Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Mihai Stoica îl contrazice pe Gigi Becali despre „hoția” pe care ar fi făcut-o Kovacs: „Eu nu i-am zis așa! Eu am zis de VAR”

Mihai Stoica îl contrazice pe Gigi Becali despre „hoția” pe care ar fi făcut-o Kovacs: „Eu nu i-am zis așa! Eu am zis de VAR”

17 mart. 2026, 19:57, Superliga
Mihai Stoica îl contrazice pe Gigi Becali despre „hoția” pe care ar fi făcut-o Kovacs: „Eu nu i-am zis așa! Eu am zis de VAR”
Sursa Foto: SPORT PICTURES

Mihai Stoica a făcut lumină în speța referitoare la dialogul pe care l-a purtat cu Gigi Becali despre modul în care s-a prezentat Istvan Kovacs pe durata derby-ului Rapid – Dinamo. Giuleștenii s-au impus la limită, scor 3-2, pe teren propriu, în runda inagurală a play-off-ului Superligii, însă meciul a fost plin de tensiune.

„Centralul” Kovacs a comis mai multe erori și a avut nevoie de intervenția VAR în repetate rânduri. Totuși, poate cea mai mare greșeală a fost făcută cu doar câteva secunde înainte de golul secund al Rapidului. Atunci, Borza l-a faultat pe Musi în careul lui Dinamo, iar Kovacs a dus fluierul la gură, dar nu a sancționat intrarea. Imediat după, balonul a ajuns la Petrila, iar acesta l-a „executat” pe Epassy de la distanță.

La finalul derby-ului, Gigi Becali a intrat în direct și a vorbit despre Istvan Kovacs. După ce finanțatorul a explicat că Mihai Stoica a descris faza detaliată anterior drept „o hoție maximă”, președintele Consiliului de Administrație al FCSB a comunicat că dialogul a decurs, de fapt, în alt mod.

Mihai Stoica: „Am văzut mulți oameni care își fac rău vorbind, dar pe Gigi Becali nu-l întrece nimeni”

Mihai Stoica a declarat că Gigi Becali își face rău prin afirmațiile sale apărute în spațiul public. Oficialul roș-albaștrilor nu l-a luat la rost pe Istvan Kovacs în timpul discuției purtate cu latifundiarul, ci pe arbitrii din camera VAR.

Ba mai mult, Mihai Stoica l-a lăudat pe „centralul” din Carei în baza performanțelor atinse la nivel european.

„Nu știu câți arbitri există care să arbitreze finale în toate cele trei competiții. Și asta spune multe despre valoarea lui (n.r. – a lui Istvan Kovacs).

Iar eu chiar vreau să comentez ce a spus Gigi (n.r. – Becali). Că Gigi a spus o chestie care… Eu am văzut mulți oameni care își fac rău vorbind, dar pe el nu-l întrece nimeni. Eu n-am spus asta. Cum să spun vreodată că a fost hoție? Păi, el n-a văzut meciul și m-a întrebat: «Bă, cum s-au sucit ăștia?».

În primul rând, discuțiile private nu au ce să caute în presă. Eu i-am spus exact așa: că a fost fault la Musi. Dar cât timp Musi pățește ce a pățit Florin Tănase la un meci Sepsi OSK – FCSB, unde Iulian Călin i-a dat cartonaș galben pentru simulare, când Dimitrov i-a dat un «topor» lui Tănase… Că lumea zicea atunci că simulează Tănase. Arbitrii pleacă cu idei preconcepute la orice meci, iar acum Musi a avut proasta neinspirație să accentueze căderea. Pentru mine e fault clar și ar fi trebuit să intervină VAR-ul. Acolo sunt discuții, dacă VAR-ul zice că a văzut bine Kovacs sau nu.

Eu asta i-am spus lui Gigi, eu nu am spus de Kovacs absolut nimic. Eu am spus că mă surprinde faptul că n-a intervenit VAR-ul acolo. Mă așteptam să intervină”, a transmis Mihai Stoica, la Prima Sport.