Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Lovitură fără precedent! A plecat înainte de Rapid – Dinamo și semnează cu Toulouse din Ligue 1!

Lovitură fără precedent! A plecat înainte de Rapid – Dinamo și semnează cu Toulouse din Ligue 1!

Lovitură fără precedent! A plecat înainte de Rapid – Dinamo și semnează cu Toulouse din Ligue 1!
FOTO SPORT PICTURES

Chiar înaintea derby-ului Rapid – Dinamo, oficialii bucureșteni au rămas fără unul dintre cei mai importanți oameni, care a plecat în Franța pentru a semna cu Toulouse.

Rapid rămâne fără director la departamentul de scouting. Daniel Sandu a informat conducerea clubului giuleștean că are intenția de a-și continua cariera la o formație din Franța.

Daniel Sandu se desparte de Rapid după 4 ani

În 2021, Daniel Sandu sosea la Rapid pe poziția de scouter. În urmă cu doi ani, a fost promovat în funcția de director sportiv, dar după un sezon dezamăgitor fără transferuri care să facă diferența, a fost „retrogradat” în funcția de director sportiv al departamentului de scouting.

Potrivit GSP, Daniel Sandu i-a comunicat lui Dan Șucu că a luat decizia de a pleca la Toulouse, în Franța. Fostul scouter de la Rapid a jucat un rol important în mutările lui Leo Bolgado, Drilon Hazrolaj, Kader Keita sau Antoine Baroan, Olimpiu Moruțan, Talisson, Daniel Paraschiv și mulți alții.

Nu se știe, momentan, cine îi va lua locul în departamentul de scouting, dar e posibil ca giuleștenii să îl lase pe Mauro Pederzoli să își aducă un om de încredere. Italianul venit de la Parma, a preluat în 2025 funcția lui Sandu, care pe LinkedIn apărea ca „asistent al directorului sportiv”.

Prima reacție a oficialului giuleștenilor după ce s-a anunțat în presă plecarea sa 

Daniel Sandu ar fi dat deja curs unei oferte de la Toulouse și e pe cale să părăsească Rapid. Oficialul giuleștenilor a oferit o reacție scurtă, pentru Fanatik, în care a precizat că nu poate confirma sau infirma aceste zvonuri.

„Nici nu pot să vă confirm, nici să infirm. Alte comentarii nu am de făcut”, a declarat Sandu.

În ultimii ani, a fost în mijlocul unor scandaluri la Rapid. Marius Șumudică nu a vrut să îl primească la unul din antrenamentele echiepi. De asemenea, i-ar fi permis unui fost jucător, Benjamin Siegrist, să vină cu soția în hotelul în care rapidiștii erau cazați într-un cantonament din Emiratele Arabe Unite.

Vestea nu i-ar pica prea bine lui Dan Șucu, chiar înaintea derby-ului cu Dinamo. Ar trebui să caute rapid un înlocuitor care să pregătească mutările pentru noul sezon competițional.

Directorul de scouting a urmat un master în Managementul Sportiv la Universitatea din Bordeaux. Acolo s-a specializat în strategii de recrutare și gestiune a cluburilor profesioniste. Înainte de venirea la Rapid se ocupa de monitorizarea și analiza jucătorilor pentru a identifica posibile talente.