Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Oțelul Galați – Gloria Buzău 2-1, în etapa 24 din Superliga. Echipa lui Ovidiu Burcă se impune după „dubla” lui Frederic Maciel

Oțelul Galați – Gloria Buzău 2-1, în etapa 24 din Superliga. Echipa lui Ovidiu Burcă se impune după „dubla” lui Frederic Maciel

Oțelul Galați - Gloria Buzău 2-1, în etapa 24 din Superliga. Echipa lui Ovidiu Burcă se impune după „dubla” lui Frederic Maciel
SURSA FOTO: SPORT PICTURES
19:03

Fluier final!

Centralul fluieră finalul partidei!

18:39

Min. 71: Goool Oțelul Galați!

Frederic Maciel face dubla, iar echipa sa preia conducerea!

18:15

Min. 47: Ocazie pentru Gloria Buzău!

Budescu trimite pe lângă poartă din lovitură liberă!

18:13

A început a doua repriză!

Arbitrul fluieră începerea reprizei secunde!

17:56

Pauză!

Centralul fluieră finalul primei părți!

17:50

Min. 45+2: Goool Gloria Buzău!

Jipa egalează chiar înainte de finalul primei reprize!

17:38

Min. 35: Ocazie pentru Gloria Buzău!

Ciranni trage pe lângă poarta Oțelului!

17:30

Min. 28: Ocazie pentru Oțelul Galați!

Bani șutează pe lângă poarta lui Lazar!

17:10

Min. 7: Goool Oțelul Galați!

Frederic Maciel deschide scorul pentru Oțelul!

17:03

Min. 1: Fluier de start!

Arbitrul fluieră începerea partidei!

16:51

Echipele de start

Oțelul Galați: I. Popescu – Zhelev, Cisse, Stevanovic, Miguel Silva – A. Bani, Joao Lameira, N. Roșu, R. Tănasă – Teles, Maciel
Rezerve: Bozoancă, M. Cojocaru, Angha, A. Stan, Hofman, Zivulic, A. Burcea, S. Rus, D. Maftei
Antrenor: Ovidiu Burcă

Gloria Buzău: D. Lazar – Ciranni, Pineda, Cestor, D. Dumitrașcu – Saveljevs, D. Albu – Ișfan, Tavares, A. Jipa – Budescu
Rezerve: Greab, Răilean, Turda, Dobrosavlevici, Gustavo, Araujo, L. Mihai, Pîrvulescu, Tescan
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Oţelul (Galaţi)

Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova)
Asistenți: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe), Ilinca Cristian Daniel (Craiova)
Arbitru VAR: Antonie Andrei (Bucureşti)

Meciul Oțelul Galați – Gloria Buzău are loc în etapa 24 din Superliga, sezonul 2024 – 2025, iar partida este Live Video Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul de pe Stadionul Oțelul poate fi urmărit și la televizor pe posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Oțelul Galați – Gloria Buzău Live Video Online în etapa 24 din Superliga

Oțelul Galați și Gloria Buzău, formații aflate în partea inferioară a clasamentului din Superliga, se duelează, sâmbătă, 1 februarie 2025, de la ora 17:00, în etapa 24 a campionatului.

Înaintea acestei confruntări, Oțelul Galați ocupă poziția a 11-a în Superliga, cu 25 de puncte adunate după 23 de meciuri. În runda precedentă, fotbaliștii antrenați de Ovidiu Burcă au cedat în deplasare cu Sepsi OSK, scor 0-2.

De altfel, Oțelul nu a mai câștigat un meci în campionat din data de 23 noiembrie 2024, atunci când a izbutit să se impună în deplasare cu Farul Constanța, scor 1-0.

De partea cealaltă, Gloria Buzău este pe locul 15 în clasament, cu 19 puncte, la egalitate cu „lanterna roșie” FC Botoșani.

Jucătorii lui Eugen Neagoe vin, totuși, după un succes de moral obținut în runda precedentă, scor 3-0 pe teren propriu cu Unirea Slobozia. În turul sezonului regular, Gloria Buzău și Oțelul Galați au remizat în Crâng, scor 0-0.

Echipele probabile

Oțelul Galați: Popescu – Maftei, Angha, Sevanovici, Jelev – Roșu, Lameira, Teles – Bani, Maciel, Tănăsă
Antrenor: Ovidiu Burcă

Gloria Buzău: Lazar – Ciranni, Pineda, Cestor, Dumitrașcu – Mihai, Albi – Ișfan, Tavares, Gheorghe – Budescu
Antrenor: Eugen Neagoe

Declarațiile antrenorilor

La conferința de presă premergătoare jocului de sâmbătă, Ovidiu Burcă le-a transmis reporterilor că se așteaptă la un meci foarte complicat în fața Gloriei Buzău, care se află în revenire de formă:

Ne așteaptă un joc foarte greu, întâlnim o echipă care în ultimul meci a câștigat cu 3-0 împotriva Sloboziei. Au un antrenor cu o foarte mare experiență, care știe să așeze echipele în teren. A preluat o echipă, tot într-o situație delicată, dar i-a dat o identitate destul de clară. Ne va aștepta un meci destul de dificil. Gloria are în componență jucători care au state vechi la nivelul primei ligi și trebuie să fim atenți. Jocul cu mingea l-am îmbunătățit, dar trebuie să îmbunătățim ultimii metri din fața porții. Degeaba ai posesie, degeaba ești echipa care domină, având mingea. Cel mai important la fotbal este să fii eficient, iar posesia are ca scop marcarea golurilor. Încercăm să eficientizăm această posesie, pe care la meciul cu Sepsi am avut-o până undeva la 20 metri de poarta adversă. Am încercat săptămâna asta să dăm mai multă eficiență acestui lucru”, a declarat antrenorul Oțelului Galați.

Din tabăra adversă, Eugen Neagoe a transmis următoarele:

O echipă bună, chiar dacă a pierdut câțiva jucători. Ok, l-au pierdut pe Cisotti, căpitanul echipei, l-au pierdut pe Pop… Să spunem că sunt jucători foarte importanți pe care i-au pierdut. Dar și ceilalți sunt jucători valoroși, nu întâmplător au avut parcursul pe care l-au avut în turul campionatului. Dar, într-adevăr, nici ei nu trec printr-o perioadă bună. Au un antrenor nou care își va impune filosofia pe care o dorește, dar probabil va mai trece ceva timp. N-aș vrea să fim surprinși, am discutat cu băieții și astăzi. Îi vom analiza foarte bine, știu totul, sunt o echipă agresivă, muncitoare, periculoasă la fazele fixe. Au jucători puternici și buni la jocul aerian, dar trebuie să fim atenți în toate zonele jocului și să câștigăm lupta cu adversarul. Va fi o luptă și mi-aș dori să o câștigăm”, a spus tehnicianul Gloriei Buzău.