Au vrut să facă un gest responsabil, dar s-au trezit criticați!** Germanii au fost uimiți de reacțiile ce au urmat vizitei de la fostul lagăr Auschwitz

Președintele Federației Germane de Fotbal, Wolfgang Niersbach, s-a arătat surprins de criticile formulate de un oficial al comunității evreiești din Germania, care și-a exprimat regretul că numai trei componenți ai naționalei au vizitat fostul lagăr de exterminare de la Auschwitz, informează AFP.
Au vrut să facă un gest responsabil, dar s-au trezit criticați!** Germanii au fost uimiți de reacțiile ce au urmat vizitei de la fostul lagăr Auschwitz

Președintele Federației Germane de Fotbal, Wolfgang Niersbach, s-a arătat surprins de criticile formulate de un oficial al comunității evreiești din Germania, care și-a exprimat regretul că numai trei componenți ai naționalei au vizitat fostul lagăr de exterminare de la Auschwitz, informează AFP.

Dieter Graumann, președintele Consiliului Central al Evreilor din Germania, a regretat faptul că numai trei jucători ai naționalei de fotbal au mers în vizită la lagărul morții de la Auschwitz și nu întreaga echipă.

„Ca să fiu cinstit, nu pot să înțeleg aceste critici. Am avut numeroase contacte cu domnul Graumann înaintea vizitei, care s-a vrut a fi un gest împotriva uitării și împotriva rasismului, dar a rămas la latitudinea noastră de a decide cum se va derula această vizită. Am avut foarte bune reacții din partea comunității evreiești internaționale, iar cancelarul Angela Merkel mi-a trimis un SMS pentru a-mi spune că apreciează gestul nostru”, a spus Niersbach, marți, într-o conferință de presă.

Președintele DFB a insistat asupra faptului că naționala germană nu a făcut o acțiune de imagine și că ar fi procedat la fel și dacă nu ar fi existat camerele televiziunilor la fața locului.

„Noi, germanii, avem obligația să vizităm acest lagăr. În ceea ce ne privește, am făcut această vizită la momentul potrivit. Am făcut ce trebuia făcut, când trebuia făcut și cu oamenii potriviți”, a concluzionat oficialul.

Căpitanul Philipp Lahm și jucătorii de origine poloneză Miroslav Klose și Lukas Podolski au vizitat, vineri, fostul lagăr nazist Auschwitz, din Polonia. Din delegație au făcut parte selecționerul Joachim Low, managerul Oliver Bierhoff și președintele DFB, Wolfgang Niersbach.

Germania nazistă a exterminat la Auschwitz-Birkenau aproximativ 1,3 milioane de persoane, dintre care 1,1 milioane de evrei din diverse țări europene, între 1940 și începutul lui 1945.

Alte două echipe, Anglia și Italia, au anunțat că vor merge la Auschwitz cu ocazia Campionatului European din Polonia și Ucraina, care va începe vineri.

Sursa: Mediafax

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Mărturisirea incredibilă a lui David Popovici, după aurul de la Paris
Mediafax
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Cancan.ro
Cât a plătit un turist pentru 4 nopți în Costinești, lângă Nibiru. Camera i-a surprins pe internauți
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Râzi cu lacrimi
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Descopera.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Promotor.ro