Pavel Badea, directorul de la CS Universitatea Craiova, a reacționat, în exclusivitate, pentru ProSport, după ce Universitatea Craiova a remizat cu UTA Arad, 3-3, în prima etapă din Superliga.
Universitatea Craiova reușise să marcheze de trei ori până în minutul 81, iar meciul părea că se îndreaptă către o victorie categorică pentru olteni. Numai că UTA a izbutit o adevărată „remontadă”, marcând de trei ori în ultimele 15 minute efective de joc (în prelungirile reprizei secunde, meciul a fost oprit pentru câteva minute, deoarece unui fan i s-a făcut rău și a fost nevoie de intervenția ambulanței).
Pavel Badea consideră că Universitatea Craiova a pierdut două puncte importante, în meciul cu UTA, și îi transmite, lui Mirel Rădoi, că trebuie să vină cu explicații pentru căderea elevilor săi, din finalul partidei.
„Nu comentez primele patru etape. S-au făcut foarte multe transferuri, este o perioadă de tranziție inerentă situației. Comentariile despre jocul echipei vor fi edificatoare după primele patru etape. Până atunci, este prematur să-mi dau cu părerea, pentru că tot ce spun poate să fie interpretat. După primele patru etape și meciurile din Conference League, ne vom face o idee de nivelul echipei, dacă este destul pentru ceea ce avem ca obiectiv sau nu.
Sunt două puncte mari pierdute, pe care le-am avut în mână și pe care nu am reușit să le obținem, negestionând cu atenție finalul de meci. Însă sperăm ca acest duș rece să fie benefic pentru meciurile următoare, când obiectivele pe care echipa le are sunt extrem de importante, în special participarea în Conference League. (n.r. ați găsit o explicație pentru cele trei goluri primite în 15 minute?) Este clar că acest motiv de cădere trebuie să-l identifice antrenorul și să-l explice. Sunt foarte atent la ceea ce s-a întâmplat, în ultima perioadă, și mi se pare corect să nu tragi concluzii după 90 de minute, în special pentru ultimele 15 minute”, a declarat Pavel Badea, în exclusivitate, pentru ProSport.
După meciul cu UTA, Mirel Rădoi a dezvăluit că știe de problemele pe care echipa sa le are în a gestiona finalurile de meci.
„Nu știu care erau așteptările dumneavoastră, dar noi am avut și în primul amical 3-1 și am terminat 3-3. Le-am spus și la pauză că în astfel de momente trebuie să dai cât mai multe goluri, să lași adversarii fără oxigen. Avem de îmbunătățit 30 de minute. Am jucat bine 60 de minute, avem de îmbunătățit 30 de minute.
E greu de evaluat în momentul de față jucătorii. Poate acum înțelegem de ce am ținut să vină jucătorii mai devreme în cantonament, chiar dacă poate au fost de valoare mai scăzută. Cred că, pentru prima partidă, s-au mișcat bine. Evident că avem problemele noastre, pe care le-am văzut în cantonament, le-am văzut și aici”, a spus Mirel Rădoi, după meciul cu UTA.