă pe Pletikosa (4), trezind gazdele la viață. După două ratări importante ale croaților, la pauză s-a intrat cu 0-0, iar cursul jocului nu s-a schimbat în partea a doua.

Croația a stat la cutie și a acceptat fără probleme presiunea turcă (68 la sută posesie), dar sclipirile de pe contraatac ale lui Modric au produs deliciul fanilor, care nu au apucat să se bucure însă de niciun gol până la final. 0-0 și Croația se califică la cel de-al cincilea turneu final din ultimele șase disputate! Cu o victorie în fața Turciei, croații ar fi urcat în urna a doua a tragerii la sorți de la Euro și ar fi avut șansa unei grupe mai ușoare, dar remiza le-a anulat această șansă: fără să joace, Rusia și-a păstrat ultimul loc din urna a doua și nu va avea decât un singur adversar de super-clasă la turneul final.

Dezamăgire pentru Bozovic
Tot aseară, Cehia s-a calificat și ea la CE. Degeaba au sperat muntenegrenii că vor întoarce acasă rezultatul din tur, 0-2. Deși au avut parte de susținerea unui stadion arhiplin la Podgorica, gazdele au ratat patru ocazii imense până în repriza a doua, iar Jiracek a consfințit pe final calificarea cehilor (81). Vladimir Bozovic a fost titular și a fost foarte activ în faza ofensivă, dar a fost înlocuit în minutul 79 de fostul său coleg de la Rapid, Radomir Djalovic.

Irlanda a avut o misiune ușoară în returul cu Estonia, după victoria cu 4-0 în manșa-tur. Irlandezii au deschis scorul prin Ward, în minutul 32, estonienii reușind egalarea prin Vasiljev, în minutul 57. Partida s-a terminat 1-1, iar Irlanda este se califică la Euro 2012, după baraj.

Grațiela Corduneanu, la un pas să înfunde închisoarea. Scandal uriaș produs de nevasta interlopului din Iași
Total bizar: iubita l-a pus să semneze un contract: ”Era foarte supărată!” Ce e obligat să facă și lucrurile interzise
Tânărul pe care Mădălin îl urmărea cu mașina rupe tăcerea: „A murit din prostia lui”
„Foarte bun!” Portar pentru naționala României: „El va fi opțiunea la EURO”
S-a transformat total după ce a fost diagnosticat cu cancer. Fostul prezentator i-a ȘOCAT pe toți cu prezența lui
Câți bani li s-au promis chefilor Bontea, Scărlătescu și Dumitrescu ca să revină la Masterchef. Suma care i-a convins să-și adio de la Antena 1
Câți bani li s-au promis chefilor Bontea, Scărlătescu și Dumitrescu ca să revină la Masterchef. Suma care i-a convins să-și…
BANCUL ZILEI. Ștrulă: - Bulă, care este poziția ta preferată în timp ce faci amor?
Vremea 22 aprilie - 20 mai 2024. Prognoza meteorologilor de 1 Mai şi de Paşte; ANM anunţă o uşoară încălzire de la mijlocul săptămânii viitoare
Vremea 22 aprilie - 20 mai 2024. Prognoza meteorologilor de 1 Mai şi de Paşte; ANM anunţă o uşoară încălzire…
Întrebare SIMPLĂ ca „bună ziua”: Ce sunt ROȘIILE? Fructe SAU legume?
Decizie radicală luată de prietena de suflet a lui Ion Ţiriac! E gata să lase totul în urmă: M-am hotărât!
Familia lui Costel Corduneanu refuză să deschidă sicriul cu trupul neînsuflețit. Motivul pentru care apropiații au luat această decizie
Devine obligatoriu în România de 1 octombrie 2024. Se dau amenzi de până la 10.000 de lei