Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Rușii au venit și au făcut oferta pentru Dinamo! E aproape imposibil de refuzat: „Înseamnă foarte mult”

Rușii au venit și au făcut oferta pentru Dinamo! E aproape imposibil de refuzat: „Înseamnă foarte mult”

12 dec. 2025, 21:12, Superliga
Rușii au venit și au făcut oferta pentru Dinamo! E aproape imposibil de refuzat: „Înseamnă foarte mult”
FOTO Sportpictures

Dinamo riscă să piardă unul dintre oamenii de bază chiar în această iarnă. Kennedy Boateng, fundașul central togolez, se află în ultimele șase luni de contract cu formația din „Ștefan cel Mare”, iar situația sa contractuală a atras atenția unor cluburi din străinătate, dispuse să profite de context.

Potrivit informațiilor apărute în ultimele ore, o echipă din prima ligă a Rusiei a înaintat o ofertă concretă pentru Boateng, în valoare de aproximativ 400.000 de euro.

Ce salariu poate primi fotbalistul

Dincolo de suma de transfer, propunerea este extrem de tentantă pentru jucător și din punct de vedere financiar, salariul oferit fiind de aproape trei ori mai mare decât cel pe care îl încasează în prezent la Dinamo, ajungând, conform surselor, la 35.000–40.000 de euro pe lună.

Contextul este unul delicat pentru clubul din Capitală. Dacă nu va reuși să ajungă la un acord de prelungire a contractului cu fundașul african, Dinamo riscă să-l piardă gratis la finalul sezonului. Tocmai din acest motiv, conducerea ar putea lua în calcul varianta unui transfer încă din această iarnă, pentru a obține o sumă importantă de bani și a evita pierderea jucătorului fără nicio compensație – așa cum s-a întâmplat cu fotbaliști precum Selmani și Homawoo.

Subiectul a fost discutat în mediul online, Marius Șumudică confirmând existența interesului din străinătate. Antrenorul a explicat că Boateng, la fel ca și Gnahore, se află într-o poziție favorabilă din punct de vedere contractual, iar Dinamo nu mai deține control total asupra viitorului său. În aceste condiții, o ofertă de câteva sute de mii de euro devine extrem de greu de refuzat.

Plecarea lui Boateng ar reprezenta o lovitură serioasă pentru Dinamo.

Ce a spus Marius Șumudică despre situația de la Dinamo

„Sunt o echipă unită, un grup unit și în momentul de față au și un antrenor care a fost declarat antrenorul anului, care i-a pus pe picioare, un băiat extraordinar. Din punctul ăsta de vedere, cred că vor avea un cuvânt de spus.

Dacă vor face încă două-trei transferuri în această iarnă, acum să nu îl piardă pe Boateng, am înțeles că este în ultimele 6 luni de contract, atât el, cât și Gnahore. Și din ce am înțeles pentru fundașul central există o ofertă în momentul de față din străinătate și există posibilitatea să plece.

Se acordă și o sumă de bani pentru Dinamo, în jur de 400.000 – 500.000, ceea ce înseamnă foarte mult. Din Rusia am înțeles, prima ligă. El termină contractul. Dinamo nu mai poate să-l controleze, e în ultimele 6 luni. Dacă nu se înțeleg în vară pleacă liber. Automat probabil se vor mulțumi cu suma respectivă.

Din ceea ce știu și informațiile pe care le am, un contract aproape de trei ori cât câștigă la Dinamo, peste 30.000 de euro, în jurul a 40.000 din ce știu eu”, a spus Marius Șumudică, potrivit Fanatik.