DECLARAȚII Marius Croitoru, după ce Botoșani s-a chinuit cu Csikszereda: „Să ducă echipa sus, unde îi e locul”

Marius Croitoru, după ce Botoșani s-a chinuit cu Csikszereda: „Să ducă echipa sus, unde îi e locul”
Marius Croitoru. Sursa foto: Sport Pictures

FC Botoșani s-a impus cu mari dificultăți pe propriul teren, scor 1-0, în fața codașei Csikszereda, în penultimul meci al etapei a șasea din Superliga. După fluierul final, Marius Croitoru (45 de ani) nu a avut un discurs dur la adresa jucătorilor, dar i-a avertizat că pe umerii lor stă responsabilitatea de a ocupa o poziție cât mai bună în clasament.

Deși ocazii nu au lipsit, iar oaspeții s-au aflat în inferioritate numerică din prima repriză, unicul gol a venit abia în minutul 69. Andrei Dumiter l-a învins pe portarul Eduard Pap cu un șut de la aproximativ 20 de metri.

Moldovenii au rupt astfel blestemul, înregistrând prima victorie a stagiunii. De partea cealaltă, formația din Miercurea Ciuc a ajuns la cea de-a cincea înfrângere.

Marius Croitoru, mesaj ferm pentru jucători după victoria chinuită cu Csikszereda

La flash-interviu, Marius Croitoru a recunoscut că a trecut prin toate stările posibile pe durata partidei. Deși s-a declarat mulțumit de rezultat, le-a transmis elevilor săi să aibă mai multă încredere pe viitor, întrucât nu le lipsește valoarea.

„Intens. Am trăit de la agonie la extaz. Am dat gol, l-au anulat, apoi au luat roșu. Cred că am dominat meciul de la capăt la altul. Cred că am suferit la fazele fixe. Nu ne-au pus niciun fel de probleme, din punctul meu de vedere.

N-am avut nevoie decât de răbdare. Am avut această confirmare a valorii pe care o au jucătorii. Au avut destulă maturitate jucătorii. Am avut ocazii, e bine că s-a terminat cu o victorie. Ne pare rău de punctul de la FCSB, dădea greutate acestei victorii. Avem o echipă bună, cu jucători buni, cărora le lipsește încrederea.

Ei trebuie să ducă FC Botoșani sus, unde îi este locul, unde a fost o perioadă și în sezonul trecut. Un loc, două, trei poți să cobori, dar mai multe nu”, a declarat tehnicianul formației din nordul Moldovei.

Urmează meciul cu Farul: „O deplasare grea, dar ne putem descurca”

După ce a simțit pentru prima dată gustul succesului, Marius Croitoru i-a pus gând rău și lui Ioan Ovidiu Sabău, cel care îi va fi adversar în următoarea etapă. A recunoscut, însă, că nu va avea o misiune ușoară la malul Mării Negre.

„Greșeli, neatenție, am luat goluri pe final de partide. Sunt neatenții care ne-au costat. Acesta este fotbalul până la urmă.

Urmează meciul cu Farul, o echipă bună, care are în componență jucători buni. E clar ca ne va aștepta o deplasare grea. Suntem destui, ne putem descurca cu brio”, a adăugat antrenorul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]