Dinamo așteaptă iar cu speranțe mari un derby în fața celor de la FCSB, iar cei mai mulți dintre suporteri își aduc aminte de succesul din 2020, ultimul obținut de roș-albi în prima ligă.
Andrei Sin marca un gol superb pe Arena Națională, Dinamo se impunea cu 2-1, iar la mai bine de cinci ani de la acea partidă acesta a ajuns să semneze cu Gloria Băneasa.
Ajuns la vârsta de 33 de ani, Andrei Sin, omul care a contribuit decisiv la ultimul succes al lui Dinamo cu FCSB în Superliga, n-are de gând să renunțe deocamdată la fotbal.
Chemat de Viorel Ferfelea la Gloria Băneasa, bucureșteanul s-a decis să accepte pe finalul lunii iulie propunerea formației din județul Constanța, care își face mari speranțe în noul sezon din liga a treia.
Ferfelea și Sin au rămas în relații excelente după ce au fost colegi în Bănie, la începutul proiectului Craiovei din Superliga.
Am ales să vin la Gloria Băneasa după ce m-a sunat Viorel Ferfelea. Am semnat în urmă cu patru-cinci zile și voi evolua în Liga 3. Avem o echipă tânără aici și vrem să prindem play-off-ul. Acesta este obiectivul! Eu mă simt bine și mi-aș dori să mai joc fotbal chiar trei ani dacă se poate”, a recunoscut Andrei Sin, pentru ProSport.
Dinamo și FCSB promit spectacol în cel mai aprins derby al începutului de sezon din Superliga! Asta chiar dacă oamenii lui Zeljko Kopic n-au bătut pe nimeni în primele trei etape, iar roș-albaștrii traversează o perioadă grea.
Deși se află acum în al treilea eșalon, Andrei Sin a rămas cu gândul și la Dinamo, una dintre echipele de care își aduce aminte cu plăcere.
Atunci când se gândește la derby-urile cu FCSB, Andrei Sin vorbește deja de un „blestem” în cazul celor de la Dinamo. Și speră ca ziua de sâmbătă, 2 august, să fie una în care victoria să fie obținută în sfârșit de „câini”.
Fostul jucător al lui Dinamo este sigur că roș-albii sunt capabili să producă surpriza, mai ales că FCSB nu trece printr-un moment grozav, după ce a ieșit din Liga Campionilor. Iar după marele meci de pe Arena Națională au un alt „examen” important în Europa, împotriva celor de la Drita.
Cel mai mult îmi doresc însă să se rupă acest blestem pentru fosta mea echipă. Normal că o să țin cu Dinamo, îmi doresc să câștige derby-ul cu FCSB. Le țin pumnii în meciul de pe Arena Națională”, a subliniat Sin, care a ajuns la Viitorul Târgu Jiu după ce i-a părăsit pe „câini”.
Într-un astfel de derby mereu șansele sunt egale. Sunt convins că Dinamo poate să producă surpriza, pentru că am văzut că are jucători de calitate în lot”, a încheiat fostul jucător al „câinilor”, care a precizat că va urmări derby-ul de pe Arena Națională din fața televizorului.
Andrei Sin nu mai știe vreun om de la Dinamo, însă își aduce aminte cu plăcere de perioada din „Ștefan cel Mare” și de oamenii care i-au devenit apropiați pe parcurs.
Nu mai am vreo legătură cu cei de acum, s-a schimbat tot lotul, dar mai țin legătura cu foști colegi de acolo. Iar Răuță este un prieten foarte bun. Mai vorbesc și cu Filip din când în când”, a punctat Sin, care a jucat în carieră și pentru Metaloglobus, aflată pentru prima oară în istorie în Superliga.
Echipa de start a lui Dinamo cu FCSB (2020): Piscitelii – Kostrna, Puljic, Grigore, Sin – Mrzljak, Filip – Moldoveanu, Fabbrini, Sorescu – Perovic