Meciul dintre UTA și CFR Cluj încheie luni, de la ora 20, etapa cu numărul 26 a SuperLigii, unul special pentru George Țucudean. Fostul atacant al naționalei este arădean, a debutat la UTA în Liga 2-a, iar mai apoi a câștigat trei titluri de campioană ale României cu CFR Cluj, chiar cu Dan Petrescu pe banca tehnică.
Țucudean s-a retras din activitatea fotbalistică la vârsta de 29 de ani din pricina unor probleme la inimă, la finalul stagiunii 2019-2020.
De atunci, fostul atacant se ocupă ocupat de afacerile familiei, firma de mobilă, Crama de la Măderat, denumită după băieții săi, Maxi și Marc, ambii fotbaliști la Academia UTA și hotelul de 5 stele ce a luat numele mamei sale, decedată în 2021. George Țucudean va fi cel care va da lovitura de start a partidei de luni seara, în fața unui stadion ce se anunță și plin și a echipelor pregătite de de foștii săi antrenori.
Cu Mircea Rednic, Țucudean a lucrat pentru câteva luni în Belgia, la Standard Liege și a avut un rol important în a-l convinge pe acesta să accepte oferta celor de la UTA în primăvara lui 2023.
„În primul rând sper să fie un meci frumos, să avem ce vedea. Îmi doresc să avem goluri, deși știu că Dan Petrescu nu prea vrea goluri, adică să nu primească. Mi-aș dori foarte mult să câștige UTA, pentru că, până la urmă, eu sunt acasă și sunt legat sentimental de Arad.
Îi am și pe copiii mei la UTA, dar și eu și tatăl meu am fost legați de UTA, e o chestie de familie. În rest, mi-aș dori ca UTA să se claseze cât mai sus, să nu aibă probleme din punct de vedere financiar, iar suporterii să vină cu plăcere la Arad și să încurajeze jucătorii. Personal, mi-al dori să văd cât mai mulți tineri din cadrul Academiei UTA că ajung la echipa mare, încurajându-i – astfel – pe copiii care se apucă de fotbal la Arad că au o șansă să ajungă la echipa fanion a orașului lor. Toți au vise cu Real Madrid și Barcelona, dar primul pas pentru orice arădean este să ajungă la UTA”, a spus George Țucudean într-un interviu dat pentru UTA TV.
În momentul în care a spus stop carierei de fotbalist, Țucudean era evaluat la 1.4 milioane de euro de transfermarkt. Fotbalistul a câștigat 5 titluri, cu 3 echipe diferite: 3 cu CFR Cluj și câte unul cu Viitorul Constanța și FCSB.
Mai are în palmares două Cupe ale Romaniei, cu Dinamo București și FCSB și două Supercupe, cu Dinamo si CFR. A fost votat fotbalistul anului în 2018, fiind cel mai bun marcator al Ligii 1 atât în acel an, cât și în următorul.
În total, Țucudean a adunat 187 de meciuri pe prima scenă a fotbalului românesc, a marcat 65 de goluri și a oferit 20 de pase decisive. La naționala de seniori a strâns zece selecții și trei goluri. S-a remarcat la UTA, de unde a fost transferat apoi la Dinamo, în cariera sa mai jucând pentru CFR Cluj, Viitorul, FCSB, ASA Târgu Mureş, Pandurii, Standard Liege şi Charlton.
Celălalt arădean legat puternic sentimental de UTA și CFR Cluj, Cristian Panin, va avea și el parte de o surpriză. Nepotul său, fiul fratelui Silviu, îl va însoți pe arbitrul central la meciul de luni seara. Panin a debutat la UTA în Divizia A, dar a scris istorie în tricoul CFR-ului, pentru care a jucat între anii 2004 și 2013.
A evoluat în 192 de partide în campionat, a înscris 5 goluri și a câștigat trei titluri de campioană, trei Cupe ale României și două Supercupe în tricoul „vișiniu”. „Pătrarul” clujenilor a bifat și 28 de meciuri în cupele europene, 10 în Cupa UEFA/Europa League, 9 în Champions League și tot atâtea în Intertoto.
Panin are și două selecții la echipa națională, într-un amical cu Georgia și partida cu Insulele Feroe din preliminariile Cupei Mondiale din 2010. Acum e team managerul celor de la CFR, omul care-l stăvilește cu greu pe margine pe colericul Dan Petrescu.