UTA Arad a pierdut clar meciul de pe Arena Națională cu FCSB, campioana en-titre a Superligii României, scor 0-4.
Arădenii au jucat în 10 oameni după eliminarea portarului Dejan Iliev în minutul 45+3.
După meci, Adrian Mihalcea a tras concluziile și a recunoscut că situația de la UTA este una complicată, după un nou eșec în Superliga României, de această dată în meciul împotriva celor de la FCSB. Tehnicianul nu înțelege ce se întâmplă cu jucătorii săi și tot încearcă să găsească explicații pentru criza de formă prin care trece echipa sa.
Antrenorul s-a supărat pe elevii săi și pentru faptul că nu se opresc din a încasa cartonașe roșii, un aspect care îl scoate din sărite pe Mihalcea, care e de părere că acolo s-a rupt jocul pentru cei de la UTA, în momentul în care Iliev a fost eliminat.
„E oribil tot ce se întâmplă, parcă ne adâncim și mai tare. Nu-s prea multe de comentat. Despre ce aș putea să vorbesc acum? E al 3-lea meci din 4 în care jucăm în 10 oameni. Culmea, toate cartonașele roșii luate după minutul 45.
Se simte o teamă, dar se simte doar când intră jucătorii pe teren la meci. E umilitor, nu-mi amintesc să iau 8 goluri în 2 meciuri. Ar trebui să se gândească și jucătorii la asta. Am avut noroc în primele meciuri? Am jucători de echipă națională, dar și ei se simt într-o bulă negativă.
Urmează, în campionat, meciul cu Metaloglobus. Dacă și ei ne dau 4 goluri… ar trebui să plecăm cu toții de la Arad. Eu sunt principalul vinovat, eu sunt cel care alege jucătorii, care le explică ce să facă. Avem și problema asta cu suspendările. Vom mixa din nou jucătorii pentru meciul de Cupă, să arătăm bine fizic.
Doar jucătorii pot ieși din starea asta. Au toată încrederea mea. Vorbesc doar lucruri pozitive cu ei, dar nu ne iese nimic. Cât de adâncă să fie această Groapă a Marianelor? Nu e cazul să-mi dau demisia”, a spus Adrian Mihalcea după eșecul cu FCSB, potrivit Digi Sport.