„Dacă i-l dă lui Bîrligea?”. Ștefan Târnovanu a dat replica și toți au început să râdă: „Mă bat pentru el!”

Sonia Baciu
„Dacă i-l dă lui Bîrligea?”. Ștefan Târnovanu a dat replica și toți au început să râdă: „Mă bat pentru el!”
Târnovanu alături de colegii de la FCSB. Foto: SportPictures

Ștefan Târnovanu (26 de ani), portarul lui FCSB, a vorbit deschis despre idolul său, Thibaut Courtois (34 de ani), iar replica privind un posibil schimb de tricouri între acesta din urmă și Daniel Bîrligea (26 de ani), i-a făcut pe toți să râdă.

Târnovanu, care este coleg de echipă cu Bîrligea, atât la FCSB, cât și la națională, ar fi avut șansa de a-l întâlni pe Courtois la EURO 2024, însă din cauza unei accidentări, belgianul a ratat întregul turneu final.

Ștefan Târnovanu a dat replica, spre amuzamentul tuturor

Ștefan Târnovanu, deși nu este unul jucătorii încântați de ideea de a schimba tricoul cu alții, a subliniat că ar fi făcut acest lucru dar cu idolul său, Thibaut Courtois, portar la naționala Belgiei și la Real Madrid. Mai mult decât atât, i-ar cere tricoul încă dinainte de meci, iar dacă acesta ar fi promis altcuiva ar fi dispus să se și bată pentru el.

„Nu fac schimb de tricouri, nu îmi place. Dacă vine cineva și mi-l cere, i-l dau. Dar așa nu. (n.r. dacă s-ar întâlni cu Thibaut Courtois) Lui Courtois, da, sigur. N-am apucat să joc împotriva lui. Înainte de meci mă duc la el și îi zic. (n.r. Dacă îți spune că i-l dă lui Bîrligea?) N-are cum, mă bat pentru el. Îl iubesc. Mă duc după el, ești nebun?”, a declarat Târnovanu la podcastul Păreri Neavizate.

Târnovanu, la FCSB de peste șase ani

Ștefan Târnovanu este unul dintre cei mai longevivi jucători de la FCSB, unde a venit în ianuarie 2020, de la ACSM Poli Iași, în schimbul a 350.000 de euro.

Cota de piață a lui Târnovanu este de 3.000.000 de euro și se află în top 5 în Superliga.

În decursul timpului, Târnovanu a devenit prima opțiune de portar la FCSB, cu 208 meciuri, în toate competițiile, în care a primit 230 de goluri, iar 72 de partide au fost fără gol încasat.

Pentru Târnovanu nu toată perioada de la FCSB i-a fost favorabilă, iar un episod în acest sens a avut loc la finalul lui ianuarie 2026, când imediat după remiza cu Fenerbahce, 1-1, din ultima etapă a Europa League, Gigi Becali a decis să îl scoată din echipa de start și să îl înlocuiască cu Matei Popa (18 ani, la acea vreme).

În sezonul trecut, Târnovanu a bifat 42 de meciuri, cu 54 de goluri primite și 11 partide în care nu a încasat gol.

Poate că tocmai situația de la începutul anului l-a determinat pe Târnovanu să ia în calcul varianta unui transfer în străinătate, fiind vehiculată plecarea în Turcia, la Gaziantep, unde antrenor este Mirel Rădoi (45 de ani), fostul tehnician al FCSB din prima parte a play-out-ului.

Florin Niță (39 de ani), fostul portar al „tricolorilor” și-a exprimat părerea cu privire la situația lui Târnovanu și nu a ezitat să afirme că „era momentul să facă pasul în străinătate”.

  • La națională, Târnovanu a debutat în 2022 și are cinci selecții.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]