Transformarea lui Octavian Popescu în cantonamentul din Olanda: „E cel mai bun de departe! Va fi locomotiva FCSB”

Transformarea lui Octavian Popescu în cantonamentul din Olanda: „E cel mai bun de departe! Va fi locomotiva FCSB”
FOTO: Sportpictures

Cu o singură noutate până acum, dar cu foarte multe plecări, FCSB pregătește noul sezon în Olanda bazându-se în mare parte pe același nucleu din sezonul precedent, cu toate că rezultatele au fost dezastruoase.

Spre nemulțumirea fanilor, roș-albaștrii au fost aproape invizibili pe piața transferurilor până acum, însă Mihai Stoica nu e îngrijorat și a anunțat marele său pariu pentru stagiunea ce urmează.

Octavian Popescu, marele pariu al lui Mihai Stoica la FCSB

Mihai Stoica e convins că Octavian Popescu va deveni jucătorul numărul unu la FCSB în următorul sezon, fiind de departe cel mai în formă în stagiul de pregătire din Olanda.

Oficialul roș-albaștrilor a precizat că mijlocașul ofensiv ar fi înțeles, într-un final, după mai multe discuții avute cu staff-ul, că trebuie să ia fotbalul mai în serios dacă vrea să atingă potențialul imens pe care părea că-l are în primii ani ai carierei.

Octavian Popescu a debutat la FCSB înainte de a împlini 18 ani și a avut prestații excelente în primele două sezoane la prima echipă, însă începând cu finalul lui 2022 s-a stins treptat, ajungând doar un jucător de lot.

Popescu a dat semne de revenire în finalul sezonului precedent, când a reușit să reintre în primul „11”. Mijlocașul a avut evoluții apreciate, fiind decisiv în barajul FCSB – FC Botoșani (4-3), partidă în care a marcat golul victoriei în prelungiri după o cursă superbă.

„Miculescu şi Ngezana sunt cu noi, copiii sunt mult peste aşteptări, iar, până acum, fotbalistul care cred că vrea, anul ăsta, să demonstreze cu adevărat cine este, de departe, numărul 1 în pregătiri este Octavian Popescu.

De departe. Am mare încredere, avem şi nişte înţelegeri, am căzut de comun acord să umblăm împreună la Bucureşti (n.r. – zâmbeşte). La ce calităţi are… a pierdut nişte ani, a avut probleme cu accidentările, dar acum va fi mult mai bun decât la început, când toată lumea îl vedea un rising star al fotbalului românesc.

(n.r. – Ce s-a la Octavian Popescu?) Cred că a avut multe discuţii cu membrii staffului, cu colegii şi a realizat că viaţa trebuie luată în serios, fotbalul trebuie luat în serios. Fotbalul nu se joacă doar cu talentul, dar aşa este. Calităţile le ştiam, le etala la meciuri, dar acum implicarea lui e alta şi cred că va fi jucătorul care se poate transforma în locomotiva echipei.

Va fi bine, cred că a realizat. Are 23 de ani, e foarte tânăr şi se uită pe la Cupa Mondială unde vede jucători la fel de talentaţi în echipe mari, pe salarii imense, iar noi în Olanda ne antrenăm”, a spus Mihai Stoica la PrimaSport.

  • Octavian Popescu a ajuns să valoreze doar 600.000 de euro, potrivit Transfermarkt. O scădere majoră față de cota maximă atinsă în data de 3 iunie 2022, când era evaluat la 4.000.000 de euro.
  • 41 de meciuri, două goluri și trei pase decisive a adunat mijlocașul pentru FCSB în sezonul 2025/2026

Mihai Stoica dă asigurări că FCSB va face și transferuri: „Cred că închidem unul în seara asta!”

Mihai Stoica i-a asigurat pe suporterii roș-albaștri că FCSB va perfecta cât de curând încă patru transferuri.

Mai mult, una dintre mutări ar fi ca și rezolvată, iar fotbalistul are șanse mari să ajungă în cantonamentul lui FCSB în următoarele două zile.

„În seara asta cred că închidem un transfer. Nu spun nimic momentan, dar dacă-l închidem, mâine sau poimâine va veni aici. Mai sunteți prin zonă, nu? Veți putea face interviu cu el.

Cu certitudine, în afara jucătorului pe care-l vom semna acum, vor veni trei fotbalişti buni, sigur, sigur, sigur. Că vor veni săptămâna următoare, peste două sau trei, nu ştiu, pentru că nu depinde de mine, dar vor veni.

Sunt de valoare. Nu ştiu ce evoluţii vor avea şi cum ne vor ajuta, că nu ştie nimeni”, a declarat Mihai Stoica.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
VIDEO | Ambasadorul SUA la București are rădăcini EST-EUROPENE, dar tot nu s-a putut hotărî: sarmale sau burgeri?
Mediafax
EX-regina filmelor pentru adulți și-a mărit serios 'moșia'! Viața nouă pe care și-a construit-o în Caraș-Severin
Cancan.ro
Ce faci dacă te trezeşti brusc cu un pieton în faţa maşinii. Analiza poliţistului-vlogger Tavi Perţea: „Aşa se evită!”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ce se întâmplă, doctore?
Croația | Skywalk Biokovo, platforma de sticlă suspendată la 1.228 de metri altitudine. Cât plătesc turiștii pentru senzația de a păși deasupra prăpastiei și ce trebuie să știe înainte de urcare
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Râzi cu lacrimi
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Descopera.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Sony lansează ediții limitate de console PlayStation 5
Go4Games
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Promotor.ro