Lucian Filip abia așteaptă să preia FCSB! Când crede că ar putea conduce echipa: „Lucrurile au luat o viteză foarte mare”

Lucian Filip abia așteaptă să preia FCSB! Când crede că ar putea conduce echipa: „Lucrurile au luat o viteză foarte mare”
Abdel Slem Billel Omrani, Lucian Filip, Mihai Pintilii si Marius Popa se bucura dupa meciul de fotbal dintre FC U Craiova si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 13 noiembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

În urma suspendării lui Mihai Pintilii și a demisiei lui Leo Strizu, conferința de presă a FCSB-ului a fost susținută de Lucian Filip, preparatorul fizic al clubului, care n-are însă licență de antrenor. Acesta a declarat că ar fi interesat să ocupe postul de antrenor al roș-albaștrilor în viitorul apropiat.

Lucian Filip vrea să ocupe postul de antrenor al clubului în 5 ani

Lucian Filip a evoluat la FCSB în mare parte a carierei sale de jucător, însă fostul mijlocaș în vârstă de 32 de ani a suferit foarte multe probleme medicale, care l-au forțat să se retragă din activitate. Acesta a rămas însă în staff-ul roș-albaștrilor ca preparator fizic, dar a recunoscut că ar vrea ca în 5 ani să obțină postul de antrenor.

„(n.r. întrebat unde se vede peste 5 ani) Tot aici mă văd. Clar. Pentru că sunt la început. Se pare că lucrurile au luat o viteză foarte mare, s-au derulat foarte repede, dar şi eu, şi Pintilii, suntem la început de drum şi mai avem multe lucruri de pus la punct.

Clar mă văd antrenor la FCSB. Când o să am licenţa PRO. Probabil peste 5 ani. Nu m-am apucat, probabil o să mă apuc cât de curând. Primul la rând cred că este Pintilii. Sper că avea acest post şi apoi rămâne de văzut”, a declarat Lucian Filip, potrivit OrangeSport.

Mihai Pintilii a fost suspendat timp de patru etape

După ce Lucian Burchel, șeful Școlii Federale de Antrenori, a făcut o sesizare la Federația Română de Fotbal, Mihai Pintilii a fost suspendat pentru patru etape și a fost amendat cu 6800 de lei. Acestuia îi este interzis să se afle pe bancă și la partidele jucate de FCSB împotriva celor de la UTA Arad și Sepsi.

Pintilii a fost sancționat deoarece acesta dădea indicații de pe banca tehnică a grupării „roș-albastre”, chiar dacă nu se află în posesia unei Licențe UEFA Pro de antrenor.

„O anticipam decizia, da, deși ce a făcut Burchel e inacceptabil din punctul clubului nostru de vedere. Pintilii n-a dat indicații. Una e să dai indicații, cum a făcut Marius Croitoru înainte și alta a fost ce a făcut Pintilii. (…) Ne așteptam. Îmi pare rău că s-a prelungit atât de mult și va pierde și un meci din play-off.

E o vânătoare. A reușit să pună ținta pe Pintilii, bravo lui Burchel, felicitări! (…) E o bătaie de joc generală ce e în țara noastră. Avem miniștri multitasking, dar un fotbalist exponențial al României este bătaia de joc a unui Burchel, care nu știe lumea cine este, dar care a tolerat și a încurajat faptul ca selecționerul să nu aibă licență Pro și carnet de antrenor”, a explicat Mihai Stoica, conform aceleiași surse.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]