Florin Prunea a dezvăluit că în Superliga există un patron „secret”, originar din Republica Moldova. Octavian Moraru, fiul lui Valerii Moraru, patronul acuzat că a falimentat Rapidul, se implică „din umbră” la Oțelul Galați.
Numele lui Valerii Moraru nu este unul de bun augur pentru rapidiști, care l-au acuzat pe omul de afaceri moldovean că a condus clubul spre falimentul din urmă cu un deceniu. Acum, Octavian Moraru, fiul său, se implică la Oțelul Galați, dar fără a ieși în față, spune Florin Prunea.
Legendarul portar al echipei naționale a României a dezvăluit că Octavian Moraru, fiul lui Valerii Moraru, investește bani în Oțelul Galați, club care era aproape de faliment în iarna acestui an. Fiul afaceristului moldovean este cel care a ghidat campania de transferuri a verii pentru gălățeni.
„Octavian e la Oțelul acum, patron. El este numărul 1. El a adus jucători. El l-a adus pe Patrick, care a dat trei goluri acum. Mie îmi place Oțelul. Dar vezi că și la Iași, când s-a dus, i-a dus pe Iași în play-off.
Tu știi ce face toată ziua ăla? Ăla stă toată ziua cu tableta și se uită după fotbaliști. El e acum numărul 1 la Oțelul”, a spus Florin Prunea despre Octavian Moraru, fiul lui Valerii Moraru, conform celor de la iAMSport.
Oțelul Galați are parte de un debut de sezon relativ bun, în care a strâns 9 puncte în 7 etape, mai multe decât granzii FCSB sau CFR Cluj. Recent, moldovenii i-au spulberat pe ardeleni, care au părut extrem de vulnerabili după înfrângerea cu Hacken, scor 7-2, din play-off-ul UEFA Conference League.
Oțelul Galați nu este primul club pe care Octavian Moraru îl coordonează, deoarece a trecut pe la Politehnica Iași, Gaz Metan Mediaș, Hermannstadt și Universitatea Cluj. Totodată, moldoveanul s-a implicat și la polonezii de la Radomiak, apoi a intrat în discuții cu Korona Kielce.
Campania de transferuri de la Oțelul Galați a fost coordonată chiar de Octavian Moraru, care a adus jucători peste media campionatului, cum ar fi Patrick Fernandes. Conform sursei, ajutorul moldoveanului în găsirea jucătorilor este Aracadie Zaporojanu, un prieten apropiat al selecționerului Mircea Lucescu.
După plecarea lui Dorinel Munteanu, Oțelul Galați a arătat o altă față, ceea ce a atras întrebări privind o potențială îndepărtare a „Neamțului” prin rezultatele slabe. „Oțelarii” s-au menținut fără emoții în Superliga, iar acum au ca obiectiv clasarea cât mai sus.