Un fost atacant din Giulești îi pulverizează pe jucătorii lui Bergodi după Universitatea Craiova – Rapid 2-1: „Reacții deplasate, se cred mari vedete!”. Îi cere lui Dan Șucu să îi amendeze

Un fost atacant din Giulesti ii pulverizeaza pe jucatorii lui Bergodi dupa Universitatea Craiova - Rapid 2-1: „Reactii deplasate, se cred mari vedete!”. Ii cere lui Dan Sucu sa ii amendeze
Vezi galeria foto - 5 poze

Un fost atacant din Giulești îi pulverizează pe jucătorii lui Bergodi după Universitatea Craiova – Rapid 2-1, duel ce s-a disputat, sâmbătă seară, în etapa 2 a play-off-ului din Superliga.

Ovidiu Herea s-a declarat profund nemulțumit de atitudinea pe care au afișat-o doi fotbaliști și i-a solicitat public lui Dan Șucu să îi amendeze.

Un fost atacant din Giulești îi pulverizează pe jucătorii lui Bergodi după Universitatea Craiova – Rapid 2-1. Ce l-a deranjat pe Ovidiu Herea

Rapid București a încasat al doilea eșec la rând în play-off, din tot atâtea dueluri, după ce sâmbătă seară a cedat surprinzător în deplasare cu Universitatea Craiova, scor 1-2.

Eșecul a fost unul neașteptat având în vedere că Rapid a condus în Bănie cu 1-0, mulțumită lui Bamgboye, care a punctat în minutul 48, iar din minutul 51, oaspeții au jucat și în superioritate numerică. Houri a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit terenul, lăsându-i pe olteni în doar 9 jucători de câmp.

Cu toate acestea, Universitatea Craiova a reușit o remontada spectaculoasă. Baiaram a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Mitriță a dat lovitura de grație în minutul 66, din penalty.

A fost tensiune maximă în tabăra echipei giuleștene, iar Jayson Papeau și Christopher Braun, jucători înlocuiți de Cristiano Bergodi în repriza secundă, au făcut scandal în momentul schimbărilor. Ambii au fost extrem de nervoși, fiind vizibili nemulțumiți de faptul că antrenorul i-a înlocuit.

Referitor la aceste episoade, Ovidiu Herea, fost atacant al Rapidului, a răbufnit și i-a solicitat lui Dan Șucu să îi amendeze pe fotbaliști:

„Parcă se cred prea mari vedete. Că decizia antrenorului e bună, rea, ai o discuție cu el după meci, între 4 ochi. Să ai reacțiile astea pe bancă e deplasat. Sunt reacții deplasate.

Soluția bună e să îi penalizezi pe jucători. Ești profesionist, ești plătit să îți faci treaba. Nemulțumirile le discuți cu antrenorul, nu le arăți la meci. Strici atmosfera în cadrul echipei”, a declarat Herea, la Orange Sport.

Cum a explicat Papeau ieșirea nervoasă pe care a avut-o: „Vreau să joc!”

La flash-interviu a vorbit și Jason Papeau, care a fost întrebat de reporteri despre ieșirea nervoasă pe care a avut-o în momentul schimbării. Mijlocașul francez a recunoscut că a fost deranjat de decizia lui Cristiano Bergodi:

„Am fost nervos pentru că vreau să joc. Pot să înțeleg schimbarea, pentru că aveam galben, arbitrul dăduse deja un roșu pentru cealaltă echipă. Înțeleg de ce am fost schimbat. După ce am luat primul gol, toți am pus capul în pământ de parcă pierduserăm cu 0-10.

Trebuia să fim mai concentrați, era 1-1 și mai aveam timp. Când trebuia să câștigăm toate meciurile, am început să pierdem. Acum trebuie să ne concentrăm pe următorul meci și să îl uităm pe acesta”, a transmis Papeau, imediat după Universitatea Craiova – Rapid 2-1.

Dacă FCSB câștigă cu Farul Constanța în meciul de duminică, atunci roș-albaștrii se vor distanța la 10 puncte față de Rapid și CFR Cluj. În schimb, după victoria de sâmbătă, Universitatea Craiova s-a apropiat la doar 4 puncte în spatele celor de la FCSB.

Publicat: 31 03. 2024, 08:38