Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Puștiul Matei Popa n-a luat gol la debut în FCSB – Csikszereda și a spus-o clar: „El îmi place cel mai mult”

Puștiul Matei Popa n-a luat gol la debut în FCSB – Csikszereda și a spus-o clar: „El îmi place cel mai mult”

Puștiul Matei Popa n-a luat gol la debut în FCSB - Csikszereda și a spus-o clar: „El îmi place cel mai mult”
SURSĂ: Sportpictures 01.02.2026

Puștiul Matei Popa a debutat în poarta celor de la FCSB, în partida pe care „roș-albaștrii” au câștigat-o la limită, scor 1-0, în fața celor de la FK Csikszereda, în etapa cu numărul 24 din Superliga României.

La finalul partidei de pe Arena Națională, tânărul portar al echipei pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii a recunoscut că are și un idol: portarul celor de la Brighton.

Cine este idolul lui Matei Popa

FCSB și Csikszereda s-au întâlnit duminică, 1 februarie 2026, în etapa cu numărul 24 din Superliga României, într-o partidă pe care „roș-albaștrii” au câștigat-o la limită, scor 1-0.

În poarta campioanei României a debutat tânărul Matei Popa, care a fost preferat în locul lui Ștefan Târnovanu, așa cum Gigi Becali anunța zilele trecute.

Acesta nu a primit gol la primul meci disputat pentru trupa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii, iar la finalul partidei de pe Arena Națională a declarat că are încredere că echipa lui poate ajunge în play-off-ul Superligii României. Totodată, Matei Popa a recunoscut că are și un idol: Bart Verbruggen, portarul celor de la Brighton, formație din Premier League.

„Mă bucur pentru cele trei puncte, pentru debut. A fost un teren greu, mă bucur pentru că am câștigat. Nu am pus presiune pe mine, am jucat ce mi s-a cerut.

Mingea de pe final a fost îngreunată mai mult de starea terenului. Eu cred că m-am descurcat destul de bine. Sper să o ținem tot așa, să câștigăm și să intrăm în play-off.

Am primit sfaturi de la toți colegii, cel mai mult m-au ajutat Fane (n.r. Ștefan Târnovanu), Zima, colegii mei. Am fost foarte entuziasmat în zilele astea, am încercat să iau tot ce e mai bun, să mă bucur.

Sperăm să câștigăm tot ce mai avem, sunt sigur că ne vom califica, fără probleme.

(L-ai auzit pe tatăl tău, în tribună?) Nu, nu prea l-am auzit. El nu prea m-a sfătuit, mi-a zis să fiu calm, s joc ceea ce știu. (Îți place Donnarumma?) Donnarumma? Nu. Portarul care îmi place cel mai mult în acest moment este Bart Verbruggen, de la Brighton. Sper să o țin tot așa, fără gol primit”, a declarat Matei Popa, la DigiSport.