Cariera lui Sebastian Colțescu (49 de ani) s-a oprit după decizia lui Kyros Vassaras de a-l introduce în Comisia Centrală de Arbitri.
Fostul ecuson FIFA se va ocupa de delegarea oficialilor la meciurile din eșalonul secund. Decizia a fost aprobată miercuri în ședința Comitetului Executiv condus de Răzvan Burleanu.
Sebastian Colțescu a arbitrat în 423 jocuri din 17 sezoane de prim eșalon (între 2003-2026), în partea a doua a ultimului sezon el conducând meciuri la vârsta de 49 de ani.
Arbitrul de 49 de ani a avut prestații excelente în ultimii ani, umbrite însă de faptul că a fost suspendat de UEFA pentru „comportament inadecvat” în urma incidentelor de la meciul de Champions League dintre PSG și Istanbul Başakşehir (2020), o sancțiune care însă nu i-a afectat delegările pe plan intern.
Top 10 arbitri români în Superliga
1. Sebastian Colțescu 423 (17 / 2003-2026)
2. István Kovács 382 (19 / 2007-2026)
3. Alexandru Tudor 381 (21 / 1999-2018)
4. Cristian Balaj 341 (17 / 2000-2016)
5. Radu Petrescu 310 (19 / 2007-2026)
6. Ovidiu Hațegan 308 (17 / 2006-2024)
7. Sorin Corpodean 268 (15 / 1995-2009)
8. Nicolae Rainea 267 (19 / 1965-1983)
9. Marcel Bîrsan 261 (15 / 2012-2026)
10. Marius Avram 244 (15 / 2006-2020)
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F04%2Fcoltescu-aganovic-sepsi-fcsb-1400x788.jpg)
coltescu aganovic sepsi fcsb
Cu ceva timp în urmă, tot într-un moment jubiliar, Colțescu a povestit cum a trăit primul meci oficiat la nivelul primului eșalon.
„Era 28 noiembrie 2003, un meci Oţelul Galaţi – Gloria Bistriţa. Aveam emoţii foarte mari. Îmi amintesc că am plecat cu trenul spre meci, am luat ziarul din gară şi scria undeva în primele pagini: În sfârşit Craiova are din nou arbitru de Liga 1.
Am făcut brigadă cu doi mari arbitri asistenţi, Cristian Nica şi Aurel Oniţa. A fost şi un moment amuzant în acel joc, mingea a fost degajată în tribună şi, aşa cum eram obişnuit de la Liga 2, aşteptam ca spectatorii să o arunce înapoi în teren.
Dar imediat colegii au strigat la mine să mă facă atent că jocul se reluase cu o altă minge de pe margine. Tot la acel meci mi-am uitat baremul pe masă în vestiar, m-am întors de la Brăila ca să îl recuperez”, s-a amuzat Colțescu.