Oțelul a smuls un punct în prelungiri cu CFR, dar „eroul” lui Dorinel Munteanu spune că se putea mai mult: „Au ajuns de două ori la poarta noastră”

Oțelul Galați și CFR Cluj au remizat, scor 2-2, într-un meci plin de dramatism din etapa cu numărul 28 din Superliga României. Chiar dacă gruparea antrenată de Dorinel Munteanu poate spune că a obținut un punct mare în fața echipei antrenate de Adrian Mutu, jucătorii sunt conștienți că au avut în mână cele trei puncte și că le-au scăpat printre degete.

Alexandru Pop, marcatorul unui gol superb în partida de la Galați, a vorbit despre evoluția echipei în fața celor de la CFR Cluj și susține că Oțelul a fost superioară ardelenilor.

Oțelul a smuls un punct în prelungiri, dar „eroul” lui Dorinel Munteanu spune că se putea mai mult

Alexandru Pop a reușit să marcheze, probabil, golul etapei, amintind de execuția lui Ilie Dumitrescu contra Argentinei, de la Campionatul Mondial din 1994. Atacatul a deschis scorul în partida cu CFR Cluj, cu un șut superb, în minutul 36 al partidei.

Tânărul fotbalist din trupa lui Dorinel Munteanu a vorbit despre golul pe care l-a reușit și susține că „este un șut care intră la o sută de execuții”.

„A fost un șut care intră o dată la o sută de execuții. A fost un gol foarte frumos. E important că nu am pierdut, pentru că am avut jocul în mână. Cred că meritam mai mult în seara asta, pentru că în prima repriză nu au ajuns de două ori la poarta noastră. E frustrant pentru că nu am reușit mai mult, pentru că nu le-am dat ocazii. Azi cred că au avut două șuturi pe poartă. Am pierdut puncte, un meci pe care l-am avut în mână. Punctul obținut ne oferă încredere, mereu am avut încredere, chiar și după meciul cu Dinamo. Ne batem de la egal la egal cu oricine și putem bate pe oricine. Cred că toată lumea este conștientă că puteam mai mult în această seară”, a declarat Alexandru Pop după partida cu CFR Cluj.

Meci dramatic la Galați

Oțelul a reușit să deschidă scorul în minutul 36 al partidei, prin execuția superbă semnată de Alexandru Pop. Chiar dacă CFR Cluj nu a reușit să pună poarta gălățenilor de prea multe ori în pericol în prima parte a meciului, băieții lui Adrian Mutu au reușit să egaleze chiar înainte de pauză, în minutul 45, prin Otele.

Repriza secundă a funcționat după același scenariu, jocul fiind unul echilibrat. În minutul 88, Tachtsidis a reușit să înscrie, dintr-un penalty obținut de Bîrligea.

CFR nu a reușit să reziste până la final, iar Oțelul a egalat, în minutul 90+6, prin Cisotti, care a înscris tot din lovitură de la 11 metri.