Un internațional român a fost convins de saudiți să semneze și se pregătește pentru un transfer de top în străinătate.
Gigi Becali a fost la un pas să dea lovitura cu mutarea lui Kevin Ciubotaru de la Hermannstadt, însă fundașul stânga al sibienilor a preferat să aștepte oferte din străinătate. Pentru a-și crește șansele, a decis să semneze cu o agenție de impresariat din Arabia Saudită.
La fel ca Andrei Cordea, Kevin Ciubotariu a decis să fie reprezentat de agenția de impresariat Triple K Sports. Este o agenție din Jeddah care are legături importante cu mai multe cluburi din Golful Persic. E o mutare importantă pentru fotbalistul român care pare să viseze la un transfer departe de continentul european acolo unde poate încasa un salariu de nabab.
Și Andrei Cordea a prins un transfer de milioane în Arabia Saudită la Al-Tai, club pentru ca a evoluat timp de doi ani înainte de a reveni în Superliga la CFR. FCSB încasa peste 1 milion de euro de la saudiți în schimbul atacantului.
Agenția care îl impresariază pe Kevin Ciubotariu are colaborări mai mult cu jucători din zona Golfului. Românul este unul dintre cei mai bine cotați fotbaliști din portofoliul arabilor. Rămâne de văzut ce vor face noii agenți ai jucătorului și către ce țări din Orientul Mijlociu ar putea ajunge.
Kevin Ciubotaru a semnat cu Heramannstadt în 2023, după ce a trecut pe la mai multe grupe de juniori la echipe din Marea Britanie, Italia și Austria.
Gigi Becali nu și-a pierdut interesul pentru Kevin Ciubotaru. În iarnă a oferit 450.000 de euro, însă nu s-a înțeles cu jucătorul pentru mutarea la FCSB. La capătul unui sezon dezastruos, miliardarul vrea să facă schimbări radicale în lot, iar Ciubotaru ar fi înlocuitorul perfect pentru Risto Radunovic. Muntenegreanu are deja 34 de ani și îi e din ce în ce mai dificil să evolueze din 3 în 3 zile. Fundașul stâng ar rezolva și problema jucătorului Under 21 pentru noul sezon.
„Nu vreau să mă gândesc la transferuri, când e perioada de transferuri se vorbesc multe chestii, dar eu mă gândesc la ce să fac pe teren. Sincer, niciodată nu am luat o decizie, trebuia vorbit după Sărbători, s-a întâmplat, iar acum nu mă interesează nimic altceva în afară de Hermannstadt”, spunea Ciubotaru la începutul anului.