Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Marius Șumudică a cerut interzicerea lui Meme Stoica la TV sau demisia acestuia de la FCSB. L-a comparat cu un livrator care face gogoși!

Marius Șumudică a cerut interzicerea lui Meme Stoica la TV sau demisia acestuia de la FCSB. L-a comparat cu un livrator care face gogoși!

01 mart. 2025, 20:29, Superliga
Marius Șumudică a cerut interzicerea lui Meme Stoica la TV sau demisia acestuia de la FCSB. L-a comparat cu un livrator care face gogoși!
Sursa foto: Sport Pictures

Cu o zi înaintea derby-ului din penultima etapă a sezonului regular, Marius Șumudică a pus tunurile pe rivalii de la FCSB. Ținta principală a fost chiar managerul general, Meme Stoica.

Tehnicianul s-a arătat deranjat de faptul că acesta din urmă participă frecvent la emisiunile unuia dintre posturile TV de profil sportiv, atât timp cât face parte din conducerea clubului. Mesajul său a fost ferm: FRF trebuie să interzică astfel de practici.

Partida va avea loc duminică, 2 martie, la ora 20:00, pe Arena Națională, într-o atmosferă incendiară. Sunt așteptați cel puțin 35.000 de fani ai alb-vișiniilor, în timp ce roș-albaștrii au primit o peluză întreagă.

Marius Șumudică vrea ca Meme Stoica să nu mai fie analist TV sau să demisioneze de la FCSB

Ținând cont că funcția nu-i permite să fie imparțial în aparițiile TV, Meme Stoica se află, potrivit lui Marius Șumudică, într-un conflict de interese care poate fi soluționat în două moduri: printr-o interdicție aplicată de Federație sau prin demisie.

„Eu nu sunt de acord cu lucrurile astea. Dacă ești antrenorul unei echipe, oficialul unei echipe, nu ai dreptul să te duci săptămână de săptămână la emisiuni. Nu ai cum să fii imparțial. Eu zic că Federația trebuie să intervină.

 

Credeți că eu n-aș putea să mă duc? Păi, îmi arătau ce rating făceam când eram, le dădeam ‘nana’ la toți. Când ești antrenor, ești antrenor, nu poți să fii și antrenor, și analist. Ce mai rămâne? Să moderezi și o emisiune.

 

Mai rămâne să ridici de aici nota și să spui că nu ți-ai pus ochelari sau că ai pantofi roșii. Când n-am fost antrenor, m-am dus și am vorbit despre fotbal. Când ai o funcție într-un club, e un mare atu. Federația trebuie să ia măsuri în acest sens.

 

Nu există așa ceva. Sângele apă nu se face. Când te duci, nu ai să discuți niciodată împotriva echipei tale. Hai să ne facem fiecare treaba noastră. Mihai Stoica e unul dintre cei mai buni președinți de fotbal, știe foarte mult fotbal. Locul lui e la fotbal, nu la televizor. Meme ar fi un foarte bun analist, dar, atunci, lasă FCSB-ul și du-te la televizor. Ăsta e sfatul meu pentru Mihai Stoica.

 

Dacă poți să te împarți, dacă poți să și livrezi mâncare, să faci și gogoși, bine, mă. E un conflict de interese și nu ar trebui să existe așa ceva în fotbalul românesc, dacă vrem să avem un fotbal sănătos”, a declarat „Șumi” în cadrul unei conferințe de presă.

Și-ar fi dorit ca meciul să se joace pe Giulești „Cei de la FCSB pleacă favoriţi, joacă acasă, cunosc fiecare petic de teren”

În altă ordine de idei, tehnicianul Rapidului a recunoscut că ar fi ales pentru acest meci stadionul Giulești în detrimentul Arenei Naționale, dar s-a arătat optimist cu privire la șansele echipei sale de a obține un rezultat pozitiv.

„Din punct de vedere al antrenorului, mi-aş fi dorit ca meciul cu FCSB să îl jucăm pe Giuleşti. Dar e decizia conducerii, o respect. Mâine jucăm pe terenul lor, asta este.

 

E evident că mi-ar fi plăcut să jucăm acasă. Giuleştiul e ceva aparte şi cu siguranţă ar fi alt meci acolo. Cei de la FCSB pleacă favoriţi, joacă acasă, cunosc fiecare petic de teren. Jucătorii lor au repere pe terenul ăla, au jucat acolo şi în campionat, şi în Europa. Noi nu avem acele repere, dar nu e nicio problemă.

 

Îmi doresc ca mâine să practicăm un joc frumos. Nu vreau să ieşim din tiparul care ne-a caracterizat după cantonamentul din Dubai. Eu spun că am arătat destul de OK şi dacă vom fi la fel de concentraţi şi motivaţi atunci cu siguranţă ne vom ridica la un nivel bun”, a mai spus Marius Șumudică.